MS hiastaa varmaan tahallaan W7n.
Viimeviikolla tuulleet päivitykset teki vehkeestä ihan havaittavissamäärin hitaamman!
Viimeviikon päivitys hidasti koneen
11
351
Vastaukset
- Mulla oli örkki w8:s
Ei päivitys, vaan haitake örkki tai virus
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288766748418.html?pos=ksk-trm-digi-nenos
scannatkaa koneenne jos hidastelee!
koskee kaikki windowseja! - huuhaahuu
Viime viikolla ei päivityksiä tullut vaan eilen 14 kappaletta, joista kriittisiä neljä ja yksikään niistä ei ole hidastanut mun konetta.
Jos koneesi tuntuu hitaammalta kuin ennen niin syy lienee lataamiesi kolmannen osapuolen softien käytöksissä - mulla tehtävien hallinnan mukaan on samat prosessit päällä kuin ennenkin ja muistinkäyttö on aikaisemmalla tasolla, joten hidastuminen sinulla johtuu jostakin haitakkeesta, jonka olet ladannut ties mistä.
Toivottavasti käytät konettasi netissä rajoitetun käyttäjän tililtä etkä adminin oikeuksin.- hidastaa ne
Minulla käynnistykseen tulee esim kolme ms-frameworkiin liityvää, joiden pitäisi nopeuttaa ms-frameworkin toimintaa tms, häviävät ehkä parin minuutin kuluttua. Parempi käyttää sammutukseen horrostilaa kuten kasissa.
- haittaohjelmia
Kannattaa myös skannata kone jollain muulla antiviruksella mitä on tottunut käyttämään. Hitaus johtuu kuitenkin haittaohjelmista, joita seiskaan kertyy vaikka olisi miten tietoturvatietoinen käyttäjä.
Juuri löytyi yhdestä win7-koneesta 160 virusta kun skannasin sen toisella antivirusohjelmalla. Selaimena siinä oli firefox (tosin ilman adblockia, joka olisi blokannut valtaosan viruksista), tietoturvana avast ja käyttö lähinnä facebookkia, YouTubea ym. ei mitään epämääräisiä sivuja."Hitaus johtuu kuitenkin haittaohjelmista, joita seiskaan kertyy vaikka olisi miten tietoturvatietoinen käyttäjä."
Ei kerry.
"Juuri löytyi yhdestä win7-koneesta 160 virusta kun skannasin sen toisella antivirusohjelmalla. Selaimena siinä oli firefox (tosin ilman adblockia, joka olisi blokannut valtaosan viruksista), tietoturvana avast ja käyttö lähinnä facebookkia, YouTubea ym. ei mitään epämääräisiä sivuja."
Siihen on sitten itse asenneltu jotain huuhaata tai vaihtoehtoisesti on laiminlyöty turvapäivitykset joko Windowsista, Flash Playeristä, Javasta, PDF-lukijasta, videosoittimesta, Silverlightista, Firefoxista jne.
- vanha kikka
Kyllähän tuota taktiikkaa käytettiin XP:n kanssakin aikanaan. Sp3:n jälkeen paljon raskaampi kuin mitä oli aluksi.
- Tahaaja Wöndows
Jokainen päivitys aina hidastaa entisestään
- löysät pois
Uudelleen asennus kannattaa tehdä noin vuoden puolentoista välein. Lähtee turha tauhka hidastamasta.
- kerro mulle
Mikä turha tauhka?
- Väköily Päkkö
Joka ikinen hidastaa aina vain lisää!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1756702Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1073173Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041885Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am631670- 191609
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?371445Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111320- 641243
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151223Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751143