Jos talo palaa niin ...

sytkäri.

... kenelle menee vakuutuskorvaus jos asunnosta pankkilainaa jäljellä?

8

2349

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • omisjalle

      Omistaja saa korvauksen.

      Kuka se omistaja sitten on - siinä on vuokraloisella ihmettelemistä!

    • vakuutuspetos

      Meinasit sitten kerralla lyödä rahoiks. Joks on bensat ja tikut hommattu?

    • +56

      Eipä taida tulipalolla lyödä rahoiksi. Vakuutus ei koskaan kata täysimääräisenä kiinteistön uushankintahintaa. Vakuutuskorvauksissa lasketaan kiinteistöllekin aina ikävähennys ja korvausmäärä saattaakin olla siksi vain murto-osa vahingoista.

      • säästöä se tämäkin

        Miksei voisi lyödä? Poltetaan/kolaroidaan sitä autonromujakin. Ei mee kaupaksi ja/tai on tiedossa jotain kallista remonttia -> otetaan mieluummin pienikin korvaus vakuutuksesta kuin se, että käsiin jää käytännössä arvoton kohde.

        Sitten tietysti menee heikommin, jos lainaa on enemmän kuin arvoa. Autojen kanssa tämäkin onnistuu helposti, kun pissittää itseään ottamalla laina, jossa on mahdollisimman suuri viimeinen lyhennyserä.


    • OP-Tilintarkastaja

      Pankki ottaa ensin itselleen oman osansa. Sitten loput, jos jotain jää saa omistaja. Voi tosin olla että vakuutusyhtiö ei anna rahaa ollenkaan, vaan rakennuttaa uuden asunnon. Koska vakuutuskorvaus ei koskaan ole täysimääräinen, voi olla että velka vain lisääntyy.

      Edellisen laman aikana vakuutusyhtiöt kilpailutti palaneita kohteita. Uuden rakentaminen olisi tullut edullisemmaksi, kuin talon vakuusarvo. Tällöin korvausta pienennettiin. Ongelmaksi tuli talon alivakuuttaminen, jolloin velallisen olisi pitänyt maksaa vähintään 30 % rakennuskustannuksista. Kun pankki ei enää lainoittanut lisää,taloa ei rakennettu, vaan koko vakuutuskorvaus meni pankille. Kaiken lisäksi asukkaalle jäi vielä velkaakin.

      Velallisen kannattaa pitää sytkäreistä ja tulitikuista hyvää huolta, että ei satu vahinkoa.

      • Lisäämaksettavaatulee

        Tämä on totta. Kokemusta on;vaikka vakuutusyhtiö kertoi että uuden rakentaminen korvataan, tuloksena oli huomattava asuntolainan määrän kasvu. Ja pankki kyllä haluaa omansa suoraan vakuutusyhtiön korvauksesta, jos uutta ei rakenna.


    • Kannattaisi nyt ainakin tarkistaa että vakuutukset on ajan tasalla ja sen jälkeen voi lakata huolehtimasta.

      Jos talo on kaikin puolin kunnossa ja vakuutettu täysarvolla tai jälleenhankinta-arvostaan, niin ei sitä korvausta rahana makseta vaan vakuutusyhtiö maksaa korjauskustannukset suoraan saneerausfirmoille laskujen mukaan. (Pankin luvalla. Onhan se pankin intressi myös, että vakuus tulee taas asianmukaiseen kuntoon.)

      Irtaimisto pitää myös olla vakuutettuna, niin saa sitten vaaterahaa ja asumiskuluja evakkoaikana. Ja uusia mööpeleitä ym, kun se aika koittaa.

      Jos tönö on jo vanha ja rapistunut, niin ei kai pankki ole sitä edes huolinut lainan vakuudeksi.

      • Ei sytkäriä

        No osittain lainan vakuudeksi käy huonokin talo onhan ne yleensä omalla tontilla ja maalla on aina arvo.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kunpa minä tietäisin

      Olisipa minulla tietoa, siitä oletko sinä nainen kiinnostunut minusta, miehestä joka tätäkirjoittaa, vai olenko minä aiv
      Ikävä
      28
      2601
    2. paras asia kaivatussasi?

      ❤️‍🔥
      Ikävä
      127
      2273
    3. Syitä välttelyyn

      En ennen ole kokenut tällaista. Miksi vältellään jos on ihastunut vai onko se aina merkki siitä ettei kiinnosta?
      Ikävä
      113
      1965
    4. Vihaan sua todella paljon.

      Tiedoksi vaan 🙃
      Ikävä
      128
      1936
    5. Yksi päävastuullinen heitti lusikan nurkkaan.

      Toivottavasti omaisuuden hukkaamiskielto tulee välittömästi.
      Ähtäri
      12
      1673
    6. Purrasta tehty huoli-ilmoitus

      Näin lehti kertoo https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/0f1cfaf0-d4e4-4a97-9568-c27b3199b016
      Maailman menoa
      147
      1228
    7. Tiedätkö ketään toista jolla on sama kaivattu

      Eli joka ikävöisi samaa henkilöä tällä palstalla? Tai muualla? Tiedätkö miten kaivattu suhtautuu tähän toiseen verrattu
      Ikävä
      27
      1102
    8. Miksi kaivattunne

      ei pystynyt koskaan kertomaan tunteistaan? Teitkö oikean valinnan kun lähdit etääntymään? Kuinka kauan olisi pitänyt odo
      Ikävä
      90
      1095
    9. Pelottaa kohdata hänet

      En tiedä jaksanko tai kykenenkö. Tuntuu jättimäiselle vuorelle kiipeämiseltä. Pitäisikö luovuttaa. Pitäisi. En jaksa nyt
      Ikävä
      89
      1061
    10. Olisin halunnu vaan tutustua

      Ja kevyttä olemista... Mutta ei sitten. Ehkä mies säikähti, että haluan heti kaiken. 😅 Kävisi ihan sellainen kevyt meno
      Ikävä
      36
      1009
    Aihe