Pakkoruotsittamiseen liittyvistä kuluista on hyvin vaikea saada tietoa, sillä pakkoruotsittamismenot yritetään ikään kuin "piilottaa" valtion ja kuntien budjettien sisään.
Pakkoruotsimenot voi jaotella kolmeen osaan: koulujen pakkoruotsimenot, virkamiesten pakkoruotsimenot, yleiset pakkoruotsimenot.
Lisäksi voi aina erikseen miettiä, mitä järkevää ja koko yhteiskuntaa hyödyntävää pakkoruotsittamiseen ja keinotekoisen kaksikielisyyden ylläpitämiseen kuluvilla rahoilla voitaisiin tehdä ja miten rahat voisi käyttää mielekkäästi kansalaisten hyväksi.
Pakkoruotsitus maksaa jo niin paljon ettei pienet kunnat pysty hoitamaan vanhuksiaan ja korjaamaan homekouluja.
Nyt tarvitaan päteviä päättäjiä eduskuntaamme joilla on kanttia puhaltaa ruotsitukselle pelitpoikki ja kansalaisille samat oikeudet vaikka hän olisikin joku suomenruotsalaisia.
Mitä pakkoruotsittaminen maksaa veronmaksajille
4
205
Vastaukset
- Onko kansa tyhmää
Tässä on vain se ongelma, että RKP omistaa veronkiertosäätiöt joista rahaa riittää, miljoonia. RKP:n bulvaanit tai oikeammin sanottuna töttörööt kuppasivat yhteiskunnalta suoraan taikka välillisesti nuokin miljoonat eli noinvain veronmaksajiemme suomalaisten selkänahasta!
Myös vaalirahoitus on kinkkinen, toisille puolueille riittää jaettavaa "laillista tai laitonta" toisille ei ja esimerkkinä senioripuolue saako se mitään?
Jospa senioripuoluekin lähtisi RKP:n kelkkaan niin jopas jaettavaakin alkaisi löytyä kunhan jakajan käskyjä vain noudatettaisiin pakkoruotsin tukemiseksi. - RKP:n rasismia
RKP:n touhuaminen alkaa muistuttaa Hitlerin natsismia.
- niinpäsniin
Esim. Saada suomen talous kuntoon! Säästää tulisi turhista ja ylimitoitetuista kustannuksista ja kaksikielisyys on osaltaan tätä!
"" Kaksikielisyys tulee kalliiksi tälle maalle, sen Kimmo Sasi nyt tunnusti :"ne kustannukset kuitenkin siitä, että koko hallinto tapahtuu kahdella kielellä, ovat siinä määrin suuria"
Närpiölle 2,1 miljoonaa € joka vuosi.
Larsmo lähes 1 milj € joka vuosi
Korsnäs runsas 0,5 milj euroa joka vuosi
Lohjalle 1.5 milj € joka vuosi, vaikka kunta ei edes täytä kaksikielisyyden kriteereitä, vaan on vapaaehtoisesti päättänyt ryhtyä kaksikieliseksi, päästäkseen kiinni rahoihin, joita valtio maksaa kunnille kaksikielisyydestä.
Kokoomuksen Kimmo Sasi siis haluaa, että Suomen julkisia varoja törsätään miljoonia ja miljoonia joka vuosi, jotta tämä maa olisi mahdollisimman kaksikielinen, vaikka hän edellä itse totesi, että kaksikielisyyden kustannukset ovat suuret.""
- Siitä kertyy summa
Pitäisi laskea kaikki kustannukset kaksikielisyyden pidosta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1523496Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512442- 1211247
Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151220Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101119Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per65997- 46904
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2019900- 40815
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt202731