bensa 95e10 ja lisäaine

mietteliäs ideaa

mitä tuohon litkuun lisäisi. jotkut lisää rypsiöljyä tankiin niin toimii paremmin.

onko ideaa?

8

729

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • DGC

      Lopputulos ja lisäainestus riippuu paljon siitä, millaisesta moottorista on kysymys ja millainen ongelma toiminnassa on. Jos tankkaan 95E10:iä, lisään siihen n. 50% RE85:ttä. Vääntö kasvaa, kulutus kasvaa, hinta laskee, kylmänä voi toimia vähän huonommin ja lämmettyään paljon paremmin. Mutta kaasarikoneessa tai wanhanaikaisessa ruiskussa on turha yrittää. Lambda-ohjatussa monipisteruiskussa 95E10:n ongelma ei ole yleensä se etanoli vaan säälittävän alhainen oktaaniluku.

    • mietteliäs ideaa

      kysymys on juuri tuon etanolin, haittavaikutuksen poistamisesta tai edes vähän.

      • DGC

        No mikä se haittavaikutus sitten on? Millä se mitataan ja millä saadaan selville että se poistui? Pitääkö ajaa miljoona kilometriä ja katsoa kestikö moottori?

        Ja mikä on lisäaineistuksen haittavaikutus? Oletko ymmärtänyt, että olet valmis lisäämään polttoaineeseen rypsiöljyä tai jotain muuta vihoviimeistä paskaa ihan vaan sen perusteella että Suomi24:ssä suositeltiin? Tankkaa mielummin 98E5:ttä tai jos sekään ei kelpaa niin hae pienmoottoribensaa.


    • Ei missään nimessä

      Ei missään nimessä rypsiöljyä. Se ei pala kunnolla ja karstoittaa. On paljon pahempaa kaksitahtiöljyn paneminen nykyauton bensaan.

      Bensiini ja siinä oleva 10 % etanolia on erittäin puhtaasti palava polttoaine, eikä siihen pidä itse mennä lisäilemään mitään epäpuhtauksia, jota erittäin huonosti haihtuva rypsiöljy olisi.

      Lähes kaikki vuosimallia 2000 uudemmat autot on jo suunniteltu 95E10:llä toimiviksi.

      Rypsiöljyä ei pidä panna dieselinkään joukkoon, koska se karstoittaa (ovat kokeilleet maailmalla).

      • C2H5OH ja CH3OH

        kun auto on vuosi mallia -96. joka on tehty vanhan 95 poltoaineelle. mutta uusi 95 e10 on liian KUIVA seos. etenkin kun lisä aine etanoli C2H5OH on veteen sekottuva, kun 95 e10 seossa oleva metanoli ei ole veteen sekoituva-> vaan enemmän öljy pohjaisen sidos aineen jatkeen sitoutuva yhdiste CH3OH .

        kun saisi maallikko termillä "kuivuutta" pois poltoaineesta.

        puhdas palaminen on todellakin täydellinen. nykyisin voi pakoputkesta haistaa onko auton muuttori kunnossa ;)

        harmi että veden poistoon tankista ja ruiskupäiden puhdistukseen käytetään etanolia, mikä lisää poltoaineen "kuivuutta".


      • DGC
        C2H5OH ja CH3OH kirjoitti:

        kun auto on vuosi mallia -96. joka on tehty vanhan 95 poltoaineelle. mutta uusi 95 e10 on liian KUIVA seos. etenkin kun lisä aine etanoli C2H5OH on veteen sekottuva, kun 95 e10 seossa oleva metanoli ei ole veteen sekoituva-> vaan enemmän öljy pohjaisen sidos aineen jatkeen sitoutuva yhdiste CH3OH .

        kun saisi maallikko termillä "kuivuutta" pois poltoaineesta.

        puhdas palaminen on todellakin täydellinen. nykyisin voi pakoputkesta haistaa onko auton muuttori kunnossa ;)

        harmi että veden poistoon tankista ja ruiskupäiden puhdistukseen käytetään etanolia, mikä lisää poltoaineen "kuivuutta".

        95E10:ssä on kyllä etanolia, tietääkseni bensaan ei lisätä metanolia. Ja etanoliin perustuvan lisäaineen lisääminen etanolilla maustettuun bensaan on tuhlausta. Myös metanoli on vesiliukoista mutta mitäs siitä, ei sitä bensassa ole, ainakaan merkittävästi.

        Mitä tämä liian kuiva polttoaine sitten aiheuttaa? Polttoainevoideltu dieselin ruiskutuspumppu on tietysti oma tapauksensa mutta bensakoneen pumput ovat aika paljon vaatimattomampia.


    • gfhjgjdgfdgfhjnfhgjg

      Noin 50% RE85 (etanoli) aiheuttaa kuulemma kumtiivisteiden kulumista ja sitä kautta seuraa ongelmia. Vaikka siis bensa/etanoli sekoituksella hieman säästää per tankillinen, niin mahdollisiin häiriöihin ja vikoihin (korjauksiin) vuosien varrella saattaa säästö hukkua. Itse kyllä arvostan enemmän toimintavarmuutta kuin pientä säästöä.

      Eri asia on jos muutenkin on joku alle tonnin auto, josta on suunnitellut luopuvansa parin vuoden kuluessa, niin voi ottaa tekniikan osalta riskejä.

      • DGC

        Olen tässä jo useamman vuoden odotellut, että mistä löytäisin ensimmäisen kuluman. Luultavasti saan odotella vielä jonkun aikaa. Yleensä en aja 50% etanolilla, vaan ihan pelkällä E85:llä, bensa kun on niin huono polttoaine. Joskus sitä on pitänyt jatkaa bensalla kun E85:ttä ei ole saanut lähimailta. Luultavasti ajaisin E85:llä, vaikka tulisi kalliimmaksi.

        Jos siitä nyt joku tiiviste korkkaa niin sitten korkkaa ja sitten se korjataan. Veikkaan kuitenkin että ne kyllä kestävät. Etanoli polttoaineen joukossa on tunnettu kuitenkin niin kauan, että tuossa 2002 valmistetussa vehkeessä kaikki paikat ovat etanolinkestäviä, eikä kukaan insinööri sinne tahallaan valitse sellaisia materiaaleja jotka eivät kestä etanolia. Kallishan tuo minun autoni ei ole mutta tietysti arvokas minulle. Ja pidän karstaavaa, nakuttavaa ja kamalan kuumana palavaa bensaa isompana riskinä kuin etanolia. Ja tietenkin tätä hommaa helpottaa se, että minä osaan itse, enkä hinaa korjaamoon.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Minkähän takia ns. persuille ei tunnu työ maistuvan?

      Vaikuttavat olevan joutoväkeä syystä tai toisesta  – työttömiä tai työeläkeloisia. Muiden rahoilla pötköttelevää väkeä,
      Maailman menoa
      69
      2512
    2. Olit ihan

      Kiihkona silloin. Sen näki ja lähes tunsi. Ei tainnut olla kaukana et olisit vetänyt lähellesi jos siihen olisi hetki tu
      Ikävä
      24
      2167
    3. Suomen veroaste 5 %-yks liian matala

      Palauttamalla kokonaisveroaste 1990-luvun tasolle saadaan hyvinvointivaltion palvelut rahoitettua ilman velan ottoa.
      Maailman menoa
      105
      2157
    4. Kolme neljästä suomalaisesta kannattaa miljonääriveroa

      Kertoo vasemmistoliiton teettämä kysely. Veron ulkopuolelle jätettäisiin asunto. "Puolet vastaajista oli sitä mieltä, e
      Maailman menoa
      98
      2109
    5. Kyllä on Vasemmistoliitosta Koskelan johdolla tullut todellinen ääripuolue

      se on niin tulipunainen kuin olla voi, ja selvästi haluaa jatkuvasti eripuraa, ja repiä kansaa kahtia. Siinä on jo vuod
      Maailman menoa
      9
      2052
    6. MTV: Harvinainen haastattelu! Vappu Pimiä kommentoi vihdoinkin uutta TTK-juontajaa

      TTK-juontajaspekuloinnit käyvät edelleen kuumana. Kenet sinä haluaisit uudeksi TTK-juontajaksi? Kommentoi alle! Lue,
      Suomalaiset julkkikset
      14
      1895
    7. Trump huonommassa kunnossa kuin Usasta virallisesti sanotaan?

      "Terveys on vakaa mutta ei normaali".Uskallan melkein sanoa,että Trumpin terveydentilaa kaunistellaan.Myös se että se nu
      Maailman menoa
      107
      1883
    8. Evoluutioon ja alkuräjähdykseen uskominen vaatii todella vahvaa uskoa

      Että tyhjästä syntyi ja kehittyi kaikki se mitä näemme ympärillämme.
      Luterilaisuus
      593
      1856
    9. Yleveron tuotto siirrettävä S-ryhmälle

      Yleisradio on mukana kansanmurhassa. Tuollaista ei voi tukea verovaroin. S-ryhmä on ainoa selkärankainen iso toimija S
      Maailman menoa
      19
      1664
    10. Kemet lomautukset

      Onkohan tuo oikein lain mukaista toimintaa jatkaa jo lomautettuina olevien uudelleen lomautusta yhdenvertaisuuden ja tas
      Suomussalmi
      41
      1433
    Aihe