Eipä ole ennen käynyt kuten tänään. Olin ollut uimassa ja aika pitkään uinkin. Sen jälkeen menin tyhjää saunaan, siihen pienempään lämmittelemään. Heittelin kiukaalle vettä reippaasti, ja hyvältä tuntui. Kohta saunaan könysi joku äijä, ehkä minua vanhempi? Ei tervehtinyt, kuten monet tekevät.
Jatkoin löylyttelyä, mutta potkaisin sangon hänen suuntaansa, että voi vuorollaan heittää.
Ei heitellyt. Niinpä minä lapoin kiukaalle pari kauhaa kerrallaan, kun oli kylmä.
Ei ole sellaista ihrakerrosta vartalossa, kuin esimerkiksi tällä minun jälkeen saunaan tulleella. Ja olin tosiaan uinut pitkään ja siinä minulle alkaa tulla vilu.
Kymmenisen minuuttia kului ja tää äijä lähti alas ja jupisi mennessään: "Hyviin tapoihin kuuluu kysyä toiselta haluaako hän löylyä".
Jumalauta. Olisi sanonut, että älä heitä. Tai mennyt alemmas tai lattialle istumaan. Mää palelin.
Sanoin anteeksi pyytäen, että tuliko liian kuuma, olisit sanonut. Poistui kääntymättä juputtaen vanhoista hyvistä tavoista.
Menin kohta pesulle ja näin, että äijä oli mennyt siihen isompaan saunaan istumaan, olisi mennyt aikoinaan heti. En ole missään törmännyt tuollaiseen,
että joku alkaa saunassa kitistä liiasta löylystä Kun siellä ei ole pakko olla ja saunaa voi vaihtaa.
Meinas alkaa vituttaa, mutta kokosin itseni, enkä sitten muuten hyvää uimareissua pilannut sillä, että olisin äijälle jotain käynyt sanomassa.
Uimahallin sauna
7
618
Vastaukset
- löylyn henki
Löylyn heittäjän valta on lauteilla. Älä välitä muista, menkööt tosiaan alemmaks tai lattialle. Löylyttele niin paljon kuin haluat.
- aloittaja11
Jess. Näin on. Lapset istuu saunassa lattialla. Ehkä oli tuolla löylykaverilla muutenkin huono päivä.
- Ktr66
Se pikku sauna on tosi kärvistelijöiden paikka. Siellä eräs Armas-niminen pisti aikoinaan kunnolla vettä kiukaalle, niin ettei perinteitä auta rikkoa, Mutta, kun heittää ei ekana sitten ovesta ulos.
- Kokoa itsesi
Vain Valkeakoskella tämäkin on uutisaihe.
Kokoa itsesi ja lopeta netissä ruikuttaminen.- naapurista, päivää
Älkää koskilaiset itkekö. Saunassa heitetään löylyä. Ja mikään uutisaihe oo. Ihmetyttäähän tuo, jos joku ei saunassa löylyä kestä ja kehtaa siitä vielä ääneen alkaa narista. Itkijöitä siellä sammuneen sellutehtaan ympärillä kyllä riittää, siitä ollaan samaa mieltä. Milloin liikennevaloista, mopopojista, ynnä muusta. Turhasta. Mutta Haka nousee :)
- Täydellinen paikkakunta?
naapurista, päivää kirjoitti:
Älkää koskilaiset itkekö. Saunassa heitetään löylyä. Ja mikään uutisaihe oo. Ihmetyttäähän tuo, jos joku ei saunassa löylyä kestä ja kehtaa siitä vielä ääneen alkaa narista. Itkijöitä siellä sammuneen sellutehtaan ympärillä kyllä riittää, siitä ollaan samaa mieltä. Milloin liikennevaloista, mopopojista, ynnä muusta. Turhasta. Mutta Haka nousee :)
Kerro missä asut? Se on varmaan täydellinen paikkakunta, älä ikinä lähde sieltä pois. Ei oo mopopoikia, ei uimahallia, ei erilaisia ihmisiä. Kaikki sisäsiittoisia pöljiä, niinkö?
- naapurista, päivää
Täydellinen paikkakunta? kirjoitti:
Kerro missä asut? Se on varmaan täydellinen paikkakunta, älä ikinä lähde sieltä pois. Ei oo mopopoikia, ei uimahallia, ei erilaisia ihmisiä. Kaikki sisäsiittoisia pöljiä, niinkö?
Sisäsiittoinen kommarikylä on koskikin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lindtman I vasemmistohallitus aloittaa viimein Suomen kuntoon laittamisen
Tässä nyt on 3 vuotta seurattu irvokasta kärsimysnäytelmää nimeltään "valtion budjetin tasapainotus by äärioikeisto", ja2072814Missä viipyy persujen lupaama euron bensa?
En edes muista milloin bensapumpussa olisi ollut ykkösellä alkava litrahinta. Missä siis viipyy persujen lupaama euron b1672501Kirje, PellePelottomalle.
Tärkeää olisi luoda ystävyys, että se, jota rakastaa, on samalla paras ystävä ja luotettavin, jolle voi ja uskaltaa luot1061162- 66968
Voi teitä naisia
Suudeltiin ja nukuttiin toisissamme kiinni mutta pillua ei tullu, ei edes aamulla. t.38vmies119962Martinan hevoset.
Tämä todella kaunis ja ketterä harmaa hevonen jolla monet kilpailut voitetaan ei ole Martinan.Tytär ratsastaa sillä tait267942Persut jakavat tekoälyllä tehtyjä kuvia maahanmuuttajista somessa
Eivät mainitse, että ovat tekoälyllä tehtyjä. Eivät näe asiassa mitään ongelmaa. Valehtelijapuolue taas vauhdissa. Unka317909Mistä löytyy naisseuraa sinkkumiehelle?
Kertokaapas kokeneemmat mistä löytyis naisseuraa sinkulle. Ihan ois eukko nyt tosissaan hakusessa. Tanssipaikat kun on a20899Lapsien pakko kasteesta on luovuttava.
Eikö olisi parempi siirtää kaste rituaali rippikouluun,kun 15v.tietävät jo itse haluaavatko tulla kastetuksi juutalais-k505852Hyvä meininki
TTP:ssa väkeä tosi runsaasti paikalla. Hyvää ruokaa jälleen ja munkit ja sima erinomaista. Kiitos yrittäjälle! Hieno Vap22758