Kuinka monta miljoonaa Iisalmen kaupunki työnsi rahaa Green Fuel Nordicin perusteettomilla lupauksilla Soinlahden infraan?
Olisi ehkä syytä vaihtaa koko poppoo kaupungintalolla.
Olisi ehkä syytä vaihtaa koko poppoo kaupungintalolla.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 48
Vanhimmat
http://www.iisalmi.fi/Suomeksi/Palvelut/Kaupunkiymparisto-ja-maankaytto/Ajankohtaiset-hankkeet/Soinlahden-teollisuusalueen-kehittaminen
Paljon.
http://news.cision.com/fi/ramboll-finland-oy/r/soinlahden-uusi-bioteollisuuslaakso-tuo-toita-iisalmeen---ramboll-vastasi-alueen-suunnittelusta,c9672095
Paperit printteineen maksoi jo 342 000€.
Kunnallistekniikka maksaa miljoonia.
Se tuo "NENESTYMINEN JA KUKOISTAMINEN" kunnassamme on kohta käsin kosketeltavissa.
Tuossakin touhussa on kukoistanut HERRAT JA NARRIT,. lihavine korvauksineen.
Me maksajat näännymme kohta verotaakan alle, osa jo nääntynyt.
No jäähän nämä viisaat PÄÄTTÄJÄT, ja suunnittelijat "kukoistamaan"
"oi näitä aikoja, KEN osais tehrä taikoja" ????????????????????????? jne
http://www.youtube.com/watch?v=RvaynrCEgSU
Ei ole helppoa.
Eivät muuten ole kummoisia asiantuntioita kun eivät tiedä että Joensuussa on nopeaan pyrölyysiin perustuva biojalostamo,Puheillaan ja kirjoituksillaan johtavat ihmisiä harhaan.
http://www.youtube.com/watch?v=9zUQIAzJIMI
http://yle.fi/uutiset/joensuun_biooljylaitos_yritetaan_kaynnistaa_pian/7598960
Ei saatu toimimaan. Menee kesään 2015 ja ei ehkä silloinkaan, kun ei ole kysyntää.
Tässä tilanteessa menee pahasti reisille.
Kepulaisten kotkotuksia!
Tuo tiedettiin alusta asti.
Tyhjästä on turha tuottaa mitään. Amerikassa se nähtiin. iisalmeen yritettiin myydä olematonta ihmelaitosta Amerikan avulla. Amerikassa taas yritettiin myydä samaista tekniikka Suomen avulla.
Hommat meni niinkun vähän ristiin :) Tulos oli hurjat tappiot ja kasapäin pettyneitä rahansa menettäneitä sijoittajia.
Lunankin voitot hiipuu.
Kohtahan se taas nähdään verojen nousussa. Kannattaa alkaa mietitä muuttoa muualle. Voi olla vaikeaa saada asukkaita ns. Virranpuistoon . jotka maksaa kuprut??? Tyhjä ei pamahda???
tiijä. Sitähän vielä rakennettaa jatkuvasti kiihtyvällä tahdilla. Ei ainakaan Iisalmen Sanomat kerro mitään; sillähän on "hys hys" sopimus kaupungin kanssa.
Sanomat on hiljaa. Alussa olivat tietäväisiä ja hehkuttivat maasta taivaaseen.
Totuus jäi taka-alalle.
Vesan rahat suli ja muut rahat on kohta käytetty. Mitään ei ole saatu ja kohta hommat on finaalissa.
Finnvera sai näpeille.
Siksi ei antanut GFN Iisalmelle takauksia.
http://www.finnvera.fi/Finnvera/Uutiset/(newsid)/2062
http://www.greenenergyshowroom.fi/fi/yritykset/ekogen
Konkurssi. http://www.ekogen.fi/index.html
Joskus käy näin. Riski on todellinen, ja osittain sen takia Finnvera on olemassa. Riski on myös Finnverassa tiedossa, totta kai:
http://www.finnvera.fi/Finnvera/Toiminta/Liiketoiminnan-riski
Liekö Finnveralla tällä hetkellä jo liikaakin riskiä? Siksi eivät tällä hetkellä lähde mukaan riskihankkeisiin, kuten GFN.
Mitään uutta ei saada aikaan, jos kukaan ei yritä, ja kukaan ökyrikkaita lukuunottamatta ei voi yrittää, jos ei saa rahoitusta. Ekogen ei ilmeisesti saanut rakennettua uskottavaa pilottia, eikä siten saanut asiakkaita, ja sijoittajilta ei enempää rahaa herunut.
Kellekkähän maksettiin boonukset?
Tämä oli sen Harjun viimeinen palvelus kaupungille, ainakin 2.500.000 euroa investoitiin turhaan.
Meni hukkaan.
Kuusimiljoonaa on lähempänä totuutta.
Seuraava PYROLYYSI-KONKURSSI.
http://www.gasek.fi/technology/wood-gasification/
https://www.asiakastieto.fi/yritykset/gasek-oy/21647655/taloustiedot
http://hemmokoskiniemi.puheenvuoro.uusisuomi.fi/111591-keskustan-puheenjohtaja-juha-sipilässä-valtiomiesmäistä-otetta
nyt on uutta asfalttia.mikäs siinä ajellessa pyörällä tai autolla tai lenkkeillen.lisäksi yksi kaahauspätkä metsän keskellä ,asfalttitie tietenkin, missä voi kokeilla paljonko moottorista lähtee ..
Sipilän HÄKÄPÖNTTÖ on suurissa vaikeuksissa. Niin on myös FORTUM Joensuun tehtaansa kanssa. Puulla toimivat mikroturbiini ja stirling yritykset on nurin.
GFN on pian.
Jonkun verran tappiollista toimintaa. Liikevaihto kasvanut viime vuosina hyvin:
http://yritys.taloussanomat.fi/y/volter-oy/kempele/1106143-1/
Ei ole suurissa vaikeuksissa tuosta päätellen. Tuskin ajetaan ihan heti konkurssiin.
Heh, Antti S. kehtasi ylistää Harjua Iisalmen Sanomissa tänään 19.11., niinkö siitäkin on tullut täysin näköalaton?
suattaa nähä. Kova on ihteesä kehumaa ja rööhtelemmää. Tuulmylly taetaa pyörittöö sitä puppusanageneruattoria!!
Soinlahteen ei tule sitä tehdasta milloinkaan. Uskokaa pois! Voitte unohtaa Harjun ja kepulaisten höpinät. Eestilä mukaan luettuna. Pörssikapitalistit tulivat veronmaksajien apajille, onneksi huomattiin ajoissa, pelkkä luffi. Kallis harjoitus?
Aena vuan kepu! Kyllä sarvela on Suomen tuhonneen kokoomuksen paikallisagentti, samaa epäilen Räesäsestä; kumpikii vappaamuurareita. Harju on musta jakso Iisalamen historiassa, joka autioitti Iisalmen ympärillä olleen elinvoimaisen maaseudun ja alkoi rakentaa kyläpahasesta jonkinlaista linnoitusta.Eestilä kuuluu myös tähän tuhoojapuolueeseen; tosinkansanedustajana on total zero, aivan demujen jani toivolan luokkaa..........
Kyllähän tämä kyläpahanen on ollut (ja on edelleen) kepulaisten johtama, kepulainenhan se Harjukin oli - joten syytä kepua, älä muita.
Tukiaiset sotkee ajatusmaailman. Tukiaiset pois, niin tulee teistäkin tavallisia rumpalipoikia. Tukiaiset tekee vaan ylimielisiksi ja ymmärtämättömiksi.
Harju kuulunna mihinkää puolueeseen.Niin hän itse kertoi Mullikassa; totta puhui! Silloin kun Harju valittiin kaupunginjohtajaksi, edesmennyt pitkäaikainen keskustan kunnallisvaltuutettu, terveydenhoitoneuvos Margareta Niskanen jätti eriävän mielipiteen pöytäkirjaan........Kysykeepä vaekka Iivo Polvelta! -Tuossa Viitaan kivimurskaamossa riehuu kokoomus-kux-lux.klan täysin härskisti! Palaan asiaan...
Jos vuosikymmeniä saa elää työmiehen verorahoista maksetuilla tukiaisilla, eikä tarvitse veroja maksaa, on luonnollista, että suhteellisuudentaju heittää.
On muuten pirun hyvä paikkaa heittää luisua :) voitteko ajaa vähä hiekkaakin että sais enemmän vaahtia :P
Kunhan tuokin yhden yrityksen kupla puhkeaa, niin siiten on rauhallista :)
paljon meni.
Kannattaa muistella menneitä, siksi viestiketjun ykköseksi.
Kiinalaiset on tulossa, siksi viestiketjun ykköseksi.
Green Fuel Nordicilla ei ole edelleenkään yhtään ainoata tuotantolaistosta, eikä Soinlahen tehas ole edes ykkösvalheena. Lieksaan ne nyt muka hah hah..
Mitä Iisalmen kaupunki tässä jalostamossa sijoitti? Ei kai muuta kuin tonttimaan ja kunnallistekniikan? Eikös ne ole aivan normaaleja sijoituksia yritystoimintaan?
Yritystoimintaan? Missä yritys? Perustakaa yhteisnavetta kaupunkilaisille sinne. Päästään liha ja maitotuotannossa omavaraisiksi ja valtio antaa tukea.
Kaupunki sijoitti ilmeisesti n. 5 miljoonaa euroa infraan, koska Soinlahteen piti tulla kokonaisen puulaakson. No,mitäs tuli? Lunawoodille yksi pannu lisää -siinä kaikki.
Öljytehtaasta höpöteltiin kuin hurmoksessa, ymmärtämättä kuitenkaan mitään koko asiasta. Siinä höyrähti kaupungin lisäksi työvoimahallinto,Ylä-Savon Kehitys, Iisalmen ja Savon Sanomat,Ammattiopiston nerokas johto ja luottamushenkilöt, poliitikot Kääriäinen etunenässä jne.
Missä oli aikuisten ihmisten harkintakyky,kun eivät huijausta tunnistaneet, vaikka heitä varoitettiin?
Olvi taisi antaa miljoonan?
7 milliä, oon kuullut.Harjun muistomerkki kaupungilaisille !
Tuskinpa Harju yksin sitä päätösta teki.
Elinkeinojohtajan aluetta. Vastaa kaupungin strategiasta.
Heh Heh
Ei kaikki hukkaan ole mennyt. Anaikan saha ja Lunawood ovat molemmat kasvaneet ja kasvu-uralla edelleen. Työtä ja toimeentuloa on monelle iisalmelaiselle tullut ja tulee jatkossakin. Green Fuel oli tyhjä arpa,mutta infran kehittäminen kannatti ja sitä kannattaa edelleen jatkaa.