Ajattelin ladata akut vielä ennen talvea. Latautuvatko akut kun laitan maasähkössä johdon paikalleen? Pitääkö veneen sähköt olla päällä? En viitsisi kiivetä pressujen alle.
Akkujen lataus
21
514
Vastaukset
Varmaksi tuota ei voi tietää kuin sinä itse ja ilmeisesti et tiedä... Yleensä maasähkökytkentä on tehty siten, että laturi on suoraan kiinni akustossa. Siis lataisi kun kytket kaapelin riippumatta pääkytkimien asennoista, mutta tämä perustuu vain subjektiiviseen oletukseen.
- Laiska -Jaakko
En jaksa nyt vastata ...
- miksi toiselle?
Ilmeisesti ei ole oma vene kyseessä.
- Sähköylitarkastaja
Ei tarvitse kytkeä veneen sähköjä päälle. Riittää, kun katkaiset sivuleikkureilla maasähkökaapelin ja kuorit sinisen ja ruskean kaapelin ja kierrät ne akun napojen ympäri. Sitten vain töpseli seinään ja seuraat iloisena kun akusto latautuu talven kylmyyttä vastaan.
- Akkuohjeita
Näin on. Voimavirralla latautuu lisäksi paljon nopeammin. Jos on tavalliset lyijyakut, kaikkein tehokkain lataus onnistuu niin, että avaa kennojen korkit yhden kerrallaan, ja työntää virtakaapelin suoraan levyihin kiinni. Napaisuus ei enää ole merkityksellinen, koska virtaa on niin paljon eli huomattavasti enemmän kuin kennon jännite. Silloin virta menee akkuun ikäänkuin "väkisin". Pakkasella kannattaa olla kyllä varovainen, ettei akkuhappo pääse jäätymään. Yli 13.5 asteen pakkasessa se nimittäin muuttuu melko lailla hetkessä täysin harmittomaksi vedeksi, joka voi jäätyä. Riittävän suuri jännite muuttaa sen sitten takaisin hapoksi. Muistaakseni aika nopeastikin, noin 5 sekuntia per 15 volttia, eli verkkojännitteellä reilu minuutti.
- sy Snoopy
Mulla latautuu, kun pääkatkaisimet ovat auki ja lopettaa lataamisen kun akut ovat täynnä. Kannattaa puhdistaa akkujen pinnat, rasvata navat, tarkistaa akkuvedet ja käydä talvella katsomassa onko lataus pysynyt. Joskus voi purkautua hitaammin tai vähän nopeammin. Meillä Puotilassa katkaistaan kaupungin sähkö 1.12. www.snoopy.fi
- M Combi
Meillä akkukytkin pitää olla auki ja lisäksi laittaa invertteri/laturi päälle.
- 34ft
Meillä 1994 vuoden ulkomaalaisessa veneessä lataa kun maasähkö kytketty riippumatta pääkatkaisimien asennosta.
- 407
... meillä pitää sisältä "kuitata" sähkö päälle! Mutta tuo "voimavirta ohje" oli kyllä hyvä!
- 33ft
En tarkoita, että kysyjä olisi ua, mutta on syytä olla varovainen huumorin suhteen. Monet uusavuttomat saattavat ottaa annetut neuvot täällä ihan vakavasti.
- ehdottomasti ehkä
Asiallinen näkökulma tuo "huumorin vaarat".
Alkuperäinen kysymyksestä minullakin tuli ensimmäisenä mieleen tuo "ua", toisena trolli.
Kun kysyy jotain, olisi hyvä määritellä asiaan vaikuttavia muuttujia. Nyt vastaajat joutuvat arvailemaan niitä tai vastailemaan ottaen huomioon kaikki arvattavat tilanteet. Tai sitten nuo hyvää tarkoittavat, mutta valitettavasti hyödyttömät "minun veneesäni ainakin on näin".
Mutta kun "ei jaksa katsoa pressun alle".. vähän kiuin "kenkä tuntuu oudolta, onkohan nauha auki, en jaksa katsoa, kysyn netistä".
Valitettavasti en osannut ratkaista alkuperäisen kysymyksen ongelmaa. - ratkaisu
Kaksi vaihtoehtoa:
Kömpiä sinne pressun alle ja todentaa tilanne. Tarvittaessa tehdä korjaavat toimenpiteet. Toinen vaihtoehto, ehkä lyhyellä tähtäimellä helpompi, on luottaa, että kaikki on kunnossa- Akkumiehen poika
Kolmas vaihtoehto: ottaa syksyllä akut veneestä kotitalliin ja latailla rauhassa ja aina kun inspiraatio iskee...
- 23+2
"En viitsisi kiivetä pressujen alle. "
Lämppäri sitten on lämpimässä varastossa? Jos ei ole niin olisi syytä kuukauden välein käydä pyörittämässä 15 minuuttia, jotta ei hapetu jumiin. - aggu
Kannattaa laittaa veneeseen invertteri. Kytket sitten invertterin päälle ja laitat akkulaturin invertteriin ja akkulaturin latausjohdot suoraan akkuun. Näin akut pysyvät aina täysinä.
- Seppomartti
Tässä keksitään ikiliikkujaa. Invertteri muuttaa akkuvirran 12V> 220V ja sitten sama virta akkulaturilla 220> 12V.. Tuskin akut täyttyy. Vai miten ajatuksesi menikään?
- 15+18
Seppomartti kirjoitti:
Tässä keksitään ikiliikkujaa. Invertteri muuttaa akkuvirran 12V> 220V ja sitten sama virta akkulaturilla 220> 12V.. Tuskin akut täyttyy. Vai miten ajatuksesi menikään?
Taitaa olla "inversiohuumoria kuten Berliinissä 1977 exkursiolla.
Kyselin kaveriltani millä junalla pääsemme kohteeseen "kaikilla joissa lukee Nictraucher katolla", sanoi hän ... - Wattson
Seppomartti kirjoitti:
Tässä keksitään ikiliikkujaa. Invertteri muuttaa akkuvirran 12V> 220V ja sitten sama virta akkulaturilla 220> 12V.. Tuskin akut täyttyy. Vai miten ajatuksesi menikään?
No shit Sherlock?
- uskomaton ketju
jopa Suomi24:ään.
- lohjajärvi
Kokeilin voimavirran lataustapaa viimu tiistaina. Tosi hyvin toimi. Harmi vaan kun samaan aikaan sattui satamassa se sähkökatko. En päässyt latausta kunnolla edes aloittamaan. Kotona katselin uudestaan latausohjetta mutta ei onnistunut kun elisalta oli tossa mäellä jokin kaapeli katkennut samaan aikaan sähkökatkon kanssa. Epäilivät jotain kytkentävirhettä satama-alueella. Ihan harmittaa kun ei ammattimiehet osaa näiyä kytkentäjuttuja
- Bossu
Laita pistokkeeseen kulutusmittari. Tai jos et osaa, irrota telakan kaikki muut johdot ja tutki pääkeskuksen sähkömittaria ja vertaa sitä laturin valmistajan ilmoittamaan tehonkulutukseen. Jos et viitsi, hanki erittäin herkkä lämpökamera.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1443641"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?722206Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p641938Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am971911- 191869
Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.91714Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m171581- 791564
Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111370Mahonselän jäät - Saaristokunta Lieksa brutaalisti kriisin partaalla!
Lieksan loppuvuoden hyvän kehityksen jälkeen ei olisi uskonut että palstan ahkerista kommentoijista huolimatta matkailu1251353