lisälainat Kreikkaan vain ongelmien siirtämistä. "Kreikan velka kestämätön 175% BKT:sta" " Troikan toimet syöneet Kreikan BKT:sta neljänneksen" . " Kreikan työttömyys 27%, ulkomaanvelka 175% eli yli 300 miljoonaa €." " Kreikalla mahdollisuus sanoa: emme maksa mitään". Ja vaalit helmikuussa, haluavat irti kuristusotteesta, suurin osa kreikkalaisista haluaa maan pois eurosta ja Eu:sta. Kataisen Jyrki sanoi että Suomi tienaa kun lainaa Kreikkaan.(veti hölmöläisiä nenästä). Ainoastaan Perussuomalaiset ek puolueista haluaa lopettaa Kreikka lainojen takaukset !!!
Prof.Puttonen Kreikasta"
Persuissa on toivo
25157
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
Yli 300 miljardia Kreikan velat jotka kasvaa joka päivä
Riittääkö noin pieni velankasvu persulle varmasti, YHDESSÄ PÄIVÄSSÄ 300 MILJARDIA?
Niin, se oli varmasti vaikeaa ymmärtää, mutta me normaalit tajusimme että kyse on tuon summan joka päivä kertyvästä korosta.
Luonnollisestikin se oli antipersulle mahdottoman vaikea, ja uskon että kirjoittaja pahoittelee ymmärryksesi yli-arvioimista eikä varmastikaan tule enää sellaista virhettä tekemään.
Niin ja Suomi on kaiken sen 300 miljardia lainannut, kaikki menee!
Sillähän ei niin väliä ole, 2/3 annetaan anteeksi, korot ja 1/3 siirretään uudella lainoituksella 100 vuoden maksuajalle nolla korolla.
Vesa Puttonen on Aalto yliopiston professori. Mm. Juha Sipilän johtama keskusta kannattaa kaikkien sateenkaarihallitukseen vuonna 2011 menneiden puolueiden tavoin edelleen KreikanKIN lainoittamista Suomen tavisten kustannuksella. Olemme suurin osa taviksia mutta me persut olemme viisaita, Soini varsinkin joka ei ole ikinä lähenyt rahoittamaan kriisimaiita, hänelle suomalaisten hyvinvointi tärkeintä
Onko joku PÄÄTTÄJÄ kysynyt Soinin mielipidettä?
Puttonen on lähinnä linssilude
Puttonen kertoo sokeasta luottamuksestaan
– Kuuntelin sellaisia henkilöitä kuin Angela Merkel ja Nicolas Sarkozy. Ajattelin, että jos Euroopassa joihinkin voi luottaa, niin heihin, Puttonen sanoo
Aalto-yliopisto on kaamea lude
ja Puttonen on sen linssi
Aalto
perustui Nokiaan (elektroniikka ja taideteollinen muotoilu)
Verkkoyhtiö Nokiassa ei tarvita taideteollista muotoilua eikä Puttosta
Puttonen on tämän koulutuspoliittisen tuhon symboli
Jos johonkin EU:ssa ei voi luottaa niin ei ainakaan Puttoseen
http://www.arvopaperi.fi/uutisarkisto/nain kavi vesa puttosen kreikkalainoille/a794746
– Kuuntelin sellaisia henkilöitä kuin Angela Merkel ja Nicolas Sarkozy. Ajattelin, että jos Euroopassa joihinkin voi luottaa, niin heihin, Puttonen sanoo
Suomi sitoutuu seuraavilla hallitukisilla antamaan 100 miljardia euroa lainaa Kreikalle. Vanha demari..
Mitä, eikö Suomi olekaan Kreikalle lainannut 300 miljardia?!
Rukoillaan porukalla että Kreikka pääsee irtaantumaan eurosta. Se olisi Suomen pelastus nummer one
Persuilla on omat säätiönsä ja rahansa....Kreikka kaatuu taas maanantaina.
http://www.mtv.fi/uutiset/talous/artikkeli/joko-kreikka-parjaa-ilman-lainoja/4484550
Helmikuussa on Kreikassa tärkeät vaalit
Kreikkalaisten mitta on täynnä. He eivät alennu enää helmikuun jälkeen " hevoskuuriin"
Eli jättävät velkansa maksamatta? Mistä sen jälkeen kuvittelevat saavansa lainaa?
Kreikka ei maksa missään tapauksessa koskaan meille mitään
Sama koskee myös muita maita, joiden yksityinen sektori ei selviä niiden veloista. Maksettavaa voi tulla. Tämä on tietenkin euroalueen inherentti ominaisuus, kuten myös joidenkin maiden ml. Suomi muuttuminen brutaaliksi periferiaksi ja deflatoriseksi japaniksi.
On selvää että Suomi nousee vain kun ei enää lainoiteta Kreikkaa ja kun neuvoteellaan eu maksut uusiksi. Briteistä mallia. - Ja Islannnissa täystyöllisyys ilman euroa ja euta
Ideahan tässä EU:n velkahimmelissä on, että se nettoaa velkojen anteeksisaannossa eniten, jolla velkaa on eniten. Tässä välissä nettoaa ne, jotka kerää provikat velkojen antamisesta, eli pankit.
Että eiku velkaantumaan vaan. Ei niitä velkoja ykskään valtio takaisin maksa.
Taloussanomat kertoi perjantaina että Kreikalla menee entistä huonommin
Kreikkalaiset äänestänevät 2kk sisällä itsensä ulos rahaliitosta
Hävetkää muiden kuin Ps puolueiden kannattajat, teitä ei Suomi tarvitse.
TOTTA että PS ajaa kansan asiaa ja mamutuksen lopettamista ja
Välimeri-rahoituksen lopettamaista
Mutta
Oman henkisen tasapainon takia kannattaisi välttää ns. guruja
jotka eivät ns. osaa
vaikka joskus sanovatkin hyvin ja oikein
ja
vaikka heitä Ylen ja Hesarin pelokkaat pikkutoimittajat haastattelevat
saadakseen uutisia
Ettei kauheasti seuraa niiden lausuntoja
Puttonen on tällainen jonka puheita ei kannata kuunnella
Eihän Wahlrooskaan jäänyt lepäämään kauppakorkeaan
vaan meni tekemään rahaa
Puttonen ei siihen pysty
http://www.kauppalehti.fi/etusivu/arvopaperi puttonen havisi 80000 euroa kreikka-papereilla/201203143341
Rahoituksen professori Vesa Puttonen teki 80000 euroa tappiota Kreikan valtion lainapapereilla,
Puttosen koulutuspolitiikasta
http://keskustelu.suomi24.fi/node/12891852#comment-75198105
No tässä kuussa on siellä pressan vaali js jos ei hallituksen mieleistä pressss saada valittua on tammikuussa parlamenttivaalit joisen voittaja ei suostu troiksn vaatimuksiin joten Kreikka voi lähteä eurosta. Suomelta jää velat saamatta mutta parempi jos ei enää tarvitse taata lisää lainaa