Eläkeputki ???? Miten se lasketaan?

remonttireiska_vm59

Moi kaikille eläkesäästäjile :-)

Yritin etsiä suomi24 tietoa tai mielipiteitä siitä että miten se kuulu eläkeputki lasketaan. Eipä löydy oikein mitään.

Eli haluaisin tietää miten lasketaan taaksepäin siitä virallisesta eläkkeellejäämispäivästä niin että päästään siihen hetkeen kun saa kenkää... jotta pysyy koko ajan joko irtisanomisajalla, työttömyyskoulutuksessa tai muussa siirtovaiheessa.... ja sitten humps pääsee sille viralliselle eläkkeelle.

Ei, en ole palomies enkä hävittäjälentäjä enkä muutenkaan sellaisessa ihmeellisessä ammattissa. Vaan ihan tavallinen remonttireiska.

Taivutelkaa nyt tällaiselle vähemmän kouluja käyneelle miten se matikka menee? Ihan numeroilla tai muuten selvästi.

Ja juu, nimimerkissä on syntymävuosi!

3

815

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Eläkeputkessa jo

      Eläkeputkeen, siis nk lisäpäiville pääseen 500 ansiopäivärahapäivän jälkeen, jos tuolloin olet jo muutamia kuukausia yli 58 vuotias (ihan tarkkaan kuukausitasolla en muista) Lisäpäivät tarkoittaa sitä, että saat ansiosidonnaisen päivärahasi mukaista päivärahaa eläkkeen alkuun saakka. Eläkkeelle voi päästä 62 vuotiaana ilman nk varhennusvähennystä heti 501 työttömyyspäivästä alkaen. Näissä aikarajoissa ja -määrissä voi olla hieman vaihtelua iästäsi riippuen. Nämä mitä edellä kerroin koskee vuonna 1954 syntynyttä.
      Jos tuo 59 tarkoittaa ikääsi, niin nuo lienevät suunnilleen noin sinunkin kohdallasi. Jos 59 tarkoittaa syntymävuottasi, niin sitten eroa on enemmän. Peraatteessa samanlaisia, mutta heikennettyinä. Tarkemmin saat tietoosi oman työttömyyskassasi kotisivuilta. Ainakin nk Loimaalaisen eli YTK:n kotisivuilla asia on hyvin kertottu.

      Ansiopäivärahaa alat saamaan irtisanomisaikasi jälkeen ja irtisanomisaikasi vaihtelee riippuen työsuhteesi pitiudesta ja se on max 6kk, jos työsuhteesi pituus on vähintään 12 vuotta.

      En ole ihan varma vastasinko kysymykseesi, mutta näin...

      • remonttireiska1959

        Terve "eläkeputkessa jo"! Ja kiitos paljon vastauksestasi! Siitä ilmeni jo paljon ja sain selvyyttä muutamiin keskeisiin asioihin. Tuo nimimerkin numero on siis syntymävuoteni ei ikäni... mutta sehän alkaa muutamien vuosien päästä olla jo sama asia! ;-D

        Eli putki lasketaan siis näin:
        - oma työikä (esim 55v)
        irtisanomisaika (max mun tapauksessa kun on pitään ollut samalla työnantajalla)
        ansiosidonnainen ( lisäpäivät jos tarpeeksi vanha)
        = 62v ja eläkkeelle!

        ?
        :-)

        remonttireiska1959


      • Eläkeputkessa jo
        remonttireiska1959 kirjoitti:

        Terve "eläkeputkessa jo"! Ja kiitos paljon vastauksestasi! Siitä ilmeni jo paljon ja sain selvyyttä muutamiin keskeisiin asioihin. Tuo nimimerkin numero on siis syntymävuoteni ei ikäni... mutta sehän alkaa muutamien vuosien päästä olla jo sama asia! ;-D

        Eli putki lasketaan siis näin:
        - oma työikä (esim 55v)
        irtisanomisaika (max mun tapauksessa kun on pitään ollut samalla työnantajalla)
        ansiosidonnainen ( lisäpäivät jos tarpeeksi vanha)
        = 62v ja eläkkeelle!

        ?
        :-)

        remonttireiska1959

        Nuo luettelemasi jutut vaikuttavat. Koska syntymävuotesi on siis 1959, niin eroa on minun tilanteeseeni on paljonkin ( syntymävuosi1954 ).
        Ennenkuin teet mitään 'päätöksiä', niin selvitäpä varmuuden vuoksi millaiset 'vaatimukset' eläkeputkeen ja varhaiseläkkeelle pääsemiseksi ovat 1959 syntyneille. Vastimukset ovat kireämmät, sen tiedän, mutta kuinka kireät, niin se kannattaa varmistaa ettei tule vahinkoa. Työttömyyskassastasi ainakin tietoa löytyy.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Silmienvääntelijä-persut pääsivät Japanissa sarjakuvaan

      Torille! https://www.hs.fi/kulttuuri/art-2000011943173.html
      Maailman menoa
      179
      5012
    2. Nato kaatamassa Petterin haaveileman Tunnin junan?

      Nato edellyttää pohjoisessa Jäämereltä Rovaniemelle saakka kapearaitesta suoraa rautatieväylää, joka maksaa paperirahaa,
      Maailman menoa
      19
      4397
    3. Donald Trump pääsi samalle listalle Sanna Marinin kanssa

      Eli vasemmistolaisen Time-median top 100 jännäihmisten listalle. https://time.com/collections/time100-next-2021/5937699
      Maailman menoa
      9
      3117
    4. Älkää vaan sairastuko syöpään Suomessa

      Tilaston mukaan Suomi, Slovakia ja Latvia lääkitsee aivan pohjamudissa syöpää. Sairastunutta hoidetaan edelleen vanhana
      Maailman menoa
      253
      2962
    5. Kyllä, maata ei halua puolustaa nimenomaan punavihreän puolen edustajat

      "Esimerkiksi maanpuolustushenki on keskimääräistä alempana naisten, arvoliberaalien, heikossa taloustilanteessa olevien
      Maailman menoa
      143
      2892
    6. Sä veit mun sydämen ihan totaalisesti

      Aivan totaalisesti..
      Ikävä
      52
      2511
    7. Oot se sinä

      Ihan varmasti oot, tuo olemus ei valehtele 😘💓🪅 🏡 ihana 😍🙏
      Ikävä
      27
      1929
    8. Ei siinä kauan

      Menisi jos olisimme kahden
      Ikävä
      22
      1757
    9. Vieläkö olet

      Rakastunut minuun? Minä sinuun
      Ikävä
      35
      1750
    10. Toivotko vielä kohtaamista

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      68
      1741
    Aihe