ehyt tekstiä.

ei ymmärrä tätä

http://www.ehyt.fi/easydata/customers/ehyt/files/koordinaatio/ept-verkosto/kysymyksia_ja_vastauksia_viinarallista_a5_140206.pdf

Tämä kohta ihmetyttää suuresti.

1. Valtaosa päihdehaitoista aiheutuu kohtuukäyttäjille, ei suurkuluttajille.

Siis häh? Suurkuluttajille ei siis aiheudu haittoja, mutta kohtuukäyttäjille aiheutuu?

No missä on mun haitat. Olen ollut 10v kohtuukäyttäjä. Isäni 65v on ollut yli 45 vuotta kohtuukäyttäjä. Eikö hänellä pitäisi olla jo jotain haittoja, mutta ei ole ja miten tuntemani 65v alkoholiongelmaiset ovat yhä elossa. Ai niin hehän olivatkin ongelmakäyttäjiä hiellähän ei ole haittoja. Taitaa koko ehyt homman tarkoitus ollakin vaan verojen maksimoiminen alkoholiin jotta palkasta saatavaa veroa voisi keventää. No onneksi ollaan EU.ssa ja Viro on lähellä jossa alkoholilainsäädäntö on paljon järkevämpi kuin suomessa.

1

242

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehyt on syöpä

      Se ainoastaan kertoo ehyt ryn fundamentalismista ja sairaudesta, mutta onhan tuo aika tuuheaa paskaa ja äärimmilleen vietyä propagandaa jopa fundamentalistille, mutta kun ne ei näe metsää puilta.

      Kohtuukäyttäjä termi mitenkä se on määritelty ?

      - Normi määritelmä sille on juurikin se että kohtuukäyttö ei aiheuta haittoja.

      - ehyt ry:n käsitys on se että KAIKKI alkoholinkäyttö aiheuttaa ongelmia ja se tulee kitkeä suomesta. Heidän mielestään ei ole olemassa kohtuukäyttäjiä.

      Minä taas olen sitämieltä että ehyt on fundamentalistien kansoittama syöpä joka tulisi kitkeä pois suomalaisen vallankäytön rattaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      on parasta?
      Ikävä
      90
      1369
    2. Koska muru nähdään

      Kaksin?
      Ikävä
      46
      738
    3. Sinisilmäiselle tutulle miehelle

      Iltaisin ikävä pahenee ja olet usein mielessä. Toivon merkitseväni sinulle paljon. On ihan hirveän vaikeaa miettiä, mit
      Ikävä
      52
      660
    4. Et vaan tajua

      Että rakastan sua
      Ikävä
      20
      659
    5. Sanoppa ihan rohkeasti

      Mun huonot puolet! En suutu…
      Ikävä
      82
      650
    6. Olen jo oppinut tuntemaan

      sinun kirjoitustyylisi
      Ikävä
      53
      618
    7. Mikä kaivatussasi

      on pahinta?
      Tunteet
      47
      591
    8. Mikä herkku

      Kaivattusi On? 😁
      Ikävä
      51
      582
    9. Nainen ... ala olemaan miehille täysin hyödytön

      Otsikossa on paras neuvo jokaiselle naiselle, jonka hän voi koskaan saada. Moni mieshän ajattelee jo nyt, että naiset o
      Sinkut
      133
      577
    10. Ylen typerät rinnastukset.

      Näin YLE…..Saksassa ei ole äärioikeisto ollut vallassa sitten Hitlerin . YLEn toimittajille tiedoksi . Hitler oli Saksan
      Maailman menoa
      191
      557
    Aihe