ehyt tekstiä.

ei ymmärrä tätä

http://www.ehyt.fi/easydata/customers/ehyt/files/koordinaatio/ept-verkosto/kysymyksia_ja_vastauksia_viinarallista_a5_140206.pdf

Tämä kohta ihmetyttää suuresti.

1. Valtaosa päihdehaitoista aiheutuu kohtuukäyttäjille, ei suurkuluttajille.

Siis häh? Suurkuluttajille ei siis aiheudu haittoja, mutta kohtuukäyttäjille aiheutuu?

No missä on mun haitat. Olen ollut 10v kohtuukäyttäjä. Isäni 65v on ollut yli 45 vuotta kohtuukäyttäjä. Eikö hänellä pitäisi olla jo jotain haittoja, mutta ei ole ja miten tuntemani 65v alkoholiongelmaiset ovat yhä elossa. Ai niin hehän olivatkin ongelmakäyttäjiä hiellähän ei ole haittoja. Taitaa koko ehyt homman tarkoitus ollakin vaan verojen maksimoiminen alkoholiin jotta palkasta saatavaa veroa voisi keventää. No onneksi ollaan EU.ssa ja Viro on lähellä jossa alkoholilainsäädäntö on paljon järkevämpi kuin suomessa.

1

242

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehyt on syöpä

      Se ainoastaan kertoo ehyt ryn fundamentalismista ja sairaudesta, mutta onhan tuo aika tuuheaa paskaa ja äärimmilleen vietyä propagandaa jopa fundamentalistille, mutta kun ne ei näe metsää puilta.

      Kohtuukäyttäjä termi mitenkä se on määritelty ?

      - Normi määritelmä sille on juurikin se että kohtuukäyttö ei aiheuta haittoja.

      - ehyt ry:n käsitys on se että KAIKKI alkoholinkäyttö aiheuttaa ongelmia ja se tulee kitkeä suomesta. Heidän mielestään ei ole olemassa kohtuukäyttäjiä.

      Minä taas olen sitämieltä että ehyt on fundamentalistien kansoittama syöpä joka tulisi kitkeä pois suomalaisen vallankäytön rattaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      326
      1444
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      112
      1176
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1055
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      827
    5. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      812
    6. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      112
      780
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      450
    8. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      413
    9. Uskomatonta että

      Olet niin rakastunut minuun.
      Ikävä
      56
      402
    10. Vaikea löytää samantyylistä miestä

      Nyt on pakko avautua. Onko ketään muuta jonka on yksinkertaisesti todella vaikeaa löytää samanhenkistä kumppania kuin i
      Sinkut
      89
      401
    Aihe