Lottomiljoonat ovat verottomat. Mutta onko ensi vuoden jälkiverotuksessa tulossa iso yllätys?
Mihin miljoonat tulisi sijoittaa ja ennen vuoden vaihdettako?
Arkinen palkkatyöläinen tässä pöyristyy pelkästä ajatuksesta.
Mihin miljoonat tulisi sijoittaa ja ennen vuoden vaihdettako?
Arkinen palkkatyöläinen tässä pöyristyy pelkästä ajatuksesta.
Vastaukset 7
Vanhimmat
varallisuusveroa?
Tarkoitan niin varallisuusveroa kuin kaikkea muutakin veroa. Eikös valtiovalta ja asuinkunta kiiruhda osille niin pian kuin suinkin.
Lahjaveroja, jos jakaa onneaan perillisellekin.
lottovoittohan on verotonta tuloa, eikä sitä oteta tuloverotuksessa huomioon. Lahjavero kyllä menee saajilta, jos kovin anteliaaksi alkaa.
Sitä tarkoitan, että lottovoitto itsessään on veroton, mutta tuskin se omaisuus ja sen tuotto tulevina vuosina on verotonta. Uskoisin, että verottaja pyrkii oitis mukaan rahan kuluttamiseen.
korkotulot ym. tietysti.
Varallisuusverosta on omat pykälänsä verolaissa, kurkista sinne jos haluat tietää rajat, miten verotetaan. no matter, mitä varallisuutta omistat kunhan rajat ylittyy, maksat varmasti.Laskentatapa varallisuuteen sitä vastoin vaihtelee. Mitenköhän ilmoitusvelvollisuus??
Varallisuusveroa ei tarvitse maksaa senttiäkään, jos laittaa rahat esim. kotimaisiin obligaatioihin. Myös pankkitilit ovat vapaita varallisuusverosta, sekä sijoitusvakuutukset. Kiinteistöt, osakkeeet, rahastot yms. ovat verotusarvoltaan 70 % todellisesta arvosta.