A4 tdi:n tyyppiviat?

Moi,

Olen tässä harkinnut auton vaihtoa Audi A4 tdi:hin. Vuosimalli olisi -99 tai uudempi. Kertokaahan nyt minkälaisia "tyyppivikoja" voisi olla edessä ja kuinka kalliita merkkihuollot ovat olleet?
42134
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Minulla on 81kW -99, toistaiseksi ainoat "viat" ovat olleet ajovalojen polttimoiden palaminen kahteen kertaan.
Kilometrejä on tosin mittarissa alle 50tkm.

Luulen että näistä automallin elinkaaren loppupään tuotteista ovat lastentaudit karsiutuneet pois, -99 malli on teknisestikin yllättävän paljon muutunut parempaan alkupään tuotteista.

Oljynvaihtohuolto(15tkm) noin 400mk ja vuosihuolto 900mk, en tiedä onko hinnoissa eroa eri liikkeiden välillä.
Käytännössä ainoa isompi ero kyseisissä huoltotyypeissä on raitisilmasuodattimen vaihto kalliimmassa(siis ainakin kuitin mukaan, eli ehkä myös käytännössä jos ei vieressä vahdi.)

Keskikulutus kaupunkipainotteisesti 6,3l/100km.
Maantiellä noin 5 litraa.

Osta ehdottomasti automaatti-ilmastoinnilla, se on loistava laite ympäri vuoden, eikä tarvi räplätä.

Mallin miinus on ahtaat takatilat, plussaa hyvä kokonaisuus muuten ja moottori on numeroitaan "isompi", maantieajossa TDI on todella mukava ajaa.

Äänestä
  • Joo, samat havainnot edellisen kirjoittajan kanssa.
    Elämäni paras kauppa oli ostaa A4 (115hv tdi avant). Auto on super, arvosana 10-. Miinus tulee liian ohuesta tuulilasista (hiljaisessa autossa kiinnittää huomiota lasin läpi tulevaan ääneen) ja koeajolla käyneiden kavereiden jättämästä kuolatahrasta kuskin penkillä. Ai niin ja valkoiset mittarivalot ei oo yhtä tyylikkäät kuin ehkä vielä pari vuotta vanhoissa A-nelosissa olleet punaiset.

    Äänestä

  • Happy with A4 kirjoitti:

    Joo, samat havainnot edellisen kirjoittajan kanssa.
    Elämäni paras kauppa oli ostaa A4 (115hv tdi avant). Auto on super, arvosana 10-. Miinus tulee liian ohuesta tuulilasista (hiljaisessa autossa kiinnittää huomiota lasin läpi tulevaan ääneen) ja koeajolla käyneiden kavereiden jättämästä kuolatahrasta kuskin penkillä. Ai niin ja valkoiset mittarivalot ei oo yhtä tyylikkäät kuin ehkä vielä pari vuotta vanhoissa A-nelosissa olleet punaiset.

    Liityn samaan tyytyväiseen joukkoon joka ajelee A4 Avant Tdi:llä!! Vielä tyytyväisemmäksi tulin, kun lastutin omani!!! Lastun hinta oli 4500 mk ja potkua/vääntöä tuli lisää selvästi. Mitään ongelmia ei vielä ole ollut auton kanssa; 13 kk vanha ja mittarissa nyt n. 65 tkm. Ai juu onpas; hanttimiehen puoleinen ajovalopolttimo on simahtanut kolmesti vuoden aikana :-( Mutta siitäkin huolimatta olen erittäin tyytyväinen. Jo kolmas A4 menossa vuoden -97 jälkeen ja melko varmasti seuraavakin on A4 ja jos vaan hilloa saan, niin 130hv/quattro-versio!Naminami ja lanteiden heilautuksia!!! ;-)

    Äänestä

Omalla -98 mallisella A4 avant tdi quattrolla on nyt ajettu 180000km. Tyyppivikoja:
- Etupään etummaiset ja taaimmaiset alatukivarret on nyt vaihdettu.(Juuri eilen taaimmaiset) Ne meni osatakuuseen kun aloin vähän kysellä et mitenkäs kun on kuulema tyyppivika. Aluksi oisi kyllä halunnut maksattaa koko summan, nyt siis vain puolet. Ei tosin halpaa silti 200€ oli lasku siitä hommasta.
- Toinen tyyppivika, mikä on tullut vastaan on etukallistuksenvakaajat. Ne ei menny takuuseen.

- Normaali öljynvaihto huoltojen hinnat ovat pyörineet siinä 600mk kieppeissä.(ollut eri liikkeissä) Vuosihuollot km määrästä riippuen. Eilen saatiin kunnon jymypaukku kun hintaa kertyi kaiken kaikkiaan 620€!! Eli hiukan on kallista ainakin välillä.

Auto on ollut minulla uudesta asti joten alkaa olla jo jonkinlainen tuntuma mitkä on tyyppivikoja. Kuitenkin aivan erinomainen auto. Erehdyin kuitenkin koeajamaan muutama päivä sitten uuden A4 avant 1.9 tdi quattron. Nyt vaan laskeskellaan milloin pystyisi sellaiseen vaihtamaan...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


JJ kirjoitti:

Moi,

Olen tässä harkinnut auton vaihtoa Audi A4 tdi:hin. Vuosimalli olisi -99 tai uudempi. Kertokaahan nyt minkälaisia "tyyppivikoja" voisi olla edessä ja kuinka kalliita merkkihuollot ovat olleet?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu