En yleensä postaile tähän osioon, vaikka kärsinkin lukuisista mielenterveysongelmista, mutta nyt on pakko hieman ojentaa täällä liikkuvia ihmisiä. Masennus sairautena liitetään laiskuuteen, koska se ei ole näkyvä tai fyysinen. Mutta sehän on näkyvä. Aivot ovat yhtälaillla elin siinä missä sydän tai maksa, jotka voivat heikentyä ja pettää. Mielenterveysongelmien kieltäminen olisi kuin aivojen inhimillisyyden poistaminen yhtenä elimenä "eihän aivoissa voi koskaan mitään vikaa olla". On aivan loogista nähdä sydämen tai vastaavan elivauriot, mutta ei aivojen. Jopa aivokuvat näyttävät että mt-ongelmaisilla on poikkeavuuksia - he vain eivät voi avata kalloaan jokaiselle kyseenalaistavalle ihmiselle.
Ja lopuksi työntekoon liittyen - minun mielestäni yhteiskunnan tulisi olla olemassa ihmistä varten eikä niin että ihminen on olemassa yhteiskuntaa varten. Lopulta kukaan ei eläisi omaa elämäänsä vaan päättömästi tekisi mitä ylhäältä tulevat käskyt sanovat. Luulisi että ne, jotka ovat töissä, olisivat onnellisia, mutta sen sijaan täällä kaskahtaa kateus työtä tekemättömiä kohtaan- "tulkaa osaksi oravanpyöräämme." Se saa minut ainakin kyseenalaistamaan heidän sanomansa.
Ja lopuksi työntekoon liittyen - minun mielestäni yhteiskunnan tulisi olla olemassa ihmistä varten eikä niin että ihminen on olemassa yhteiskuntaa varten. Lopulta kukaan ei eläisi omaa elämäänsä vaan päättömästi tekisi mitä ylhäältä tulevat käskyt sanovat. Luulisi että ne, jotka ovat töissä, olisivat onnellisia, mutta sen sijaan täällä kaskahtaa kateus työtä tekemättömiä kohtaan- "tulkaa osaksi oravanpyöräämme." Se saa minut ainakin kyseenalaistamaan heidän sanomansa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ne jotka kirjoittelevat soopaa, eivät tiedä pätkääkään masennuksesta. Henkinen kärsimys ja apatia masentuneilla on niin raskas, että he mieluummin kävisivät töissä. En ole ollut koskaan niin masentunut että olisin saanut virallista diagnoosia, mutta sen verran tuntumaa on, kun elämän ilo on poissa.
Siitä tulikin vielä mieleen että työntekohan nimenomaan on sitä että tekee jotain itsensä vuoksi ja elämänlaatunsa parantamiseksi. Ne jotka eivät ymmärrä masentuneita, eivät ymmärrä että heillä ei ole motiivia tehdä itsensä eteen mitään, koska kokevat olevansa arvottomia. Voisivat yhtähyvin olla kuolleita. Näkemys, mitä nämä "kunnon kansalaiset" myös pönkittävät. Näin ollen halu työhön pitää lähteä yksilön toiveista haluta ihmisarvoista elämää. Verorahoista valittaminen ei hoida hommaa kotiin. Kertoo vaan että raha on tunteita tärkeämpää näille motkottajille.
Ne on TROLLEJA, vaikka ne tietäisi asiasta ja vaikka saisitte ne puhuttua itsensä pussiin, ne jatkaa, ne ei ole täällä kateellisuuden vuoksi, ne on muuten vain puhumassa kaikkea älytöntä, koska täältä saa hyvin reaktiota. Niillä on itsellä mielenterveysongelmia, jonka takia ne kiusaavat sairaita ihmisiä kohentaakseen omaa oloaan. Se on mieliestäni älytöntä, että jatkatte niiden kanssa taistelua ja jatkatte niiden "ansaan" menemistä. Se on turhaa, ei ne lopeta, ne on itsekin sen verran sairaita.
Tein tämä juuri tätä ongelmaa varten: http://asiallinen-masennus.freeforums.net/board/1/masennus Yksinkertainen ja ainoa ratkaisu. Turha jäädä näiden trollien kiduttamaksi.
Tavallaan minä kyllä takaraivossani tiedän tämän. On vain niin alhaista tulla pahentamaan toisten sairautta. Kiitos vaivannäöstä tuon foorumin suhteen.
Minusta kuulostaa siltä, että et osaa ottaa vastaan eriäviä mielipiteitä?
Jos jonkun mielipide perustuu toisen ihmisen alentamiseen tai satuttamiseen(erityisesti jos nämä ovat heikommassa asemassa), niin minä en ainakaan arvosta sellaisia mielipiteitä. En tosin ole varma kenelle osoitit toteamuksesi.
Kaikkea sohvalle ruokitut keksii ettei niiden tartte tehdä töitä.
Entisaikaan ei ollut 'masentuneita', kun ei ollut myöskään sohvalle ruokittuja, siis loisia.
Noin 9 % työvoimasta on työttömänä Suomessa.
Kaikki masentuneet eivät ole poissa työelämästä (oireista ja vaikeusasteesta riippuen saattavat olla joskus jonkun pätkän sairaslomalla, mutta niin ovat usein myös selkäkipuiset/migreeniä sairastavat yms).
Kaikki työvoimasta syystä tai toisesta poissa olevat eivät ole masentuneita. Kaikki työttömät eivät ole masentuneita. Kaikki työtä vieroksuvat lusmuilijat eivät ole masentuneita. Kaikki masentuneet eivät työtä vieroksuvia lusmuilijoita vaan pyrkivät kuntoutumaan takaisin töihin.
Luin juuri jostakin eläkelaitosten teettämästä tutkimuksesta että masennuksen takia sairaseläkkeelle siirtyvät saavat keskimäärin enemmän eläkettä kun muiden syiden takia sairaseläkkeelle jäävät. Tämä johtuu siitä että masennuksen takia eläköityvät ovat keskimääräisesti tehneet jo pitkän työuran ja he ovat myös olleet keskimäärin paremmin palkatuissa töissä ennen eläköitymistään, eli he ovat näinollen maksaneet verojakin keskimäärin enemmän kuin muista syistä sairaseläkkeelle jäävät.
Itsekin sairastan masennusta mutta olen kuitenkin vielä vahvasti mukana työ/opiskeluelämässä ja uskoisin että lisäkseni löytyy myös paljon muita jotka ovat masentuneita mutta roikkuvat työ/opiskeluelämässä viimeisillä voimillaan vaikka se kaiken energian sitten viekin ja vapaalla ei sitten jaksa tehdä mitään "kivaa". Ja mitä olen tuolla psyk.polilla rampatessani huomannut niin aika monella siellä käyvällä on selkeästi duunivaatteet päällä joten kyllä meissä avohoidossa olevillakin saattaa se duunipaikka löytyä.
Kun ennenvanhaan ei ruokittu ihmisiä sohvalle, ei ollut masenustakaan. Sitten kun vasemmistoloiset saivat aikaiseksi sen että ihmisiä ruokitaan sohvalle, myös 'masennus' tuli kuvaan.
Ei sohvalle ruokkimista = ei masennusta !
Masennusta oli, sitä hoidettiin vähemmän ja itsemurhia tehtiin enemmän. Mutta turhaan sitä sairaille trolleille selittää, tulkaa trollittomaan Suomi24:ään:
http://asiallinen-masennus.freeforums.net/board/1/masennus
Minun isoisoäitini sisko synnytti siiheen aikaan niin kutsutun äpärän, mikä oli suuri häpeä silloin 1800-luvulla. Yhtenä päivänä hän löytyi kuolleena kesken maatilatöiden - koko perhe sanoi sen olevan onnettomuus, vaikka selkeästi kyse oli itsemurhasta. Tämä siksi että itsemurha nähtiin syntinä eikä itsemurhan tehneitä haudattu kirkon maalle, mistä kait pääsi taivaaseen vai miten se oli. Eli ei ollut masentuneita, koska he olivat joko kuolleita tai purkivat itseään lapsiinsa työnteon lomasta. Suomalainenhan ei itke eikä valita.
Asia on monimutkainen ja tästä aiheesta löytyy moniakin mielipiteitä, mutta eikö jo annettaisi tämän olla? Trollit vain villiintyvät.
Omasta mielestäni sillä ei ole mitään väliä, onko se sairaus kunhan saa asianmukaista apua.