Puoluetuki muutettava välittömästi vapaaehtoiseksi. Loppuisi se rahan lapioiminen puolueille. Huhujen mukaan ostavat ökyhuoneistoja puolueensa käyttöön.
Puolutuki vapaaehtoiseksi
lapiot nurkkaan
6<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
mutta kyllä tämän neron puuhastelu alkaa olla aika huolestuttavaa. Pitää itseään varmastikin erittäin fiksuna tyyppinä . . . miksiköhän ?
Päinvastoin, persuteorian mukaan ihmiset rientäisivät kilvan lahjoittamaan puolueille tukea, joten vapaaehtoisuus toisi puolueille pajon nykyistä suuremman potin... Vai oliko se sittenkin kehitysapu, johon ihimiset haluaisivat persujen mielestä lahjoittaa vapaaehtoisesti, jos nykyinen kehitysapu lakkautetaan.
Joo, niinhän sanoivat eduskunnassa , että vapaaehtoisesti tulee enemmän fyffeä.
Puolueiden säätiöt kovemmalle verolle.
Mitenkähän näistä saisi tehtyä kansalaisaloitteen ? Olisi kiva katsoa kun eduskunta käsittelisi asioita. Persut kaiketi ovat samaa mieltä. Ainakin ennen kiihkeitä puoluetuen vastustajia.
Hyvä ehdotus, kannatan. Kuinka paljon veronmaksajien rahoja oikein tuhotaan moiseen hölmöilyyn. Niillä rahoilla saisi monta sairaanhoitajaa tai joitakin muita tarpeellista henkilöä palkattua.
Karmeinta tässä puoluetuessa on se, että se tehdään velkarahalla. Velka siirtyy nuoremman ikäpolven maksettavaksi. Ei mitään järkeä.
n. 34.000.000,- / vuosi. Ei siis ihan hirveä hinta, se kaikki muu mitä tuo sakki saa aikaiseksi, siis puolueet ja niiden politikot, se vasta se todella kallista on.