Millä perusteella kannattais valita kirjanpitäjä? Mitä kaikkee pitää ottaa huomioon, no tietysti hinta on tärkeä, mutta mistä tietää, että on hyvä kirjanpitäjä? Mihin otan ensimmäisenä yhteyttä, kun yritysidea on valmiina? Kiitti etukäteen!!
Kirjanpitäjää
Tre
9986
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Suosittelisin sellaista tilitoimistoa, joka kuuluu Kirjanpitotoimistojen liittoon. Kyseiseen liittoon kuuluvat toimistot ovat ainakin minun käsittääkseni ammattitaitoisia ja luotettavia.
Tilitoimistot on aika kalliita. Jos löydät yksittäisen kirjanpitäjän, pääset paljon halvemmalla. Tilitoimistoilla on palkka- ja toimitilakuluja, on ymmärrettävää että joutuvat ottaan enemmän hintaa. Onko tuttuja joilta voisit kysellä? Kyllä tiedät, kun juttelet kirjanpitäjän kanssa, että onko hyvä. Teillä pitäis synkata yhteen, joudut selvittelemään aika henkilökohtaisiakin juttuja kirjanpitäjän kanssa.
Edelliset kommentit olivat hyviä, ajattelin vielä lisätä, että hintavertailujen teko ei ole helppoa, kun eri tilitoimistoilla on eri hinnoitteluperiaatteita. Toisilla on perushinta ja lisäksi esim. 1 euro/tosite. Toisilla esim. 0,50 euroa/vienti. Yhdessä tositteessa on monta vientiä. Joillakin neuvonta kuuluu perushintaan, toiset laskuttavat joka kysymyksestä. Että olehan tarkkana!
Itse, kun valitsin kirjanpitäjää muutama vuosi sitten tuntui kirjo olevan aikas laaja. Kävin monessa paikassa kyselemässä, mut mikään ei oikein miellyttänyt. Sit avasin suuni eräässä uusille yrittäjille suunnatussa tapahtumassa ja sieltä suositeltiin erästä hlöä (en viitsi mainita nimiä). Otin yhteyttä ja homma toimi. Tuntuu, että hän todella paneutuu asioihini eikä hintakaan minusta kauheen paha 60€ alv/kk eikä mitään muita kuluja tilinpäätöksistä eikä veroilmoituksista. Kun kyselin noita isoja ja pieniä toimistoja täällä Tampereella hinnat tuntui tosi karseilta. Mitään ei oikeastaan saanut alle 100€ alv/kk. Haitari liikkui n.95-300€ alv/kk. Mun kirjanpitäjä autto alkuun ja täytti kaikki asiaankuuluvat paperit, neuvo ja opasti. Joku jo sanoikin, että sen kyllä tietää synkkaako kirjanpitäjän kans vai ei. Jos itellä on huonot perustiedot kirjanpidosta niin kannattaa ehkä eka ottaa yhteyttä johonkin kirjanpitäjään ja keskustella miten edetä. Eikä sen kirjanpitäjän pidä välttämättä olla läheltä. Jos tunnet jonkun kirjanpitäjän, joka asuu jossain muualla ota rohkeasti yhteyttä. Posti kyllä kulkee...
Mä oon kans Tampereelta ja tarvisin vuoden alusta kirjanpitäjää. Annatko jotain yhteystietoja? Kai täällä saa antaa?
No voin antaa omani, ja kertoa sit kirjanpitäjälleni niin hän ottaa yhteyttä.
email: [email protected]
niin sähköpostiosote on : [email protected]
Täällä pääkaupunkiseudulla on myös tosi karseet hinnat kirjanpidosta. Jotkut tilitoimistot eivät edes halua lisää asiakkaita. Ei tosiaan ole mitään estettä sille, että kirjanpitäjä asuu aivan muuallla. Posti ja sähköposti kulkee. Munkin kirjanpitäjä asuu satojen kilometrien päässä. Löysin hänet netistä, kiinteä kuukausihinta, ei epämääräsiä tositehinnoitteluja, ylläpitomaksuja, perusmaksuja.
Nimimerkki Myös tyytyväinen kirjoitti, että hänen kirjanpitäjänsä asuu satojen kilometrien päässä ja homma silti toimii. Ja toimiihan se.
Jos haluat tarjouksen Pohjanmaalta, jätätkö yhteystietosi, niin palaillaan asiaan. Voit jättää tarjouspyynnön myös Yritystelen kautta, hakusanoiksi tilitoimisto ja Seinäjoki.