http://www.ehyt.fi/easydata/customers/ehyt/files/koordinaatio/ept-verkosto/kysymyksia_ja_vastauksia_viinarallista_a5_140206.pdf
Tämä kohta ihmetyttää suuresti.
1. Valtaosa päihdehaitoista aiheutuu kohtuukäyttäjille, ei suurkuluttajille.
Siis häh? Suurkuluttajille ei siis aiheudu haittoja, mutta kohtuukäyttäjille aiheutuu?
No missä on mun haitat. Olen ollut 10v kohtuukäyttäjä. Isäni 65v on ollut yli 45 vuotta kohtuukäyttäjä. Eikö hänellä pitäisi olla jo jotain haittoja, mutta ei ole ja miten tuntemani 65v alkoholiongelmaiset ovat yhä elossa. Ai niin hehän olivatkin ongelmakäyttäjiä hiellähän ei ole haittoja. Taitaa koko ehyt homman tarkoitus ollakin vaan verojen maksimoiminen alkoholiin jotta palkasta saatavaa veroa voisi keventää. No onneksi ollaan EU.ssa ja Viro on lähellä jossa alkoholilainsäädäntö on paljon järkevämpi kuin suomessa.
ehyt tekstiä.
1
242
Vastaukset 1
- ehyt on syöpä
Se ainoastaan kertoo ehyt ryn fundamentalismista ja sairaudesta, mutta onhan tuo aika tuuheaa paskaa ja äärimmilleen vietyä propagandaa jopa fundamentalistille, mutta kun ne ei näe metsää puilta.
Kohtuukäyttäjä termi mitenkä se on määritelty ?
- Normi määritelmä sille on juurikin se että kohtuukäyttö ei aiheuta haittoja.
- ehyt ry:n käsitys on se että KAIKKI alkoholinkäyttö aiheuttaa ongelmia ja se tulee kitkeä suomesta. Heidän mielestään ei ole olemassa kohtuukäyttäjiä.
Minä taas olen sitämieltä että ehyt on fundamentalistien kansoittama syöpä joka tulisi kitkeä pois suomalaisen vallankäytön rattaista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 851391
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella
Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä351101Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?
Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk19875Petteri A-studiossa: "Ihmiset ovat alkaneet saada töitä" ..mitä vitt..
Missä todellisuudessa toi Orpo oikein elää, Suomen työttömyys 2000-luvun ja EU/OECD-maiden korkein tuplat niiden keskita154725Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13700- 46669
Nythän todellisuus on kuitenkin se
että miehen täytyy tehdä miehen työ. Olla mies. Naisen täytyy tehdä naisen työ. Olla nainen. Voimme puhua pehmeitä ja194648Kuka oli kuskina
Volvo suistunut päin koivua torin laidalla? Oliko vauhtia liikaa vai sairaskohtaus vai humala?13647- 33570
Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.39558