Maittemme välillä on tällainen keskinäinen voimassa oleva sopimus joka on tainnut päästä jotenkin, ehkäpä tahallisesti, joiltain tahoilta unohtumaan. Olemme rikkoneet räikeästi tätä sopimusta mm. Nato-isäntämaa hölmöilyillä.
Huomatkaa erityisesti kohta--pidätytään voimakeinoilla uhkaamisesta--
Suomen kamaralle ei pidä päästää mitään Naton joukkoja missään tarkoituksessa sillä Venäjällä se voidaan tulkita juurikin voimakeinoilla uhkaamiseksi.
1 artikla
Sopimuspuolten suhteet perustuvat YK:n peruskirjan ja ETYKin päätösasiakirjan mukaisesti kansainvälisen oikeuden periaatteisiin kuten täysivaltaiseen tasa-arvoisuuteen, pidättymiseen voimakeinoilla uhkaamisesta tai niiden käytöstä, rajojen loukkaamattomuuteen, alueelliseen koskemattomuuteen, riitojen rauhanomaiseen ratkaisemiseen, sisäisiin asioihin puuttumattomuuteen, ihmisoikeuksien ja perusvapauksien kunnioittamiseen sekä kansojen oikeuksien samanarvoisuuteen ja itsemääräämisoikeuteen. Sopimuspuolet täyttävät vilpittömästi kansainvälisen oikeuden velvoitteet ja edistävät hyvän naapuruuden hengessä keskinäistä yhteistyökumppanuuttaan sekä yhteistyötään kaikkien maiden kanssa.
2 artikla
Sopimuspuolet käyvät säännöllisesti vuoropuhelua korkeimman valtiojohdon tasolla ja muulla hallitustasolla maittensa kehityksestä sekä keskinäisistä ja kansainvälisistä kysymyksistä.
Ne edistävät kanssakäymistä eri aloilla kansanedustuslaitosten kesken sekä keskushallinnon, alueellisten ja paikallisten viranomaisten kesken.
Ne neuvottelevat kahdenvälisiä suhteitaan koskevista kysymyksistä rakentavassa hengessä ja molempien etuja kunnioittaen.
Suomen ja Venäjän keskinäisen rauhan tae
3
69
Vastaukset
- Pian NATOON.
Noilla artikloilla voi pyyhkiä perrsettä. Me emme ole mikään rysssän kynnysmatto.
Venäjähän noudattaa tuotakin sopimusta, niin kuin kaikkia muitakin tekemiään, pilkuntarkasti ja niiden hengen mukaisesti.
Suomessa vain vaikuttaa russofiilinen kansanosa, joka päivystää 24/365 tälläkin palstalla ja tarraa raivoisasti kiinni jokaiseen lausuntoon, joka suhtautuu sen henkiseen kotimaahan (Rodina) vähänkin arvostelevasti. Avaus on siitä hyvä esimerkki.- malka silmässä
"pidättymiseen voimakeinoilla uhkaamisesta tai niiden käytöstä, rajojen loukkaamattomuuteen, alueelliseen koskemattomuuteen..."
Kunpikohan osapuoli se onkaan toistuvasti loukannut toisen ilmatilaa, uhkaillut voimakeinoila jne?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1491461
- 104911
- 75723
- 51625
Koillis motor
Kyllä on mennyt palvelu alas ku lehmänhäntä, sovitut asiat ja luvatut soitot pitää hoitaa eikä tehä oharia, täysin tumpa15563ABC: n kahvilan uusi nimi matkimalla
Kahvia ja virvokkeita myytiin aikoinaan ÄKKI-VANNIN KAHVILASSA Haapavedellä ja paikalliset sanoivat sitä haussia "Tuhann40504Kylillä ei ole näkynyt? Missä luuraat nainen?
Olisit soittanut mulle nainen. Oltais voitu nähdä vaikka laavulla. Miksi pelkäät minua? Eihän siinä ole mitään järkeä. m153461Tehdäänkö tänään toiveista totta?
Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..37453- 26409
Rydman sivuutti mutupohjalta asiantuntija-arviot tutkimusrahoitusta myönnettäessä
Onko Rydman sopiva tai kykenevä toimimaan ministerinä? Ei ole. Ministerit ovat joutuneet puhuteltaviksi vähemmästäkin;185402