En nauttinut äitiydestä ekan lapsen kohdalla

Mummo jo

Minusta tuli aikoinaan äiti 21 vuotiaana. Sain pojan ja muistan ikuisesti ensimmäisen vuoden tapahtumat. Sain sen jälkeen vielä lisää lapsia vasta niitten kanssa ymmärsin mitä äidinrakkaus on. Ensimmäisen lapsen synnyttyä en nauttinut lapsestani. Olin kone joka hoiti lasta. Olenko ainoa joka ei ensimmäisen lapsen syntyessä osannut nauttia lapsestaan?

2

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Perfekstionisti

      Sain esikoiseni sinua 8 vuotta vanhempana ja kyllä minä tämän ensimmäisen kanssa nautin äitiydestä eniten. Alku oli toki vaikeampaa kuin muiden lasten kohdalla, mutta se meni pian ohi. Ensimmäisen kanssa pystyi keskittymään vauvaan 100%:sti.

      Nuorempien lasten kohdalla oli välillä huono omatunto ja tunsin itseni riittämättömäksi. Mies hoiti tuolloin isompia sisaruksia ja leikki heidän kanssaan, kun minun aikani kului vauvanhoidossa.

    • Aikanaan vahinkolaps

      "Mummo jo": Ihan mielenkiinnosta kysyn, jäikö suhde esikoiseen etäisemmäksi kuin muiden lasten kanssa?

      Jäikö tuo suhtautumistapa ainakin osittain ensimmäistä lasta kohtaan että hoidit enemmälti velvollisuudentunnosta? Oma äitini ei koskaan tuntunut pääsevän yli siitä että olin vahinkolapsi ja keskeytin hänen elämänsuunnitelmansa, päätyi olosuhteiden pakosta naimisiin ja onnettomaan liittoon ja eri ammattiin kuin olisi ehkä halunnut. Elämä oli rahallisesti tiukkaa ja raskasta. Vanhuusikään asti sama juttu taustalla. Joskus puhui lapsettomista ihmisistä jotka ovat nauttineet elämästä ja vapaudesta. Ehkä haikaili samanlaista riippumattomuutta ja mahdollisuutta toteuttaa itseään? Ehkei kokenut olevansa valmis äidiksi kun elämässä asiat olivat vielä kesken? Ehkä koki meidät lapset työläinä ja velvoittavina vaikka omalla tavallaan meitä rakastikin?

      Mietin että katkeroittaako tuo kun ei voi valita? Ja näkyikö teillä muilla loppu elämän äiti-lapsisuhteessa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo räyhää: kansan on muututtava

      Orpon mukaan kansa ei elä kokoomuksen kanssa samassa todellisuudessa, ja sen vuoksi kansan on muututtava. Kas kun ei san
      Maailman menoa
      161
      2278
    2. Ehkä vähän

      Rakastunut sinuun
      Ikävä
      58
      1295
    3. Kristillinen kaste annetaa upotuskasteena

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen mikve-kasteeseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali vertas
      Kaste
      162
      1177
    4. Koko kansan kaste Punaisen meren ylityksen aikana

      Koko Israelin 2,5 milj.kansa sai kasteen ja Pyhän Hengen lahjan ylittäessän Punaisen meren. 1.Kor.10 1 Sillä minä en ta
      Kaste
      366
      1137
    5. Sijaiskasteet kuolleitten puolesta

      Paavali teki Korintossa sijaiskasteita kuolletten puolesta eli ns. Mormoninkasteita. 1. Kor. 15:29 Mitä muutoin ne, j
      Kaste
      373
      1049
    6. Martina ja jalkapalloilija2

      Seiska: Martina iski nuoren jalkapalloilijan vuosia sitten. Könysikö milf teinin kanssa?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      187
      1048
    7. Nainen, nyt esitän muutaman skenaarion

      Asumme yhdessä ja seurustelemme. 1. On ilta ja olet sohvalla makoilemassa ja räpläät kännykkääsi. Makuuhuoneesta kuulu
      Ikävä
      122
      998
    8. Et taida paljoa

      treffeillä käydä? 😆 mieheltä Naiselle
      Ikävä
      94
      989
    9. Oikea kaste on syntisten kaste

      Oikea kaste on syntisten kaste. Vain syntisiä tulee kastaa. Itsensä uskoviksi ja vanhurskaiksi julistaneita ei tule ka
      Kaste
      58
      975
    10. Kristillinen kaste toimitetaan upottamalla veteen - pään valelukaste ei kelpaa

      Kristillinen upotuskaste perustuu juutalaiseen puhdistautumiseen, jossa upottaudutaan veden alle kokonaan. Paavali verta
      Kaste
      153
      972
    Aihe