Tietääkö kukaan, onko täällä Suomessa missään sellaisia suutareita, joilla voisi laitattaa uudet Vibram-pohjat nahkaisiin vaelluskenkiin. Ja tarkoitan siis näitä nykyaikaisia "molded" -tyyppisiä kiinniliimattuja /-valettuja pohjia, enkä niitä vanhanaikaisia läpiommeltuja. Oman pakkakuntani suutareista kukaan ei tiennyt koko asiasta mitään, mutta pikaisesti googlettelemalla huomasin, että kyllä noita ainakain ulkomailla uusitaan aika yleisestikin.
Mutta entä Suomessa? Ja jos jostain löytyy tekijä, niin mikähän lie hintataso?
Vaelluskenkien pohjien uusinta
4
3226
Vastaukset
- Sklobo
Mahtaako kannattaa? Jos olet onnistunut kuluttamaan pohjat entisiksi, niin missä hapessa mahtaa olla gore-vuoraus (jos sellainen on)? Jotkut simppelit kengät ilman vuoria ym. "hienouksia" (Lundhags tms.) voivat olla eri juttu.
- Pohjaton
Ongelma ei ole tuo, vaan se, että yhdet hyvin vähän käytetyt kengät ovat seisoneet varastossa vuosikausia, jolloin pohjakumi pääsi kovettumaan ja alkoi hapertua. Nyt sitten pohjat halkeilee ja irtoaa pienessäkin käytössä tosi pahasti, vaikkei kenkiä ole aiemmin käytetty juuri nimeksikään. Pohjia lukuunottamatta ovat ihan priimakunnossa, joten olisi sääli heittää menemään muuten hyvät ja kalliit kengät.
- mössönmöö
Kysy Espoon Gallerian suutarilta, saattaa tärpätä.
- repq
Espoon Gallerian suutari, Meindlin valtuuttama, laittoi uudet pohjat Meindl-vaelluskenkiini 50e/kenkä muutama vuosi sitten. Hyvät tuli. Suosittelen. Varmaankin muutkin merkit onnistuu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.1481997Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3041691- 931547
Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2001180Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois761162- 661104
- 221027
- 48987
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl73926Maalaisliiton nuorilta paljon puhuva idea
Taas vongataan lisää tukea... kehdosta hautaan! Maalaisliiton nuoret aka Keskustanuoret haluaa Suomeen valtiollisen dei23907