Vaikka Kärpät johtaakin liigaa tauolle mentäessä niin kaikki vaan vittuilee helpoista välisarja vastustajista ja esim.Ässien lukuisista vierailuista Raksilassa.
Mitä tämä välisarja on,eikö kaikki pelaa yhtä monta peliä vai mitä?
Auttakaa!!!
6
503
Vastaukset
- Lätkäguru
Kärppien helppo välisarja tarkoittaa sitä, että se pelaa kaudessa kahdeksan ottelua sellaisia huippujoukkueita kuten Ässät, SaiPa, JYP ja Lukko vastaan. Parempia joukkueita vastaan se joutuu pelaamaan vain neljä kertaa kaudessa.
Sen sijaan Jokerit joutuu pelaamaan nämä kahdeksan ottelua ainakin HIFK:ta, TPS:aa ja Bluesia vastaan. Joten kummallakohan on helpompaa?
Ja lisäisin vielä, että Kärpät ei johtaisi liigaa edes helpomman välisarjansa turvin, mikäli Jokereilla olisi yhtä paljon otteluita kuin Kärpillä. Jokerit on vain kahden pisteen päässä, vaikka on yksi ottelu vähemmän. Käytännössä Jokerit siis johtaa SM-liigaa.- Körmy
Miten on mahdollista että Jokereilla on 46 pistettä vaikka teillä pitäisi olla 60 pistettä???
- Ehhehe
Jaa nyt sitä väitetään noita Jokereiden välisarjalaisia vaikeiksi vastustajiksi?! Muuten haukutaan ihan heittopusseiksi. Selittelyn makua, lätkäguru... =)
- auttaa...
Vaikka nyt ei kannatakaan tuijottaa pelkkiä vastustajia välisarjassa, niin kyllä Kärpät napsii pisteitä suuremmalla todennäköisyydellä omasta välisarjastaan, kuin vaikka Jokerit tai Tappara. Pelkästään paikallispelien painoarvo pisteissä on niin suuri, että tuloksesta ei koskaan ole varmuutta. Joten olkoon Kärpät siinä onnellisessa asemassa.
Mutta eiköhän runkosarja ole sitä, että siinä haetaan paikka playoff:hin ja parhaat ovat sitten neljän sakissa kotietu taskussa... - BenAmy
Jokerit joutuvat pelaamaan 8 ottelua TPS:aa, Bluesia ja HIFK:ta vastaan.
Viimeisimmät ottelut näitä "vaikeita" vastustajia vastaan ovat päättyneet 6-1 (TPS), 6-1 (HIFK) ja 4-1 (Blues) Jokereiden voittoon. Sitä edeltäneet kohtaamiset päättyivät 5-2, 3-2 ja 3-0.
Kuudesta välisarjapelistä kuusi voittoa, 17 pistettä ja maalisuhde 27-7.
Ei kuulosta kauhean vaikealta.
Muistuttaisin vielä että Kärppien "helppoja" vastustajia Ässiä ja Lukkoa vastaan Jokerit hävisivät 2-1.
Käytännössä Jokerit ovat tällä hetkellä sarjassa toisena ja menevät Kärppien ohitse vain jos voittavat "helpon" JyPin. Kyllähän nuo välisarjan vastustajat ovat enempi näennäisesti helppoja vastustajia Kärpille. SaiPalle on Kärpät hävinnyt kahdesti ja Ässille kerran.
Sen myönnän, että Helsingin lohko on kova ja siinä pelataan paljon ristiin eli pisteiden valossa Kärpille on tästä lohkojaosta hyötyä.
Silti Kärpät pelaisi mielellään samassa välisarjassa HIFK:n, Jokereiden, TPS:n ja Bluesin kanssa. Nämä joukkueet täyttävät hallin ja toisivat seuran kassaan pelimerkkejä. Miten luulet Lätkäguru, luuletko esimerkiksi Jokereiden haluavan välisarjavastustajiksi JYPin Ässien, Lukon ja SaiPan?
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1231853
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001640Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy511215Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?491098Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31978Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50876Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47876Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37810Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet38797