Nettitikkuongelma

Elina S.

Mistähän johtuu, että Saunalahden 3G-mokkula toimii erittäin huonostii W 7:ssa? Yhteyttä saa yrittää useita kertoja ja se pätkii yleensä muutaman minuutin välein.

Vika ei ole mokkulasssa, verkkokortissa, sijainnissa tms. Samassa läppärissä on nimittäin Linux Mint, jonka kautta yhteys syntyy parissa sekunnissa ja pysyy päällä tavallisesti vaikka koko päivan. Miksi en käytä sitä? Yleensä käytänkin, mutta joskus joutuu tekemään jotain Windowsia vaativaa ja olisi kiva kuunnella Areenan kautta radiota samalla.

P.S. Tämä ei ole tarkoitettu sodan aiheeksi! Mutta tietääkö joku jonkinlaista ratkaisua ongelmaan?

3

121

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Voi johtua mokkulan hallintaohjelmasta.

      • Elina S.

        Tarkoittaa siis mitä? Kun mokkulan kiinnittää eka kertaa, se - tai siis "hallintaohjelma" - asentuu automaattisesti. Olen kyllä poistanutkin ohjelman ja asentanut uudelleen ilman sen parempaa tulosta. Ja miksi "hallintaohjelma" toimii Linux Mintissä kunnolla?


    • Sitä ohjelmaa mikä asennetaan Windowsiin ennen mokkulan käyttöönottoa. Hallintaohjelmaa ei ole muissa käyttiksissä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, näen sinua hetken

      ja olet mielessä ikuisuuden. Toisia näen ikuisuuden ja he eivät jää mieleen hetkeksikään. Muistan jokaisen kohtaamisen
      Ikävä
      23
      4113
    2. Riikan perintö: ennätysvelka, ennätystyöttömyys ja ennätysverotus

      Tavallisen keskituloisen suomalaisen verotus on kireintä vuosikymmeniin, ja ensi vuonna palkansaajien käteen jää vieläki
      Maailman menoa
      223
      3744
    3. Antti Lindtman kiitti valtiovarainministeri Purraa

      Ministeri Purra kertoi ottavasa vastuun EU:n alijäämämenettelyyn joutumisesta. Hän myös sanoi tietävänsä, että Lindtman
      Perussuomalaiset
      24
      2689
    4. SDP haluaa LISÄÄ veroja bensa-autoille!

      Sdp:n vaihtoehtobudjetti esittää polttomoottoriautoille lisää veroja Sdp esittää tuoreessa vaihtoehtobudjetissaan verot
      Maailman menoa
      33
      2686
    5. Riikka Purra on ihana, jämpti

      Hän yrittää saada Suomen taas kuntoon. Sanoo asiat suoraan, eikä piiloudu kapulakielen taakse. Riikan kaltaisia päättä
      Maailman menoa
      99
      2681
    6. Riikka se jytkytti BKT:stä nyt 0,3 prosenttia pois

      Ja vain kolmessa kuukaudessa! Vuositasollahan tuo tarkoittaa reilun prosentin pudotusta. Pärjäisi varmaan lasketteluss
      Maailman menoa
      9
      2599
    7. Suomalaisten enemmistö on (ateisteja / fiksuja / sosialisteja)

      Tai jokin noiden yhdistelmä, koska S-ryhmän markkinaosuus päivittäistavarakaupasta on yli 50 prosenttia.
      Maailman menoa
      13
      2406
    8. "Purra löylytti oppositiota", sanoi naistoimittaja Pöllöraadissa

      Kyllä, Purra tekee juuri sitä työtä mitä hänen tuossa asemassa pitää tehdä, hän antaa oppositiolle takaisin samalla mita
      Maailman menoa
      40
      2374
    9. Henkilökohtaisia paljastuksia Dubaista - Kohujulkkis Sofia Belorf on äitipuoli ja puoliso!

      Tiesitkö, että Sofia on äitipuoli ja rakastava puoliso? Sofia Belorf saa oman sarjan, jossa seurataan hänen Bling Bling
      Kotimaiset julkkisjuorut
      64
      2306
    10. Sorsa: kuvaputki - Lipponen: kaasuputki - Marin: ryppyputki

      Nuo kolme demaria ovat poikkeuksia Suomen poliittisessa historiassa. Ovat ainoita, jotka ovat kyenneet nostamaan puolue
      61
      1801
    Aihe