LähiTapiolan Omavara Sairauskuluvakuutus

mcx-934

Onko kenelläkään LähiTapiolan Omavara Sairauskuluvakuutusta? Millä perusteella päädyit siihen? Tuossa Omavarassa olisi mahdollisuus säästää samalla ja sitten eläkkeellä kotiuttaa säästöt. Kuulostaa liian hyvältä. Mikä koira tuohon on haudattu?

Se henkivakuutus siihen tulee käsittääkseni väkisin, vaikka siitä en ole kiinnostunut. Lähinnä haluaisin turvata elämäni sen varalta, että syöpä iskee. Ja tietysti tuo kertyvä säästösumma kuulostaa hyvälle, jos sen oikeasti saa sitten nostettua itselleen, kun vakuutus päättyy 65-vuotiaana.

5

4382

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hmmmmm

      Kyseessähän on tyypillinen vakuutussäästö sopimus, johon on sitten liittyy kaikenlaisia kuluja, joita säästöstä veloitetaan. Itseasiassa, jos et itse pysty pistämään rahaa syrjään, niin tuo voi toimia. Kannattaa kuitenkin miettiä, että ne rahat mitä sinne olet laittanut ovat sinun omia säästöjäsi. Olisiko perus pankkitalletukset hoitaneet saman asian?

      • tällainen koira

        Kyseessä on ns. yhdistelmävakuutus, johon sisältyy säästöhenkivakuutus ja sairauskuluvakuutus.

        Ota huomioon, että maksamasi vakuutusmaksut eivät ole kokonaisuudessaan säästöä. Niistä vähennetään esinnäkin tuon sairauskuluvakuutuksen maksu ja sitten henkivakuutusosan hoitokulut. Se, mitä jäljelle jää, on sitten kertyneine korkoineen eläkeiässä nostettava säästö. Kuten muutkin vakuutukset, saa tämänkin vakuutuksen irtisanoa milloin tahansa, jolloin saa myös nostaa säästöosuudelle kertyneen takaisinostoarvon. Alkuvuosina ei kylläkään kannata irtisanoa minkään sortin säästöhenkivakuutusta, koska heti alkuun perittävät kulut syövät säästöosuutta niin, että takaisinostoarvo voi olla olematon.

        Noin äkkiä ehtoja vilkaisemalla Omavara ei vaikuttanut minusta sen kummallisemmalta kuin muutkaan säästöhenkivakuutukset tai sairauskuluvakuutukset. Saattaahan se asioiden hoitoa helpottaa, kun ovat samassa paketissa.


    • epämääräistä

      En lähtisi tuohon. Itselle tarjotussa oli mm. omavastuu yli 1000 euroa. Ihan älytön. OP-Pohjolassa paras sairaskulu/ terveysvakuutus.

      • kokemus puhuu

        "OP-Pohjolassa paras sairaskulu/ terveysvakuutus"


        ja kallein.....itse kilpailutin OP-Poholan ja Fennian ja Fennia oli 250 euroo halvempi ja omavastuu osuus pienempi....


      • Niper212312313
        kokemus puhuu kirjoitti:

        "OP-Pohjolassa paras sairaskulu/ terveysvakuutus"


        ja kallein.....itse kilpailutin OP-Poholan ja Fennian ja Fennia oli 250 euroo halvempi ja omavastuu osuus pienempi....

        Op-Pohjolassa:
        Hoitokulujen enimmäiskorvaus 200 000e
        Omavastuu 0-1000e (huom. myös 0e)
        Päättymisikä 100v.
        Pysyvähaitta 500 000e
        Tapaturmainen kuolema 500 000e.

        Minute tuo maksoi 285e /v. Pelkkä hoitokuluvakuutus 0 omavastuulla oli 195e.

        Ihan suvereenisti paras sisältö kilpailijoihin nähden.. Mutta tuosta yhtiöstä ei sitten kannata ottaakaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      91
      1909
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1733
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      305
      1540
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1425
    5. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      88
      1028
    6. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      997
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      977
    8. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      56
      958
    9. 67
      934
    10. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      931
    Aihe