Mikä olisi oikea potkuri ?

Kone kiertää nyt 300 rpm liikaa eli 5800. Paikoillaan 17" nousuinen teräspotkuri. Edessä on varapotkurin osto, joten mikä olisi tarkasti ottaen oikeampi potkuri jolla kiekat saisi oikealle tasolle? Mikä on muuten 70 yamahan vakiopotkuri? Tuskin nyt kannattaa ostaa samanlaista varalle..
1444
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

70:ssä Yamahassa on 13x19" aluhuiska vakiona. Toi 17" teräs vastaa karkeasti 19":sta alua. Jos koneesi on 70 Yamaha, niin et ole vielä ylikierroksilla, kone saa kiertää 6000 rpm. Mut jos nyt jostain muusta syystä haluat kierrokset alemmaksi, niin 12 5/8x21" Yamahan alumiininen lienee edullisin vaihtoehto, jos haluat orginaalipotkurin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nimetön kirjoitti:

Kone kiertää nyt 300 rpm liikaa eli 5800. Paikoillaan 17" nousuinen teräspotkuri. Edessä on varapotkurin osto, joten mikä olisi tarkasti ottaen oikeampi potkuri jolla kiekat saisi oikealle tasolle? Mikä on muuten 70 yamahan vakiopotkuri? Tuskin nyt kannattaa ostaa samanlaista varalle..

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu