ehyt tekstiä.

ei ymmärrä tätä

http://www.ehyt.fi/easydata/customers/ehyt/files/koordinaatio/ept-verkosto/kysymyksia_ja_vastauksia_viinarallista_a5_140206.pdf

Tämä kohta ihmetyttää suuresti.

1. Valtaosa päihdehaitoista aiheutuu kohtuukäyttäjille, ei suurkuluttajille.

Siis häh? Suurkuluttajille ei siis aiheudu haittoja, mutta kohtuukäyttäjille aiheutuu?

No missä on mun haitat. Olen ollut 10v kohtuukäyttäjä. Isäni 65v on ollut yli 45 vuotta kohtuukäyttäjä. Eikö hänellä pitäisi olla jo jotain haittoja, mutta ei ole ja miten tuntemani 65v alkoholiongelmaiset ovat yhä elossa. Ai niin hehän olivatkin ongelmakäyttäjiä hiellähän ei ole haittoja. Taitaa koko ehyt homman tarkoitus ollakin vaan verojen maksimoiminen alkoholiin jotta palkasta saatavaa veroa voisi keventää. No onneksi ollaan EU.ssa ja Viro on lähellä jossa alkoholilainsäädäntö on paljon järkevämpi kuin suomessa.

1

240

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ehyt on syöpä

      Se ainoastaan kertoo ehyt ryn fundamentalismista ja sairaudesta, mutta onhan tuo aika tuuheaa paskaa ja äärimmilleen vietyä propagandaa jopa fundamentalistille, mutta kun ne ei näe metsää puilta.

      Kohtuukäyttäjä termi mitenkä se on määritelty ?

      - Normi määritelmä sille on juurikin se että kohtuukäyttö ei aiheuta haittoja.

      - ehyt ry:n käsitys on se että KAIKKI alkoholinkäyttö aiheuttaa ongelmia ja se tulee kitkeä suomesta. Heidän mielestään ei ole olemassa kohtuukäyttäjiä.

      Minä taas olen sitämieltä että ehyt on fundamentalistien kansoittama syöpä joka tulisi kitkeä pois suomalaisen vallankäytön rattaista.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      354
      1302
    2. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      406
      1165
    3. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      915
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      82
      837
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      78
      822
    6. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      756
    7. Mitähän ajattelet

      Nykyään minusta tai meistä tai tapahtuneista?
      Ikävä
      51
      734
    8. Ei käy sääliksi sitä miestä

      Sitä saa mitä tilaa.
      Ikävä
      104
      725
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      39
      690
    10. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      686
    Aihe