Närpiön suossa oleva talous saadaan

nousuun laittomia linnunmunia keräämällä ja myymällä, siitä se lähtee.

Miksi muuten Närpiön talous on kuralla, eikö hur.rit vaan osaa hoitaa?
1058
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Ja muuttamalla kunta keinotekoisesti kaksikieliseksi. Valtiovalta lahjoo niin kuntia. kiitos RKP:n. Tosin Närpiön tapauksessa osui omaan nilkkaan. Mutta ei enää sen jälkeen, koska ei ole enää yhtään surukuntaa kaksikielistettäväksi.

Äänestä
  • ahh onnea....

    Äänestä

On pelkkää silmänlumetta svekkuleilta vastustaa kaksikielisyyttä, koska kielilait takaavat svekkuleiden työllistymisen valtion ja kuntien virkoihin. Närpiön talous perustuu suurimmalta osalta tomaatin kasvattamiseen. Siis Närpiötä elättää valtio. Jos valtio päättää että tomaatit saa kasvattaa ilman valtion tukeja niin Närpiö on konkurssissa välittömästi. Kaksikielisenä kuntana Närpiö loisisi mukavasti ilman tomaatinviljelyäkin. Suomenkieliset ovat kuten tavallisesti, häviäjiä.

Äänestä
  • Eihän surutahoilla ole enää mitään syytä vastustaa kaksikielisyyttä, koska pian ei ole yhtäkään surukuntaa olemassa! Kyse on vain muutamasta närpiöläisestä kiihkoilijasta, jotka ajattelevat vain omaa kuntaansa.

    Äänestä

  • huom. kirjoitti:

    Eihän surutahoilla ole enää mitään syytä vastustaa kaksikielisyyttä, koska pian ei ole yhtäkään surukuntaa olemassa! Kyse on vain muutamasta närpiöläisestä kiihkoilijasta, jotka ajattelevat vain omaa kuntaansa.

    Suossa oleva talous, heh, heh... Keksi parempi vitsi! Taitavat olla aivan muut, jotka ovat suossa. Närpiön työttömyys on alle 2 %. Persulaiskimusten alueilla yli 20 %!

    Äänestä

  • Fenno tarpoo suossa kirjoitti:

    Suossa oleva talous, heh, heh... Keksi parempi vitsi! Taitavat olla aivan muut, jotka ovat suossa. Närpiön työttömyys on alle 2 %. Persulaiskimusten alueilla yli 20 %!

    No olihan siitä lehdessä juttu, että närpeksen talous on täysin kuralla.

    Äänestä

  • Valtio ei todellakaan elätä, vaan mahdolliset tuet saadaan Euroopan Uniolta. Samoja tukia on jokainen fenno vapaa hakemaan. Ongelmana taitaa olla, että fennolla ei taida olla mitään tukemisen arvoista toimintaa, jos nyt toimintaa ollenkaan.

    Äänestä

  • Nolla mikä nolla kirjoitti:

    Valtio ei todellakaan elätä, vaan mahdolliset tuet saadaan Euroopan Uniolta. Samoja tukia on jokainen fenno vapaa hakemaan. Ongelmana taitaa olla, että fennolla ei taida olla mitään tukemisen arvoista toimintaa, jos nyt toimintaa ollenkaan.

    Närpiö ei vaan pärjää, banjon soittajat ovat heikkolahjaisia.

    Äänestä

  • hohohohoohohoo kirjoitti:

    No olihan siitä lehdessä juttu, että närpeksen talous on täysin kuralla.

    Ja kun lehhdessä lukee, niin fennohölmö uskoo absoluuttisena totuutena, vaikka mikä hölmö olisi lausunnon antanut.

    Äänestä

  • rutten fisk kirjoitti:

    Närpiö ei vaan pärjää, banjon soittajat ovat heikkolahjaisia.

    Erinomaisen hyvin näyttää pärjäävän sekä taloudellisten että asukkaiden terveydentilaa kuvaavien tunnuslukujen valossa, toisin kuin eräät. Ja yksikielisenä pysyy, valtion kiristysyrityksistä huolimatta. Valtion kiristysyritykset tullaan sitä paitsi viemään EU-viranomaisten tarkasteltavaksi. Onneksi meilllä on EU, joka edse jollain tavalla takaa demokratian.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


NÄRPIÖN MUNA AB. kirjoitti:

nousuun laittomia linnunmunia keräämällä ja myymällä, siitä se lähtee.

Miksi muuten Närpiön talous on kuralla, eikö hur.rit vaan osaa hoitaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu