Hep! Kyse on siis yamahan 4hv 2-tahti perämoottorista. Kone on 86vm. Ongelma on että kone ei käy kunnolla. Lähtee hyvin käyntiin ja käy tyhjäkäyntiä hyvin ryyppy päällä mutta kun ryypyn ottaa pois päältä alkaa kierrokset nousta vaikka ei kaasua olisi ollenkaan päällä, kun vääntää kaasua niin sammuu. Ryyppy päällä vastaavasti ei ota kierroksia kunnolla.
Mikä ongelma? Ensin ajattelin että onko tankin imupuolella sihti tukos muttei ollut. En kyllä keksi itse että mikä mahtaisi olla vikana niin jos täällä joku sen keksisi. Kiitoksia asiallisista vastauksista!
Mikä ongelma? Ensin ajattelin että onko tankin imupuolella sihti tukos muttei ollut. En kyllä keksi itse että mikä mahtaisi olla vikana niin jos täällä joku sen keksisi. Kiitoksia asiallisista vastauksista!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Suuttimet kannattaisi katsoa, ettei ole tukossa ja myös varmistaa bensapumpun toiminta, vaikka kyllä vaikuttaa siltä, että bensaa nostaa, kun kerran ryyppy päällä käy, jos ei tuolta kaasuttimesta löydy syytä niin voisit sitten jollakin spraypullolla esim. crc testata vuotaako kampiakselin stefa mangneeton alla ruiskuttamalla sinne käynissä vähän ainetta ja jos käynti muuttuu no vika löytynyt, mutta alapuolen stefa onkin sitten purkamalla tutkittava..
kaasuttimesta vois katsoa seosruuvit auttaako säätäminen mitään, ensimmäisenä
Koneesi käy laihalla seoksella. Suuttimessa roska tms.
Onko koneesi kiinteällä vai irtotankilla ?
Jos on kiinteä tankki, on luultavaa että virtaus tankilta kaasariin on jotenkin huono.
Puhdista letku, sakkakuppi ja sihdit sekä että letkuaukko tankista on puhdas, eikä tankissa ole irtonaista ruostetta.
Kaasarin perusteellinen purkaminen, sekä puhdistus olisi tärkeä toimenpide myös.
Toinen vaihtoehto olisi että kaasari on löysällä tai tiiviste vuotaa.
Irtotankillisessa vika voi löytyä pumpun kunnosta. Kun saat käymään, yritä "avittaa" käsipumpulla pensan syöttöä.
sori vaan mut niis on molemmis versios bensapumppu.
vertti on oikees roska suuttimessa alottaisin siitä.
no mitenkä tässä tapauksessa kävi,kohta joku toinen kuitenkin kysyy ihan samaa asiaa.minäkin olisin alkanut purkamalla kaasarin ens alkuun,jotain putsattavaa voi löytyä.
Perinteine pensatissi hajalla. Kannattaa vaihtaa.
Jos ryypyn poisotto aiheuttaa kierrosten nousua, se tarkottaa, että seis laihenee.
Joten jos letkun liittimet ei anna ilmaa sekaan, niin vika on toden näköisesti suuttimissa.
Ja se ensimmäinen temppu on, että laitat bensan sekaan Liguid Moly-nimistä garburaattori cleaneria. Se liottaa suuttimet auki aika nopeasti.
Mulla alkoi huonontua Johnssonissa tyhjäkäynti, vaikka lähti kertanykäyksellä käyntiin. Ja se liuotin hoiteli homman muutamassa minuutissa, ja kone toimii kuin uusi ajatus.