Kokemuksia 206 1.1 koneesta

olis tällainen tarjolla -06 vm. Kokemusta on 1.4 sta toimi hyvin, mutta kannattaako ottaa pienempää.
91008
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Aikoinaan oli 309 1,3 bensa, yli 500tkm eikä konetta tarvinnut avata, jotain tiivisteitä vaihdettiin, ja kytkinlevy. Uudemmista pensa koneista ei kokemuksia.

Äänestä

kokemuskia useammasta 206 1,4 koneesta ja olivat AINA RIKKI - nyt tutulla 206 ja siinä sama 1,4 kone ja on toiminut.

jo 1,4 kone 75 hevosta niin laiska, että missään nimessä ei kannata ottaa laiskempaa.

Minulla oli Myös Ronald Garros ja siinä 1,6 kone ja 110 heppaa ja se toimi hyvin, että sitä voin suositella.

Äänestä

Pösön 1,1 on hyvä peli. Kokoisekseen hyvin vääntävä kone, ei siinä voiman puute missään normaalissa liikennetilanteessa tule. Kärrynvetoon tai muuten raskaiden kuormien kuskaamiseen ei toki sovi, mutta sellaista tuskin kukaan kuvitteleekaan.

Aikoinaan yli 100 tuhatta kilometriä tuollaisella ajelin, kelpaisi edelleen muuten, mutta nyt ajelen jo uudemman mallisilla autoilla.

Äänestä

Eikai noin pienellä moottorilla voi kukaan ajaa. VAi haluatko sinä ostaa mopoauton?? Ihan oikeasti olet liikenneriski, jos tuolla maantielle lähdet muiden pujottelukeilaksi..

Äänestä
  • Niistä riittävän isoilla mootoreilla varustetuista kuulemme uutisia lähes joka päivä.

    Äänestä

  • Jos se ottaa yli 150, niin älä puhu mitään.

    Äänestä

1.1 kone on TU1JP, joka siis ilmeisesti on sukua kaikille TU1 koneille. Ovat ihan kestävän moottorin maineessa. Samaa TU1 konetta on käytetty 106 mallissa jo 90-luvun alusta alkaen, mutta toki siitä on eri variantteja.

Ainakin TU1M on hyvin vääntävä alakierroksilla, että "aika ärhäkkä" menemään kevyelläkin kaasujalalla. Kyllä sillä moottoritielläkin pärjää, kunhan ajaa normaalisti tasasta nopeutta eikä ohittele ketään. Eli ihan sellanen vanhan ihmisen himmailu autoksi varmasti ihan paras ja sopii nuoremmillekin, joilla on asenne kunnossa, eikä tarvetta ajaa kuin "premium" kuskit.

Ainakin noilla ranskalaisilla moottoreilla on ihan hyvä maine, kyllä niitä näkee myynnissä ihan 300tkm - 400tkm ajettuna. Toki ihan eri juttu kuka haluaa omistaa niin loppuunajetun auton.

Äänestä

Suomessa surkeat tiet ja kyttäily huipussaan,niin hevosellakin pärjäilee.

Äänestä

Tottakai kannattaa.

Täsmälleen sama moottori lyhyemmällä iskunpituudella, eli erilaisella kampiakselilla.

Etuja:

-pienempi poltoainekulutus
-pienempi käyttömaksu
-pienempi vakuutusmaksu

Haittoja:

-ei mitään

Ja kun joku vääräleuka alkaa vääntämään ettei noin vähillä tehoilla voi vaan mitenkään pärjätä, niin tuo auto kulkee pienemmälläkin moottorilla 155 km/h, eli ihan riittävästi Suomen olosuhteisiin.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


kertokaa kirjoitti:

olis tällainen tarjolla -06 vm. Kokemusta on 1.4 sta toimi hyvin, mutta kannattaako ottaa pienempää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu