Sitä saa mitä tilaa

KKtig

"Olemme löytäneet oman pelaamisemme ja siitä olen todella tyytyväinen. Aiomme viilata sitä vieläkin enemmän siihen suuntaan, että ihmiset viihtyvät täällä hallilla. Ottelussa pitää olla vauhtia, värikkäitä tilanteita ja tunnetta. Jos se sitten maksaa joitain pelejä esimerkiksi tappion muodossa, niin kyllä me se kestetään henkisesti, vaikka välillä lähtisikin vähän lapasesta. Vai mitä Kalle?", alusti Mestiksen säälittävin valmentaja.

"Kyllä. Laitetaan vaan sirkushuvit pystyyn", jatkoi Mestiksen säälittävin pelaaja.

Kyllä näistä lähtökohdista on turha itkeä jos jotain pikkusen sattuu. Moision rottailussa olisi ollut ainekset paljon pahempaankin, kamppaa tahallaan vastustajan laidan vieressä tietäen varmasti, että pää edellä mennään laitaa kohti ja kovaa.

Kristiinan pikku pipi taas johtui täysin turvakaukalon puutteesta. Tälläkin kaudella nähty huomattavasti törkyisempiä taklauksia, joista on otettu se vakio 2-3 matsia pelikieltoa, joten tuskin tästäkään. Muuten kyllä menee kurinpidon kasvot jälleen kerran, kun pitää Ikan itkuihin lähteä mukaan. Itse näen tuon perinteisenä seinälle vientinä. Åsten ottaa Kristiinan kyytiinsä ja sitten pistetään poika levyiksi.

Ei mikään törkeä runttasu laitaa tai selkää vasten vain oikein old-school seinillenosto. Taklaus ei kohdistunut selkään, vaan mies vietiin selästä laitaan. Eiköhän suurimmat itkut tässä vaiheessa tule vain siitä, että tässä nyt sattui tapahtumaan loukkaantuminen. Säterin naurettavat itkut kyllä saivat minut kokemaan taas vahvan myötähäpeän tunteen.

Milloin Mestikseen tulee turvakaukalot?

1

206

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • TuomariNurmio

      Asiaa! Taklaus ei missään nimessä ollut sikamainen. Sääli suomalaiselle kiekolle että kurinpito kusee oli sarjaporras mikä tahansa. Keinäsen pelikielto myös turha, koska kiekkoon kuuluu kyseiset spontaanit reaktiot joissa välillä nyrkit heiluu. NHL on näissä asioissa valovuoden edellä. Kyseinen tilanne NHL:ssä ei olisi saanut kyllä mitään keskustelua aikaan. Mutta viedään suomikiekkoa kohti kukkahattutätejä ja sitä että niillä on hyvä olla. Hallit ovat suomessa puolillaan ja seurat tarvitsee rahaa, kannattaisiko miettiä kuka lipusta maksaa? lätkäfani vai joku joka vain kritisoi jääkiekkoa sen väkivaltaisuudesta? Kolmeen vuoteen en ole enää jäähallissa suomessa käynyt katsomassa peliä. Anteeksi poikkeus tällä kaudella olen käynyt katsomassa 6peliä, mutta ne ovat olleet KHL:ää. Livenä jääkiekko on parasta. Harmi että se onnistuu suomessa vain yhdessä paikassa tällä hetkellä. Koska pidän kiinni siitä että niin kauan kuin tuomari- ja kurinpito toiminta on tällä tasolla Liigassa ja Mestiksessä, en halliin astu missä näitä sarjoja pelataan. Ja tiedän että minunlaisiani on paljon jotka voisi tuoda rahaa suomikiekkoon, mutta maku on mennyt!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      385
      937
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      875
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      203
      739
    4. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      80
      680
    5. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      70
      649
    6. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      67
      644
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      635
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      36
      630
    9. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    10. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      43
      581
    Aihe