Ei se ole ihme jos taksiliitto vastustaa lupien vapautusta.
Voisi vielä käydä niin että heidän jäsenensä joutuisivat elämään kuten monet Suomalaiset yksityisyrittäjät.
Eli tekemään yli 30 tunnin työviikkoa ja ja olemaan töissä jopa yöllä tai viikonloppuna.
Toki osa on nykyäänkin, mutta he ovat joko juuri uransa aloittaneita autoilijoita tai sellaisia jotka eivät viihdy kotona.
Maalaistakseilla taitaa asiat olla toisin.
Mutta 9 vuoden kuljettaja kokemuksella katsottuna, niin kyllä yhden taksin omistajien työviikko on mielestäni kohtuuttoman lyhyt.
On jopa autoilijoita jotka ajavat vain 1-3 työvuoroa viikossa.
Voisi vielä käydä niin että heidän jäsenensä joutuisivat elämään kuten monet Suomalaiset yksityisyrittäjät.
Eli tekemään yli 30 tunnin työviikkoa ja ja olemaan töissä jopa yöllä tai viikonloppuna.
Toki osa on nykyäänkin, mutta he ovat joko juuri uransa aloittaneita autoilijoita tai sellaisia jotka eivät viihdy kotona.
Maalaistakseilla taitaa asiat olla toisin.
Mutta 9 vuoden kuljettaja kokemuksella katsottuna, niin kyllä yhden taksin omistajien työviikko on mielestäni kohtuuttoman lyhyt.
On jopa autoilijoita jotka ajavat vain 1-3 työvuoroa viikossa.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Tämän päivän iltalehdessä oli juttua taksiluvista. Jäin ihmettelemään lainsäätäjän kommenttia kahdesta asiasta 1) Pyritään(!) välttämään vapauttamisessa samat virheet mitä Ruotsissa ja muualla on tehty 2) Taksoja ei ehkä vapautettaisi.
Perusta siinä sitten yritys, mutta valtiovalta päättää paljonko voin palveluistani rokottaa. Millähän tätä yhtälöä perustellaan? Pitäisi tällä logiikalla valtiovallan sanella myös maksimihinnat ruokakaupoissa, ravintoloissa, partureissa, lääkäreissä jne.
Liikenneministeriön suunta vaikuttaa
olevan nyt se, ettei hintoja vapauteta, mutta taksilupien säännöstely halutaan siitä huolimatta purkaa.
Vapaasta kilpailusta ei siis olekaan kyse, vaan järjettömästä elinkeinon tuhoamisesta. Ajavathan he vain henkilöautoa.
Oletettavasti 35-70% palkanalennuksen saaneita taksimiehiä aletaan toden teolla valvomaan, jotta asiakkaan turvallisuus (ja oikeus riehua autossa) olisi entistäkin taatumpi. Epäilemättä
pieninkin merkintä rikosrekisterissä johtaa lupien raukeamiseen, jonka jälkeen voi perustaa vaikkapa pimeän taksifirman kaikkine
lisäpalveluineen.
Taksimiesten katkeruus ja inho
uutta järjestelmää kohtaan tulee olemaan niin valtava, että liikenneministeriön sijasta autoilijat tulevat purkamaan paineensa nimenomaan asiakkaisiin, joista ei ole enää edes
voileivän täytteeksi. Naisasiakkaat voivat varautua öisillä kotimatkoillaan siihen seksuaaliseen ahdisteluun, josta tulee monille se pääasiallinen motiivi ajaa taksia. Pelko huonosti palkatun työn menetyksestä ei ole kovin suuri maassa, jossa maksetaan työttömyyskorvausta
kaikille, joita ei palkaton yrittäjätoiminta
kiinnosta.
Tuossa ylemmässä keskustelussa kirjoitellaan bussinkuljettajien epäinhimmillisistä työolosuhteista. No, en ole bussia ajanut mutta uskallan väittää että bussikuskeilla on asiat vielä jonkin verran paremmin kuin taksinkuljettajilla jotka saavat painaa pitkää päivää nälkäpalkalla ja ns. palkkajoustot ovat kuukausittaisia ajotilanteesta riippuen.
Taksit eivät mene vain lakkoon, koska kuljettajien järjestäytymisaste on lähellä nollaa. Jokainen kuljettaja neuvottelee itse palkkansa ja etunsa oman työnantajansa kanssa.
Muistaakseni Irlannissa vapautettiin taksiliikenne mutta ei taksoja. Automäärät lisääntyivät dramaattisesti, ajot eivät. Seurauksena konkursseja ja hämäräbisneksen kasvu takseissa. Mutta Suomessahan nämä virheet osataan välttää. Hyvä.
Pitäisköhän näitten taksilakia valmistelevien virkamiesten mennä oikeasti ajamaan taksia vaikka puoleksi vuodeksi ja sitten vasta palata kirjoituspöytänsä ääreen? Tietysti he tietävät paremmin siellä norsunluutorneissaan koska ovat joskus kolmessa promillessa matkustaneet taksilla ravintolasta kotiin.
Taksinkuljettajahan ei saa mitään lakisääteisiä lisiä ja vaikka lisät jätettäisiinkin huomiotta tuntipalkka on edelleen pienempi, kuin kaupunkiliikenteen bussikuskeilla. Helsinkiläisten taksinkuljettajien yleinen työaika päivässä on 11-11½ tuntia loppuvenytys, tilitykset, auton
pesut ym. huomioiden. Kuljettajalle jää keskimäärin 65-75 e nettopalkkaa vuorolta. Jos vakituinen ajomies hoitaa kuukaudessa 22 vuoroa ajotunteja kertyy hänelle jopa 240 kpl, eli 40% enemmän kuin työpaikoilla yleensä.
Työaikalain puitteissa taksinkuljettaja hankkii
bruttona 1700 euroa/kk. Niinpä alalle onkin muodostunut tavaksi tehdä reilusti ylitöitä mikä homman keveän luonteen vuoksi on suhteellisen siedettävää. Kuljettaja irtisanoutuu vapaa-ajastaan ja aina niin ehtiessään retostelee kavereilleen ylitöissä saavutetuilla ansioillaan, (yleensä 2500-3000 euroa/kk).
Viranomaiset eivät puutu taksialan kertautuviin
työaikalakirikkomuksiin ja tästä aiheutuviin turvallisuusriskeihin, koska tietävät vaikutukset etukäteen: valvonnan tiukentuessa ahkerat kuljettajat lähtisivät kävelemään.
Se onko palkka 36 vai 40 prosenttia kassasta ei
vaikuta kuljettajan tuloihin. Kuljettajien
on turha syyttää autoilijoita ahneudesta, sillä he ovat kuitenkin vain pieni- tai keskituloisia kauppiaita, jotka ovat lupansa perineet tai ansainneet. Ei näillä taksoilla ole yksinkertaisesti mahdollista maksaa asianmukaisia palkkoja kuljettajille ilman, että kuljettajan palkka nousee omistajan palkan suuruiseksi. Joku järki on liiketoiminnassakin oltava.
Liikenneministeriö päättää taksasta ja siitä miten hinta rakentuu. On järjetöntä, miten kahdeksan hengen seurue voi ajaa pikku matkan 6 euron hintaan taksilla, joka on odottanut tolpalla seuraavaa ansiotyörupeamaa 45 minuuttia. Taksankorotusesityksiin kyllästyneenä liikenneministeriö haluaa eroon nyt lupien
säännöstelystä, jonka seurauksena kuljettajan ammatti lopetetaan kokonaan ja autoilijoiden palkat pudotetaan edelliselle
vuosisadalle. Auton rattiin odotetaan innokkaita pehmeän rahan yrittäjiä (mm. entisiä taksinkuljettajia) kyyditsemään ihmisiä 35-70% entistäkin pienemmällä palkalla 350 tunnin kuukausivauhtia. Ylitarjontaa syntyy, kun nämä taksifetisistit eivät pääse irti penkeistään ennenkuin
taksien kirjanpitoa tutkimaan asetettu lautakunta alkaa ihmetellä käteismaksujen alhaista osuutta
taksien kirjanpidossa.
asfalttifirmoja vainotaan,kun hinnat on kaikilla
samat ?????????????????????????????????????
Liikenne- ja viestintäministeriö vahvistaa taksitaksat. Taksiautoilijat eivät ole keskenään sopineet kyytien hinnoista.
Taksinomistaja tulee jotenkin toimeen,
vaikkei ajaisi mersullansa yhtään vuoroa. Tulot
ovat (Helsingissä) tuolloin aika lähellä
työmarkkinakorvausta edellyttäen, että hänellä on autossaan ahkerat, päätoimiset kuljettajat.
On myös palkattuja kuljettajia, jotka ajavat 10-15 vuoroa kuukaudessa ja elävät sillä. Se on heidän oma tilanteensa: heillekin riittää se 800 euroa puhtaana käteen kuukaudessa.
Sopii kysyä, mikä tekee taksin kuljettamisesta
niin yksinkertaista ja vähäpätöistä työtä, ettei sen tekijöille kannattaisi maksaa
samaa palkkaa kuin muille kohtuullisesti
menestyville kauppiaille. Pitäisikö tuo raha ohjata ennemmin insinööreille tai osakesalkkuaan kasvattavien keinottelijoiden ulkomaalaisille
pankkitileille.
Kerro alan uranuurtavana työntekijänä avoimesti, minne tuo raha pitäisi ohjata.
Pian taksiluvat vapaaksi ja kunnon kilpailua takseille. Hekumoiden odotan kun alalle rynnivät Ruotsin mallin mukaisesti porukkaa joiden paikka kaltereiden takana. Paskat turvallisuudesta ja asiakkaiden hengestä, pääasia että kilpailua ja halpaa menoa.
Lopetan oitis kun vapautuu ja naurua pidättelemättä seuraan kun juopot yöllä kilpailuttaa takseja, kuka heidät halvimmalla ryöstää..
Loppuispahan tämäkin valitus luvista ja taksoista..
No niin arvoista autoilijat(joita vastauksista päätellen olette)
Olen itse lähettänyt kirjelmän liikenneministeriöön jossa esitän seuraavanlaista ratkaisua:
Lupien myöntämisen ehdot pysyvät osin samana kuin nykyään, eli yrittäjäkurssin käyminen vaaditaan.
Samaten vaaditaan rikosrekisteritön tausta ja taloudellisen tilanteen tulee olla kunnossa, eli ei maksu häiriöitä.
Lisäksi tulee olla viranomaisen myöntämä ajolupa.
Kun nämä ym muut pienet kirjeeseen laittamani ehdot täyttyvät tulisi lääninhallituksien myöntää aluksi esim 3 vuotinen lupa ja sen jälkeen tarkastaa verottajalta ym tahoilta ettei rästimaksuja ole kertynyt ja jatkaa lupaa aina siitä eteenpäin 5 v kerrallaan.
Ja tarveharkinta tulisi kirjeeni mukaan poistaa kokonaan.
Eli en puolla kokonaan vapauttamista vaan tarveharkinnan poistamista.
Ei yhden ammattikunnna kuulu keskenään päättää hyvä vlei porukalla kenelle milläkin lupakierroksella lupaa puolletaa, kuten taksiyhdistykset nyt tekevät.
Ja asian tarkennukseksi, en ole jäänyt ilman lupaa kun en ole koskaan anonutkaa.
Ajan sivutoimisena enkä aio alalle vaikka tarveharkinta poistetaan.
On vaan naurettavaa että esim Turussa pitää roikkua palkkakuskina 8-9 vuotta ennen kuin voi saada oman auton, NÄIN SE EI SAA OLLA!!!
Hienoa ja onnea...
Olet perehtynyt asiaan vallan mainiosti. Muutama ihan pikkuseikka on tainnut jäädä huomaamatta. Lupien vapauttamisen jälkeen alalle tulisi useamman auton osakeyhtiöitä. Taatusti halvat hinnat ja edulliset autot. Nämä yhtiöt kulloisenkin vastaavan liikenteenhoitajan johdolla ehtivät 3v aikana kääriin hihoihinsa sievoiset summat silkkaa rahaa. Onnistuuhan se, jätetään kaikki maksamatta ja kun käpy käy, konkurssi ja yhtiö vaihtaa omistajaa. Uusi omistaja jatkaakin seuraavana aamuna ja sama peli jatkuu. Esimerkkinä vaikka jokakulman pizzeriat ja kebabbilat.. Kuljettajaksi otetaan aivan kuka tahansa, ajoluvan saantihan on aivan naurettajan helppoa.
Vastaavasta toiminnasta on jo hyviä esimerkkejä kun jotkut ns yrittäjät yrittivät hoitaa hommaa pikkubusseilla. Kuljettajilla ei ollut edes tarvittavaa ajokorttia, joku auto oli liikkeellä pakettiauton rekisteritunnuksella. Oikeuden päätös onneksi lopetti sen pelleilyn. Siihen ilmeisesti haluat mennä, joten hyvää matkaa vaan.
Saatavuus sen jälkeen haja-asutusalueilla loppuu likipitäin kokonaan ja suuremmissa kaupungeissa näit ns. yrityksiä kyllä piisaa. Varmaa on myös että kun autojen tarve suurimmillaan niin hinnatkin ovat silloin aivan toista. Yöllä pakkasessa tolpalta kotiin maksaa aivan taatusti kolmin-nelinkertaisen summan mitä hiljaiseen aikaan..
Tässäkin tapauksessa suurin asiantuntijuus tuli alalla harastelemassa olevalta, ei siltä joka siitä oikeesti yrittää tienata leipänsä. Kuten jo aikaisemmin mainitsin, minulle aivan sama vaikka vapautuukin, lopetan oitis. Niin tekee valtaosa nykyisistä ammattilaisista ja jää seuraamaan siitä seuraavaa pelleilyä hymyssä suin..
Ei yksikään alle 50 vuotias taksiautolija lopeta autoilu-uraa vaikka luvat vapautuvat.
Ei teistä reppanoista yksikään kykene kunnolliseen työhön.
Suurin osa taksikuskeista ja autoilijoiista on koulunsa (ammattikoulu/lukio) kesken lopettaneita jotka ovat uransa aloittaneet jonkun sukulaisen tai vanhempiensa autolla.
Ei sillä pohjakoulutuksella minnekkään pääse töihin.
Itse olen markkinointimerkonomi ja olen päivät rehellisessä työssä ja poimin taksialalta vain herkut eli ajan ainoastaan viikonloppuöitä ja poimin 40% päältä ja jätän verot autoilijan maksettavaksi (jos maksaa).
Lisäksi laajan ystäväpirin omaavana saan ajattua jo kivan potin yövuoron aikana "vasuriin".
Onneksi alan paskojen palkkojen ja muuten huonojen työolojen ansiosta ei isossa kaupungissa enää ole paljoa varaa valita kuskeja vaan pitää ottaa MINUNKINlaiseni töihin jotta saadaa autolle määrätyt ajovuorot hoidettua.
Mielipiteensä kullakin, ilmeisesti kunnollinen rehellinen päivätyösi ei elätä riittävästi kun pitää vapaa-aikana ryhtyä paskahommiin, kusettaa sivussa reppanaa työnantajaasi ja ahnasta verottajaa.
Aika montaa kaveria ala kuitenkin elättää. Ihan rehellisesti.
Kutakuinkin tällä hetkellä että joutuu ajamaan
toisen palveluksessa ennenkuin saa luvat.
Jos hinnat saa määritellä itse, nykyiset
autoilijat ei välttämättä joudu vaikeuksiin, koska he perustavat oman tilauskeskuksensa, mihin ihmiset luottavat. Noista tilauskeskuksista ei vaan välttämättä saa taksia alle 15 eurolla lyhyelle matkalle, koska odotusajat ovat sen suuret.
Eri asia jos hintoja ei saa määritellä itse silloin kaikkien kannattaa lähteä vaikka teollisuus alalle.
Kuljettajien palkkaaminen yövuoroihin voi olla vaikeaa, koska kohonneet hinnat aiheuttanevat väkivaltaa asiakkaiden taholta.
Myönnän että nyt tyhjensit pöydän oikein pitkällä kädellä. Heitit pöytään semmoisen dokumentin jota me reppanat ihmetellään vielä vuosia eteenpäin. Markkinointimerkonomi, siinä se. Olen mykistynyt, kuitenkin minua jäi ihmetyttämään eräs hyvin pieni muotoseikka.
Eksyit täysin aiheesta joka oli taksilupien vapauttaminen ja sen mahdolliset seuraukset. Onko niin että niiden vapautuessa markkinointimerkonoomit pelastavat maailman vai miten tutkintosi liittyy aiheeseen? Millä tavalla tittelisi tekee merkonoomista asiantuntijan alkuperäisessä aiheessa? On rehellistä työtä markkinoida puhelimessa aikakausilehtiä vanhuksille, on on.. Taksiliikenteen hoidosta voidaan olla montaa mieltä ja niin monien mielestä se ei ole rehellistä työtä, useimpien on.
Mitä tulee taas minun autoilun lopettamiseeni ja mahdollisesta työn saannistani sen jälkeen, totean seuraavaa. Viimeisin tutkintoni on 2vuoden takaa ja taas on uusi opiskelu menossa. Ikäväkseni on myönnettävä etten kuunaan päivään edes menisi merkonoomin koulutukseen, siitä puuttuu se haaste mitä haluan. Että kaikella kunnioituksella ammattiasi kohtaan, huomaankin surukseni että tässä tapauksessa ammatin solvauksen aloitti henkilö, joka ei omalla työllään pysty itseään ja perhettään elättämään.
Eikö olekkin ihmeellistä hyvä merkonoomi, sinä et näytä tulevan toimeen ilman näitä reppanoita. Mikä ihmeellisintä, nämä reppanat tulevat toimeen mainiosti ilman markkinointimerkonoomeja...
Lopetan tähän tämän täysin hyödyttömän keskustelun aiheesta. Aiheesta josta sen aloittaja eksyi jo alkumetreillä. Toivon mitä parhainta syksyä itsellesi ja perheellesi. Toivottavasti et jää kiinni noista pikku varkauksistasi, on olemassa oikeuden ennakkopäätös vastaavasta toiminnasta...
Liike-elämän taksinkäyttäjissä liene aika
lailla merkonomin koulutusta saaneita tapauksia, jotka tarvitsevat autoa, sillä julkisilla liikkuessa ehtisi tekemään huomattavasti vähemmän asioita työpäivän aikana.
Saamani vaikutelman perusteella suurin osa
säänneltyä lupajärjestelmää vastustavista löytyy nimenomaan korkeamman liike-elämän piiristä. He eivät ole kylläkään mitään puhelinmyyjiä, mutta
uskovat käärivänsä miljoonia alentuneissa taksikuluissa ja auton saannin ruuhka-huippuina paranevan lupien vapauttamisen myötä. Näin voi isojen yritysten kohdalla käydä, sillä aina joku on valmis turvaamaan elantonsa tekemällä huonompiakin sopimuksia.
Ennen vapauttamista tulisi kuitenkin ottaa huomioon seuraava:
a) rahaliikennettä on kokonaisuudessaan mahdoton valvoa,
b) kyydin hintaa ei useinkaan käsitellä autoissa etukäteen
c) kyydit voidaan hoidella sopimusajoina, ilman merkintää kirjanpitoon
d) mittareita voidaan manipuloida, jolloin
maksut eivät aina jääkään mittareiden
kirjanpitoihin tm.
e) verottaja voi alkaa periä mielivaltaisesti takaisin rahoja, jotka uskoo menettäneensä (tämä voi kohdistua niihinkin, jotka ovat jotenkin onnistuneet veronsa maksamaan).
f) liikennöintiä voidaan virallisesti siirtää toiselta toiselle loputtomiin, jolloin
kirjanpitorikokset eivät johda tosiasiallisiin
seuraamuksiin.
g) nousevien hintojen yrityksissä autoilijat
ja kuljettajat voivat ainakin yöaikaan joutua raivon ja pahoinpitelyjen kohteiksi. taksikuskia ei enää kunnioiteta, vaan pidetään
potentiaalisena varkaana. tolpilla alkaa syntyä huutokauppaa ja taksikuskien keskinäistä
riehumista.
h) palkanalennuksen saaneet autoilijat voivat yrittää mahdollisuuksien mukaan periä asiakkailta korkeaa hintaa (tai lisämaksuja). Vaaraan joutuvat erityisesti yksin matkustavat henkilöt.
i) ilman valvovaa autoilijaa alalle pääsee
kokonaan uusia yrittäjiä, joiden motiiveihin kuuluu seksuaalinen hyväksikäyttö, huumeenkäytön tai muiden asioiden nopea ja helppo rahoittaminen.
Kannattaa tosiaan miettiä, onko suuryritysten taksikulja syytä alkaa rahoittaa yksityishenkilöiden ja taksiliikenteen
kustannuksella.
korjataanpas kyseisen ikuisopiskelijan virhekäsityksiä.
1.Eivät kaikki merkonomit ole puhelinmyyjiä.
2.Niidenkin jotka ovat puhelinmyyjiä, niin säännöllisen päivätyöajan (37.5 h/viikko) kuukausiainsio on takinkuljettajaa suurempi.
Ja jos todella olet suorittanut jonkin oikean tutkinnon ja ajat edelleen taksia niin ihmettelen miksi. Ei tarvii olla kaksinenkaan työ jotta palkka työehtosopimuksen määrämillä tunneilla on parempi kuin taksinkuljettajalla.
vai koskas olet viimeksi laksenut keskituntiansiosi??
Ellei takseja olisi autovuokraamot
rikastuisivat ja merkonomit ajaisivat omilla autoilla tai istuisivat busseissa. Voidaan vain todeta se (epärehellinen?) fakta, että takseja tarvitaan ja että niin tänne keskuuteemme kasvaa sitten ihmisiäkin, jotka kyseiseen työhön hyvin soveltuvat. Meidänkin maassamme on paljon koulutettuja sijoittajia ja lottovoittajia, jotka omaisuudestaan huolimatta ajavat itse taksia, koska arvostavat työtään.
Se, että taksikuskien palkkaus/arvostus
on retuperällä on oma lukunsa. Taksinkuljettaja ei ole erikoistunut mihinkään, koska b-luokan ajokortteja on muutenkin kaikilla. Se, että tuntee asemapaikkansa ajolinjat ja tulee toimeen eri ihmisten kanssa ei yleisesti täytä vielä erikoisosaamisen tunnusmerkkejä. Taksi saa ainakin nykysysteemissä kyydin ilman, että hänen tarvitsee sitä sen kummemmin markkinoida tai omata viehättävää pärstäkerrointa. Pitää vain etsiytyä sinne missä ajoa on.
Toisekseen, jos taksimiehet itsekään ei
työtään arvosta vaan katsoo olevansa jossain työttömyyskortiston varauloskäytävässä (kuten sinä) on turha odottaa mitään valtakunnallisia taksankorotuksiakaan. Palataan kuitenkin itse asiaan: ilman taksia ei yhteiskunta toimi, eikä taksityön luonnetta voida juuri haastavampaan suuntaan muuttaa teennäisyyksiin sorumatta. Pyritään siis kunnioittamaan taksialalla iäkseen työskenteleviä ja hyväksymään taksojen
luontainen kehitys jatkossa. Työ kuin työ ja kyllä se taksikoulutus voisi kestää kaksi vuottakin. Niinkuin Lontoossa.