Syy tähän on energian säästö. Eli ilmanvaihto on koneellinen, samoin lämmöntalteenotto. Kyseiset laitteet ovat olleet pois päältä, että saadaan säästöjä sähkön kulutukseen. Tässä tulos.
homekoulut
1+1=2
6165
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Missä ne ovat olleet pois päältä ?
Mielestäni noiden laitteiden asentamisen ja käytön jälkeen
hometta alkaa ilmetä.
Ulkonakin varsinkin syksyllä on paljon hometta ilmassa. Ruohot ja lehdet ym mätänevät.
Härregud, on ihan eri asia jos luonnon normaaleista käymistapahtumista tulevaa hometta on ilmassa, pitoisuudet ovat silloin niin vähäiset eikä ihminen altistu niille ulkoilmassa jatkuvasti. Sisäilman homeet syntyvät vuorovaikutuksessa rakennusmateriaalien kanssa ja kehittävät toksiineja ilmaan, luonnon homeet eivät ole yhtä vaarallisia kuin rakennuksiin muodotuneet homeet. Sisäilmassa homeiden pitoisuudet ovat suuremmat koska ilmanvaihto on pienempi, ja jos hometta on, sitä on samassa sisätilan ilmassa jatkuvasti, ja myös tarttuu irtaimistoon. Sekä tietysti ilmassa olevat hometoksiinit (myrkyt) menevät jatkuvasti ihmisen elimistöön hengityselinten kautta.
Nyt taitaa purot ja vellit olla sekaisin. Ulkona olevat homeitiöt, siis muutamat ovat ihmiselle tuhat kertaa vaarallisempia, mutta ne ovat ns. avarassa ilmantilassa ja altistus on näin ollen laimeampi.
Haiseeko home tien toisella puolelta? Siellä taitaa olla joku käymistila myös menossa....ei taida kuulua ne kunnalle.
jospa homeitiöt haluaa opiskella , kun ne menee nimenomaan kouluun.on ne vaan viisaita.