Vaikea vaihe

kärpätfever'84

Kärpillä on tällä hetkellä vaikea vaihe menossa. Niinimaan lähdön jälkeen joukkue on pelannut vain yhden aidosti hyvän pelin (Tappara-peli 7-2), muuten omalle tasolle on päästy vain hetkittäin. Toisaalta, voiko Kärppien tasoinen joukkue pysyä huippuunsa motivoituna, jos vastassa on melkein joka pelissä jokin häntäpään seuroista? Lisäksi sarjajohtaja on aina se, joka halutaan voittaa vaikka millä keinoin. Pohjoisen petolaumaan kohdistuu kaiken aikaa noin puolen Suomen paine, ja niin taloudellisesti kuin pelillisestikin loistavasti menestynyttä joukkuetta seurataan mediassakin suurennuslasin alla. Mutta Kärpät pysyy liigakärjessä. Tappioita on tultava, että nöyryys ja työmoraali säilyvät. Ensi keväänä kova työ taas palkitaan, kun Oulussa juhlitaan kultaa.

5

536

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • KÄRPÄTonRAUTAA

      ...täysin samaa mieltä

      • #17 ex-#62

        Samaa mieltä, ja sitten oikein kunnon juhlat ouluun!!
        Toivottavasti NHL työsulku jatkuu ja niinimaa pääsisi joukkueeseen mukaan kevääksi


    • Lätkäguru

      No, saahan sitä aina unelmoida. Tosiasia on kuitenkin se, että Jokerit pelaa tällä hetkellä Suomen ja koko maailman viihdyttävintä ja myös parasta tulosta kantavaa kiekkoa! Vai voitko olla eri mieltä nähtyäsi tämän päivän pelin Jokerit- TPS?

      • Juuso

        sinne omalle osastolle lässyttämään. Sitä teidän sumputuskiekkoa ei kukaan jaksa kattoa.


      • Jokerit - TPS peli jäi näkemättä, koska samaan aikaan Raksilassa pelattiin Kärpät - Ässät (5-1). Ässät nyt on TPS:n yläpuolella sarjataulukossa, joten ei ole syytä väheksyä sitäkään tulosta.

        Kärppiä ja Jokereita verratessa paras vertailukohta on minulla Oulussa pelattu joukkueiden välinen ottelu, jonka Jokerit voitti 2-4. Tämä peli oli kahden hyvän joukkueen kohtaaminen, jolle oli kuvaavaa hyvä ja kurinalainen viisikkopeli. Taktisesti ottelu oli parasta jääkiekkoa, mitä Oulussa on kuluvalla kaudella nähty. Pakko se on tunnustaa, halusi tai ei, että Jokerit on hyvä, todella hyvä joukkue ja Jortikka on saanut ryhmänsä pelaamaan tehokkaasti. Tätä on turha kiistää tai kierrellä.

        Kuitenkin joukkueiden kohtaamisessa Kärpät oli niskan päällä ja loi selvästi enemmän maalipaikkoja. Maalit ratkaisee ja omat paikkansa Jokerit käytti paremmin hyväkseen ja sitä kautta ansaitsi pisteensä. Silti epäilen, että jos seuraava kohtaaminen sujuu Kärpiltä yhtä hyvin, niin luvut ovat sitten Kärpille.

        Ketjun avaajalle sanoisin, ettei suurta huolta kannata kantaa. Oikea huomio oli, että Niinimaan mukana lähti paljon taitoa ja osaamista, mikä näkyy etenkin yv-pelissä. Nyt kun Jaakola on loukkaantunut ja Lehtonen pelaa hieman vaivaisena, niin se on näkynyt Kärppien otteissa. Puolustuspää ei ole kestänyt menetyksiä ja se heijastuu myös hyökkäyspeliin.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Taas puukotus yläristillä!

      Tänään taas puukotettu hengiltä ihminen Kuopiontien läheisyydessä yläristillä! Nyt näitä alkaa olla viikoittain!
      Pieksämäki
      63
      2036
    2. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin

      Kesä ja juhannus on grillailun kulta-aikaa. Mitä teillä grillataan juhannuksena? Anna oma vinkkisi grilliherkkuihin. Ka
      Grillaus
      74
      1366
    3. La Promesa sarjan ystäville iso pettymys - Yleltä lisäinfoa asiasta

      La Promesa suosikkisarjan kohtalosta on tullut tietoa. Tämä ei kyllä välttämättä ilahduta sarjan faneja. Lue lisää: htt
      Tv-sarjat
      13
      1089
    4. Mä muuten kerroin puolisolle susta

      Nimeä mainitsematta....
      Ikävä
      102
      1001
    5. Paljonko meidän ikäero on?

      Ois kiva tietää.
      Ikävä
      91
      924
    6. Nainen onko kaikki

      Onko sinulla nainen kaikki hyvin? mies
      Ikävä
      107
      772
    7. Nyt kun olen vähän huppelissa niin uskallan sanoa

      Mikä minua oikein närästää... Tiedän että meillä on ollut vaikeaa mutta miten kauan sulla on ollut toinen mies vai oliko
      Ikävä
      47
      631
    8. Mies onko sinulla

      Kaikki hyvin? 🌞 -nainen
      Ikävä
      38
      554
    9. Toivotetaanko toisillemme

      Juhannuksia vai ollaanko vihoissa
      Ikävä
      56
      527
    10. Työttömät risusavottaan

      Tuli tässä juhannusnuotiolla sellainen idea mieleen, että miksei työttömiä velvoiteta tekemään hanttihommia, kuten risus
      Maailman menoa
      245
      521
    Aihe