Imastonmuutoksen syöpäläiset

ittekkin voi aatella

Kaupungissa pyöräilevät ja jalankulkijat omalla käytöksellään pomppaamalla suojatielle pysäyttäen moottoriliikenne jonot aiheuttaa todella paljon päästöjä, koskaautojonot joutuvat taas kiihdyttämään vauhtiin, jolloin luonnollisesti kuluu enemmän energiaa ja päästöjä myöskin luonnollisesti enemmän. Et toi viherajattelu onkin oikeasti kateutta ja kiusantekoa.

9

154

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • näin on

      Joustavuutta. lättäjalat voisi huokasta välillä ja tasata verenpainetta, ventata sopivaa rakoa.

    • ekana

      Ihan tota samaa oon katellu ja aatellu mielessäni, että helve tti mitä pi-run ego juntteja. Eikä mitä säntäillään fillarilla suojatielle täysin vastoin lakia ja uhmassa minä kyllä päihitän yli tonnin painosen auton. Miten voikaan syntyä noin pimeitä ihmisiä, ehkä jonkun sisäsiittoisuuden tuloksena?

    • liikennevalokaveriko

      Liikennevalot on jokaisen autoilijan kaveri. Niihin pysähdytään vaikka ketään ei näy mailla halmeilla...

      Itse en koe jalankulkijaa ongelmaksi, ihmisen vuoksi ei suinkaan ole pakko pysähtyä. Riittää että väistää, ja kakkosvaihteella pääse nopeasti taas matkavauhtiin.

      "Kuljettajan, joka liikennesääntöjen tai liikennemerkin mukaan on väistämisvelvollinen, on hyvissä ajoin nopeutta vähentämällä tai pysähtymällä selvästi osoitettava, että hän aikoo noudattaa velvollisuuttaan. " (finlex)

      • Näin teknisesti, mitä mieltä olet siitä, koskeeko tuo pykälä silloin kun lähestytään suojatietä? Ei nyt puhuta siitä mikä on järkevää tai oikein, vaan siitä että onko tuo lain mukaan väistämisvelvollisuutta. Lain mukaanhan jalankulkijalle on annettava esteetön kulku, mutta onko se sama kuin väistämisvelvollisuus?


      • liikennevalokaveriko
        The_Rat kirjoitti:

        Näin teknisesti, mitä mieltä olet siitä, koskeeko tuo pykälä silloin kun lähestytään suojatietä? Ei nyt puhuta siitä mikä on järkevää tai oikein, vaan siitä että onko tuo lain mukaan väistämisvelvollisuutta. Lain mukaanhan jalankulkijalle on annettava esteetön kulku, mutta onko se sama kuin väistämisvelvollisuus?

        En oikein ymmärrä kysymystäsi, minulle ne ovat synonyymejä. Miten autoilija voi muutoin antaa esteettömän kulun ellei itse osoita että on se osapuoli joka antaa periksi, on se joka aikoo väistää? Pysähtymispakko ja esteettömyys eivät ole synonyymejä.

        Itse pyrin välttämään pysähtymistä, ja se toimii hyvin. Jalankulkija havaitsee että autoilija ei tule ajamaan päälle ja lähtee ylittämään tietä.

        Toki tuo lainaus ei ollut suojatiesäännöstä, mutta sama logiikka koskee mm. risteyksiä (eli velvollinen liikennemerkin tai liikennesäännön mukaan).


      • liikennevalokaveriko kirjoitti:

        En oikein ymmärrä kysymystäsi, minulle ne ovat synonyymejä. Miten autoilija voi muutoin antaa esteettömän kulun ellei itse osoita että on se osapuoli joka antaa periksi, on se joka aikoo väistää? Pysähtymispakko ja esteettömyys eivät ole synonyymejä.

        Itse pyrin välttämään pysähtymistä, ja se toimii hyvin. Jalankulkija havaitsee että autoilija ei tule ajamaan päälle ja lähtee ylittämään tietä.

        Toki tuo lainaus ei ollut suojatiesäännöstä, mutta sama logiikka koskee mm. risteyksiä (eli velvollinen liikennemerkin tai liikennesäännön mukaan).

        Ymmärsit kysymyksen täysin oikein. Juuri sitä minä kysyinkin, eli onko mielestäsi estettömän kulun antaminen väistämisvelvollisuuden noudattamista.

        Minä en osaa itse sanoa mielipidettäni tähän asiaan. Siksi kyselen. Toisaalta autoilijan tulee tietysti hidastaa muutenkin suojatietä lähestyessään, toisaalta suojatietä ylittämään lähtevän jalankulkijan on ehdottomasti osoitettava aikomuksensa moiseen. Esteettömän kulun velvollisuushan ei mudoostu ennen kuin jalankulkija astuu suojatielle...


      • Eli esteetön kulku jalankulkijalle on annettava, mikäli tämä on suojatiellä tai astumassa sille. Milloin ajoneuvolle on osoitettu liikennemerkillä väistämisvelvollisuus, on ajoneuvon kuljettajan väistettävä risteävän ajoradan liikennettä mukaanluettuna kevyt liikenne.


    • ne säännöt

      Sehän tässä mielenkiintoista onkin, kun pyöräilijöillä ei mitään tajua missä tilanteessä heillä on väistämisvelvollisuus, puhumattakaan suojatiellä ajamisesta, joka liikennemerkein ei ole pyörätien jatke.

    • VitunTrolli

      Aloittaja on trolliapina joka ei tajua mistään mitään.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa

      Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site
      Maailman menoa
      126
      6234
    2. Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia

      SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto
      Maailman menoa
      63
      5161
    3. SDP:n johto pesi kätensä häirintäkohusta

      "Suurimman oppositiopuolue SDP:n johto olisi todennäköisimmin halunnut vaieta puolueen ympärillä velloneen häirintäkohun
      Maailman menoa
      72
      4300
    4. SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa

      Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt
      Maailman menoa
      102
      3874
    5. Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?

      Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost
      Maailman menoa
      13
      3652
    6. Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi
      Maailman menoa
      121
      3230
    7. SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"

      Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het
      Maailman menoa
      52
      2556
    8. Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?

      Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?
      Ikävä
      35
      2529
    9. Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa

      sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT
      Maailman menoa
      97
      2298
    10. Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa

      Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat
      Maailman menoa
      67
      2252
    Aihe