Tietoa maidosta

Aamulehde Ihmiset liitteessä 11.11 sivulla B18 kerrotaan ruotsalaistutkimuksesta missä on osoitettu maidon olevan haitallista ja jopa vaarallista. Siis muutenkin kuin vain siinä olevan kovan rasvan osalta.

Meidän diabeettikon kannattaa varoa kaikkea mikä heikentää terveyttä sillä tässä sairaudessamme on inhottavia juttuja jo yllin kyllin. Ei mitään lisää enää.
678
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Olen avaajan kanssa samaa mieltä, maito on pienen vasikaan ruokaa, ei ihmisen.

Äänestä

Mieltähän saa olla-mutta ne perustelut viipyy

Äänestä
  • Perehdy siihen ruotsalaistutkimukseen. Siellä sinulle ne perustelut ihmisen kannalta. Lehmien kannalta riittää kun käyt niityllä, eivät lehmät siellä maitoa toistensa tisseistä juo. Maito on siis vasikan ruokaa, MOT.

    Äänestä

Ihan turhaa väittää että tuhannet tutkijat olisivat 40 vuoden ajan erehtyneet voin suhteen ja vasta nyt joku ruotsalaisnero Nilsson olisi huomannut että asiahan on päinvastoin.

Mitenkähän tuo olisi selitettävissä. Silläkö että ruotsalaiset ovat jotain ylineroa kansaa jonka älyllä ei ole mitään ylärajaa. Totuus on se, että tuhannet tutkijat eivät ole väärässä vuosikymmeniä, yksi Nilsson on väärässä.

Äänestä
  • Maailman johtavien ravintotutkijoiden mielestä tyydyttynyt rasva lisää hiukan sv-sairauksia mutta niiden merkitys on pieni normaaliväestössä (johtuen pitkälti siitä, että ihmisten tyydyttyneen rasvan saannissa ei ole kovinkaan isoa eroa, suurin osa ihmisistä saa noin 14E% tyydyttyneestä rasvasta ja erot ovat pieniä). Sen sijaan he ovat sitä mieltä, että monityydyttymätön rasva laskee merkittävästi sv-sairauksia. Tätä ruotsalaista rasvausta (jopa 60E% tyydyttyneestä rasvasta) ei ole kylläkään tutkittu missään niin pitkiä aikoja että sen vaikutuksista tiedettäisiin mitään. Monella rasvaajalla kolesteroliarvot huononevat kylläkin reilusti ja huonot kolesteroliarvot ovat merkittävin sv-sairauksien riskitekijä.

    Äänestä

Missä kohtaa rasvattomassa maidossa on kovaa rasvaa ?

Äänestä

Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


ei maitoa ei kirjoitti:

Aamulehde Ihmiset liitteessä 11.11 sivulla B18 kerrotaan ruotsalaistutkimuksesta missä on osoitettu maidon olevan haitallista ja jopa vaarallista. Siis muutenkin kuin vain siinä olevan kovan rasvan osalta.

Meidän diabeettikon kannattaa varoa kaikkea mikä heikentää terveyttä sillä tässä sairaudessamme on inhottavia juttuja jo yllin kyllin. Ei mitään lisää enää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu