ehyt tekstiä.

ei ymmärrä tätä

http://www.ehyt.fi/easydata/customers/ehyt/files/koordinaatio/ept-verkosto/kysymyksia_ja_vastauksia_viinarallista_a5_140206.pdf

Tämä kohta ihmetyttää suuresti.

1. Valtaosa päihdehaitoista aiheutuu kohtuukäyttäjille, ei suurkuluttajille.

Siis häh? Suurkuluttajille ei siis aiheudu haittoja, mutta kohtuukäyttäjille aiheutuu?

No missä on mun haitat. Olen ollut 10v kohtuukäyttäjä. Isäni 65v on ollut yli 45 vuotta kohtuukäyttäjä. Eikö hänellä pitäisi olla jo jotain haittoja, mutta ei ole ja miten tuntemani 65v alkoholiongelmaiset ovat yhä elossa. Ai niin hehän olivatkin ongelmakäyttäjiä hiellähän ei ole haittoja. Taitaa koko ehyt homman tarkoitus ollakin vaan verojen maksimoiminen alkoholiin jotta palkasta saatavaa veroa voisi keventää. No onneksi ollaan EU.ssa ja Viro on lähellä jossa alkoholilainsäädäntö on paljon järkevämpi kuin suomessa.

1

242

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehyt on syöpä

      Se ainoastaan kertoo ehyt ryn fundamentalismista ja sairaudesta, mutta onhan tuo aika tuuheaa paskaa ja äärimmilleen vietyä propagandaa jopa fundamentalistille, mutta kun ne ei näe metsää puilta.

      Kohtuukäyttäjä termi mitenkä se on määritelty ?

      - Normi määritelmä sille on juurikin se että kohtuukäyttö ei aiheuta haittoja.

      - ehyt ry:n käsitys on se että KAIKKI alkoholinkäyttö aiheuttaa ongelmia ja se tulee kitkeä suomesta. Heidän mielestään ei ole olemassa kohtuukäyttäjiä.

      Minä taas olen sitämieltä että ehyt on fundamentalistien kansoittama syöpä joka tulisi kitkeä pois suomalaisen vallankäytön rattaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      60
      2639
    2. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      117
      1368
    3. Mitä nyt haluaisit kysyä kaivatultasi?

      Tässä hetkessä tai menneestä?
      Ikävä
      136
      1176
    4. Mikä hänessä

      Saa sut kuumaksi?
      Ikävä
      77
      1104
    5. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      89
      1023
    6. Kuka om uusi kylän mies?

      Ajelee polkupyörällä. Vaalea, melkein kalju. Ilmestyi katukuvaan tänä kesänä. Viettää aikaa kauppojen tuulikaapeissa. Ku
      Suomussalmi
      21
      929
    7. Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmella

      Henkilöauto ajoi puuhun Suomussalmen torin laitamilla. Poliisi epäilee tutkivansa tapausta. Silminnäkijä
      Suomussalmi
      27
      818
    8. oot mun silmissä

      Vain äärettömän nolo. Anna olla jo 😂
      Ikävä
      123
      810
    9. Taidan olla pelkuri

      Kun en uskalla edes kysyä sulta 😳
      Ikävä
      33
      744
    10. Kattoikkuna puuttui - vai puuttuiko sittenkään?

      Tönölään ei saatu mökkejä, kun kattoikkunasta oli pula. Näyttää konkurssihakemus tulleen kuitenkin 31.8., joten kattoikk
      Kuhmo
      19
      685
    Aihe