Raamatussa lukee että kaikki mitä Raamatussa sanotaan on totta. Raamatun mukaan Hänen suuruutensa ymmärtämiseen ei tarvita logiikkaa vaan uskoa. Hänen rakkautensa voi kokea kunhan vain avaa sydämensä Hänelle.
Eli siis jos Kauneimmat liirumlaarumlorut -kirjan tekstissä lukee "Tämä kirja on totuus ja jos joku muu on erimieltä asiasta, hän on väärässä!" Niin kaikkien täytyisi unohtaa logiikka ja uskoa mitä kirjassa sanotaan?
Eli siis jos Kauneimmat liirumlaarumlorut -kirjan tekstissä lukee "Tämä kirja on totuus ja jos joku muu on erimieltä asiasta, hän on väärässä!" Niin kaikkien täytyisi unohtaa logiikka ja uskoa mitä kirjassa sanotaan?
Vastaukset 6
Vanhimmat
Laitatko mukaan siteeraukset Raamatusta, missä noin sanotaan. On helpompi ottaa kantaa.
Olaen samaa mieltä ,Raamatun sana on totta . Raamatun mukan Hänen
Suuruuteensa ymmärtämisen , ei tarvitä lokiikkaa vaan uskoa ..
TÄMÄN MINÄKIN USKON
Hänen rakkautensa voi kokea kunhan vain sydsämensä avaa Hänelle..
KYLLÄ , RAKKAUS ON HÄNELLÄ AIVAN IHMEELLINEN , JOH.3:16.
eLI JOS KAUNEIMMAT LORUT -KIRJAN TEKSTISSÄ LUKEE-.
TÄMÄ KIRJA ON TOTUUS (JOS JOKU MUU ON ERIMIOELTÄ
ASIASTA HÄN ON VÄÄRÄSSÄ !. ELI KAIKKIEN PITÄÄ UNOHTÄÄ
LOGIKKA ,JA USKOA rAAMATTUUN .
sILTI TOISIN ESIIN ETTÄ RAAMATUSSA ON ,66 KIRJAA KOVASTI
LUKUJA , JA N. MILJOONAA JAETTA , KYLLÄ OLISI VALTAVA AINEISTO
SAARNOJEN TEKSTIKSI ETTEI TARVIS KIELEN KÄRSIÄ, MAKUHAAVOJA.
SAARNAAJALLA .. JA VIELÄKIN VOI USKOA MITÄ KIRJASSA SANOTAAN ..
Se ei auta vaikka kuinka paljon lukee ja osaisi vastata ulkoa jos ei ole eläväksi tekevää uskoa sydämessä
tosi on että uskon kautta me ymmärrämme että maailma on jumalan sanalla valmistettu ja kaikki mitäme näemme on tyhjästä tehty. hebr 11;3 mutta me saarnaamme ristiinnaulitun kristuksen juudalaisille pahennukseksi ja krekiläisille hulluudeksi . mutta kutsutuille sekä juudalaisille että krekiläisille saarnaamme me kristuksen Jumalan voimaksi ja Jumalan viisaudeksi.1 kor1;23,24
Emme me saarnaa Kristusta kenenkään voimaksi ja viisaudeksi, VAAN JEESUS ON USKOVILLE JUMALAN VOIMA JA JUMALAN VIISAUS.
MUUTAMALLA SANANVÄÄNNÖLLÄ PIRU LUULI TAAS SAAVANSA KUNNIAN JUMALAN TÖISTÄ.
Ettekö oikeistati näe kuinka sokeita te olette?
1. Kor. 1:21 Sillä kun, Jumalan viisaudesta, maailma ei oppinut viisauden avulla tuntemaan Jumalaa, niin Jumala näki hyväksi saarnauttamansa hullutuksen kautta pelastaa ne, jotka uskovat,
1. Kor. 1:22 koskapa juutalaiset vaativat tunnustekoja ja kreikkalaiset etsivät viisautta,
1. Kor. 1:23 me taas saarnaamme ristiinnaulittua Kristusta, joka on juutalaisille pahennus ja pakanoille hullutus,
1. Kor. 1:24 mutta joka niille, jotka ovat kutsutut, olkootpa juutalaisia tai kreikkalaisia, on Kristus, Jumalan voima ja Jumalan viisaus.
1. Kor. 1:25 Sillä Jumalan hulluus on viisaampi kuin ihmiset, ja Jumalan heikkous on väkevämpi kuin ihmiset.
Tässä näkyy se