yli miljoona kilometriä

miljoona km

6

299

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kaikki_kestää

      onko tuo nyt joku ihme, suurin osa liikenteessä olevista vanhoista Mersuista on yli miljoona ajettuja.

    • kyllä

      kaikki ei kestä, mun s70 t5 joutu tekemää konerempan 320tkm kohdalla, ja enne sitä rempaa koneessa oli kaikki alkuperästä mäntiäkään ei ollut kertaakaan vaihdettu.

      rempan syy oli että mäntä oli irronnut ja hajottanut konetta

      • Viritysaste

        Matalavireiset lotkottimet kestävät vaikka kuinka. T5:n tuskin voi odottaa miljoonaa kestävän...


    • m.k.o1

      niin näissä volvoissa oli silloin vielä volkswagenin dieselit.

    • Moi, mielenkiintoinen aihe, etenkin kun liippaa läheltä itseäkin.
      Tiedän Suomessa olevan jonkin verran näitä 940 dieseleitä, joilla on ajettu yli miljoona ilman koneremppaa, yhdestä olen ottanut lehti artikkelin talteen, ja tätä uusinta miljoona Volvoa on tullut iltaisin katseltua iltalehden sivuilta.

      Olen itse omistanut 940 dieselin yli 6 vuotta, ja ajanut 250 000 kilometriä, mutta minun Volvo ei pääse miljoona kerhoon vielä vuosikausiin, kun se ei ole vanha taksi, eikä ostaessa ollut kilometrejä edes kolmeasataa tuhatta.

      Olen lukenut paljon juttuja volkkarin kuutosdieselistä mitä käytetään takaveto Volvoissa, ja ainakin minä uskon niiden kestävän siinä kuin jonkun muunkin koneen, eikä noita miljoona Volvoja juuri bensakoneisena ole, vaikka sen pitäisi kestää monen mielestä paremmin kuin tuon dieselin, eli minusta mainio moottori tuo d24.

      • Halpisautoilija

        Vinokoneet kestää kyllä hienosti, mutta jos yhtään on laskutaitoa, niin ei ala tuolla ei kovin taloudellisella bensakoneella miljoonaa ajamaan. Eli ajosuoritetta ikään suhteutettuna ei noille bensakoneille vain kerry lähellekään sitä, mitä dieselille. 500-6000 tuhatta ajettuja vinokoneita näkee, mutta koppa alkaa olla sitten jo iän takia aika lopussa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      82
      6255
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3763
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3120
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1686
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      26
      1312
    7. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      926
    8. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      45
      918
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      860
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      839
    Aihe