Kalajoen Suurpalo

Tultapäin

Muistaako ennään kukaan ( 24.06.1970) ? Olisi ihan asiallista kuulla, miten oikein kaikki alkoi. Olen lukenut netistä Pdf, muodossa miten tilanne on, mutta kaikkiin juttuihin ei kannata luottaa !

24

3399

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Suurpalo

      Sinne määrättiin sammuttajia ympäri maakuntaa. Kuka tahansa terve mies saattoi joutua. Isoisäni oli viety Nivalasta kesken kauppareissun.

    • Impi Umpilampi

      Yleisesti puhuttiin että kaivurikuski olis paiskannu tumpin josta lähti.

    • ei tupakkia koskaan

      Puhuttiin myös että mehtäpomoja oli käynyt paikalla hetki ennen mistä palo lähti. Erään miehen nimikin oli puheissa, mutta mene ja tiedä. Palohan oli vuonna 1970 itse olin silloin 14v enkä joutunut sammutustöihin 15 vuotiaat joutuivat.

    • nfgbgngh
    • Anonyymi

      Kyllä muistan Kalajoen suuren metsäpalon. Olin saapunut Kainuun Prikaatiin Kajaanin Hoikankankaalle tammikuun - 70 saapumiserässä ja saimme komennuksen sammutustöihin. Joukkueenjohtaja ltn. Suutarisen johdolla saamutimme paloa kuumassa helteessä läpi vuorokauden muutaman päivän ajan. Öisin tarjosi lämpimän lepohetken kaatuneen puun pystyyn noussut savuava juurakko selkänojana. Kokemuksena unohtumaton.
      Kirjoittii Ari (res. kapt.) / LVRU ry

    • Anonyymi

      Minä olin silloin 15v juotiin limsaa ja syötiin porsaita. Ennen joulua sain sitten tilin ja ostin kasettisoittimen vanhassa apteekintalossa olevasta liikkeestä(tämä talo minkä Helena P. siirsi Rautioon).

    • Anonyymi

      Missä tulipalo oli? Tilvistien eteläpuolella, mihin saakka se levisi?

    • Anonyymi

      Syttymissyytä ei varmuudella taidettu selville saada. A. O nimikirjaimet omannut jo edesmennyt sammuttaja,oli käyttänyt armeijan soppa tykkiä niin ahkerasti mahan täyttöön ettei päässyt koko päivänä työn syrjään kiinni. Sai kuulla tapauksesta taskulämmintä vittuilua koko loppu elämänsä. No, iso mies tarvii isot eväät.

    • Anonyymi

      Sen verran tiedän palon jatkumisesta, että eräs samuuttamassa ollut varusmies oli sytytellyt uusia pesäkkeitä. Oli tunnustanut KRP:lle 20000- luvun paikkiella muun rikoksen yhtydessä. Muistanette miten palo syttyyi aina vain eri paikoista.

      • Anonyymi

        Siihen aikaan, lehmätkin lensivät talvaksi etelään. Gestapo kertoi.


      • Anonyymi

        Talveksi, äidinkielenopettaja, kertoi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Siihen aikaan, lehmätkin lensivät talvaksi etelään. Gestapo kertoi.

        Luultavasti 20000-luvulla on jo lentäviä lehmiä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Talveksi, äidinkielenopettaja, kertoi.

        Lauserakenne sulla päin p**settä.


    • Anonyymi

      Taitaa nuo syttymistarinat olla hevosmiesten juttuja. Olin 17 ja raivattiin Torvisen tien varteen pysäytyslinja satakunta metriä leveästi ja kaikki kaadettu puut ja puskat siirrettiin pois. Sen jälkeen kasteltiin pumpuilla aluetta ettei kipinät päässeet sytyttämään maastoa uudelleen.
      Kainuun prikaatin hälytyskomennuskunta hyökkäsi jonkun kahelin kapiaisen johdolla aamutuimaan paloalueelle, mutta sakki palotettiin pois jonnekin järkevämpään hommaan. Vettä ajettiin kuorma-autoilla tien varren rooppelihin, jos korkeapainepumpuilla maastoa kasteltiin. Taisi alussa metsäpalon sammutusosaaminen olla kateissa, hosilla levitettiin kipinöitä.
      Armeijassa kesä-73 menikin sitten sammutusoppia jaellessa, vaikka hkk:ta johtanut kapitulantti uhkas sotaoikeudella, kun kieltäydyin kanervikiossa hosaamasta. Mutta sitten ryhdyttiin raivaamaan pysäytyslinjaa tuulen alla ja riittävän etäälle. Ja pillarilla se sitten kävikin sukkelaan ja palo rajoitettiin ja lopuksi saatiin sammumaan.

    • Anonyymi

      Metsäkoneesta syttynyt? Kenen metsäkoneita?

      • Anonyymi

        Puhukko nut vanhasta vai uuvestsa palosta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Puhukko nut vanhasta vai uuvestsa palosta?

        16v oln lapinnevalla jälkisammutushommissa


    • Anonyymi

      palijoko hehtaareissa paloi mehtää?

      • Anonyymi

        1600 hehtaaria


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        1600 hehtaaria

        2377 hehtaaria


    • Anonyymi

      Tyngältä ainakin evakuoitiin ihmiset kodeistaan

    • Anonyymi

      No erikoista ettei koko Kalajoki palanu,siinä nyt ei olisi mitään vahinkoa tullu

    • Anonyymi

      Hiekka ois jäänyt. Sitä siellä pöllyää että on ryööyreijjässäki ja varokaa jottei korvat täyty uppoatte mereen uintireissulla kun hiekka painaa pohjaan.

    • Anonyymi

      Se oli iso palo ja uutisoitiin koko maassa. Mutta nyt nuo alueet kasvaa metsää. Luonto on palautunut lähes ennalleen. Joitakin vuosia palon jälkeen alueet olivat mainioita marjamaisemia, mutta kun metsä kasvoi, eivät ole enää.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kauppa nosti hintoja, K-kauppa laski

      Elintarvikkeiden arvonlisävero laski vuodenvaihteessa 13,5 prosenttiin. S-kauppa siirsi alennuksen suoraan katteisiin pi
      Maailman menoa
      165
      7582
    2. Hiihtäjä Vilma Nissisen kommentit aiheutti paniikkia

      ja hernettä vedettiin nenään. Nissinen kertoi torstaina haastattelussa, kun häneltä kysyttiin, että tykkääkö hän hiihtä
      Maailman menoa
      130
      5209
    3. Huuto yltyy persujen piirissä Venezuelan johdosta.

      Kohta kakofonia yltyy kun persut tajuavat mitä Venezuelassa tapahtui. Von den Leydenki jo kipuilee kuten persut EU:ssa y
      Maailman menoa
      43
      2690
    4. Koska mennään retkeilemään?

      pusi pusi 😗
      Ikävä
      271
      2328
    5. Nyt ottaa persua pattiin: sähköauto joulukuun myydyin

      🤣 prööt prööt pakoputkellaan pörisevää persua ottaa nyt saamaristi pattiin, kun paristoilla kulkeva sähköauto on noussu
      Maailman menoa
      107
      2259
    6. Ovatko Perussuomalaiset kommunisteja?

      Toiset sanovat että ovat, toiset sanovat että eivät. Ainakin heillä on paljon sen aatteen piirteitä, koska haluavat kont
      Maailman menoa
      72
      2099
    7. Yhdysvaltain hyökkäys Venezuelaan on YK:n peruskirjan mukaan laiton hyökkäyssota

      Oman sävynsä tähän tuo vielä se, että hyökkäys kohdistettiin nimenomaan valtiojohtoa vastaan. Toki, kun tavoitteena on v
      Maailman menoa
      568
      2079
    8. Ei tule uni

      Kuten epäilin. Onneksi viime yön sain ihan hyvin nukutuksi. Tiesin kyllä, ettei tästä mitään tänään tule.
      Ikävä
      57
      1126
    9. Laittaisin whatsuppissa viestin

      Jos olisin täysin varma että se on toivottua vielä kun aikaa on mennyt ja että toivot sitä edelleen.
      Ikävä
      68
      1098
    10. Miksi juuri Venezuela?

      Kaikista maailman valtioista Trump otti silmätikukseen Venezuelan. Mutta minkä ihmeen takia? Kyseessä on kuitenkin vähäp
      Maailman menoa
      291
      1097
    Aihe