Ajattelin ladata akut vielä ennen talvea. Latautuvatko akut kun laitan maasähkössä johdon paikalleen? Pitääkö veneen sähköt olla päällä? En viitsisi kiivetä pressujen alle.
Akkujen lataus
21
492
Vastaukset
Varmaksi tuota ei voi tietää kuin sinä itse ja ilmeisesti et tiedä... Yleensä maasähkökytkentä on tehty siten, että laturi on suoraan kiinni akustossa. Siis lataisi kun kytket kaapelin riippumatta pääkytkimien asennoista, mutta tämä perustuu vain subjektiiviseen oletukseen.
- Laiska -Jaakko
En jaksa nyt vastata ...
- miksi toiselle?
Ilmeisesti ei ole oma vene kyseessä.
- Sähköylitarkastaja
Ei tarvitse kytkeä veneen sähköjä päälle. Riittää, kun katkaiset sivuleikkureilla maasähkökaapelin ja kuorit sinisen ja ruskean kaapelin ja kierrät ne akun napojen ympäri. Sitten vain töpseli seinään ja seuraat iloisena kun akusto latautuu talven kylmyyttä vastaan.
- Akkuohjeita
Näin on. Voimavirralla latautuu lisäksi paljon nopeammin. Jos on tavalliset lyijyakut, kaikkein tehokkain lataus onnistuu niin, että avaa kennojen korkit yhden kerrallaan, ja työntää virtakaapelin suoraan levyihin kiinni. Napaisuus ei enää ole merkityksellinen, koska virtaa on niin paljon eli huomattavasti enemmän kuin kennon jännite. Silloin virta menee akkuun ikäänkuin "väkisin". Pakkasella kannattaa olla kyllä varovainen, ettei akkuhappo pääse jäätymään. Yli 13.5 asteen pakkasessa se nimittäin muuttuu melko lailla hetkessä täysin harmittomaksi vedeksi, joka voi jäätyä. Riittävän suuri jännite muuttaa sen sitten takaisin hapoksi. Muistaakseni aika nopeastikin, noin 5 sekuntia per 15 volttia, eli verkkojännitteellä reilu minuutti.
- sy Snoopy
Mulla latautuu, kun pääkatkaisimet ovat auki ja lopettaa lataamisen kun akut ovat täynnä. Kannattaa puhdistaa akkujen pinnat, rasvata navat, tarkistaa akkuvedet ja käydä talvella katsomassa onko lataus pysynyt. Joskus voi purkautua hitaammin tai vähän nopeammin. Meillä Puotilassa katkaistaan kaupungin sähkö 1.12. www.snoopy.fi
- M Combi
Meillä akkukytkin pitää olla auki ja lisäksi laittaa invertteri/laturi päälle.
- 34ft
Meillä 1994 vuoden ulkomaalaisessa veneessä lataa kun maasähkö kytketty riippumatta pääkatkaisimien asennosta.
- 407
... meillä pitää sisältä "kuitata" sähkö päälle! Mutta tuo "voimavirta ohje" oli kyllä hyvä!
- 33ft
En tarkoita, että kysyjä olisi ua, mutta on syytä olla varovainen huumorin suhteen. Monet uusavuttomat saattavat ottaa annetut neuvot täällä ihan vakavasti.
- ehdottomasti ehkä
Asiallinen näkökulma tuo "huumorin vaarat".
Alkuperäinen kysymyksestä minullakin tuli ensimmäisenä mieleen tuo "ua", toisena trolli.
Kun kysyy jotain, olisi hyvä määritellä asiaan vaikuttavia muuttujia. Nyt vastaajat joutuvat arvailemaan niitä tai vastailemaan ottaen huomioon kaikki arvattavat tilanteet. Tai sitten nuo hyvää tarkoittavat, mutta valitettavasti hyödyttömät "minun veneesäni ainakin on näin".
Mutta kun "ei jaksa katsoa pressun alle".. vähän kiuin "kenkä tuntuu oudolta, onkohan nauha auki, en jaksa katsoa, kysyn netistä".
Valitettavasti en osannut ratkaista alkuperäisen kysymyksen ongelmaa. - ratkaisu
Kaksi vaihtoehtoa:
Kömpiä sinne pressun alle ja todentaa tilanne. Tarvittaessa tehdä korjaavat toimenpiteet. Toinen vaihtoehto, ehkä lyhyellä tähtäimellä helpompi, on luottaa, että kaikki on kunnossa- Akkumiehen poika
Kolmas vaihtoehto: ottaa syksyllä akut veneestä kotitalliin ja latailla rauhassa ja aina kun inspiraatio iskee...
- 23+2
"En viitsisi kiivetä pressujen alle. "
Lämppäri sitten on lämpimässä varastossa? Jos ei ole niin olisi syytä kuukauden välein käydä pyörittämässä 15 minuuttia, jotta ei hapetu jumiin. - aggu
Kannattaa laittaa veneeseen invertteri. Kytket sitten invertterin päälle ja laitat akkulaturin invertteriin ja akkulaturin latausjohdot suoraan akkuun. Näin akut pysyvät aina täysinä.
- Seppomartti
Tässä keksitään ikiliikkujaa. Invertteri muuttaa akkuvirran 12V> 220V ja sitten sama virta akkulaturilla 220> 12V.. Tuskin akut täyttyy. Vai miten ajatuksesi menikään?
- 15+18
Seppomartti kirjoitti:
Tässä keksitään ikiliikkujaa. Invertteri muuttaa akkuvirran 12V> 220V ja sitten sama virta akkulaturilla 220> 12V.. Tuskin akut täyttyy. Vai miten ajatuksesi menikään?
Taitaa olla "inversiohuumoria kuten Berliinissä 1977 exkursiolla.
Kyselin kaveriltani millä junalla pääsemme kohteeseen "kaikilla joissa lukee Nictraucher katolla", sanoi hän ... - Wattson
Seppomartti kirjoitti:
Tässä keksitään ikiliikkujaa. Invertteri muuttaa akkuvirran 12V> 220V ja sitten sama virta akkulaturilla 220> 12V.. Tuskin akut täyttyy. Vai miten ajatuksesi menikään?
No shit Sherlock?
- uskomaton ketju
jopa Suomi24:ään.
- lohjajärvi
Kokeilin voimavirran lataustapaa viimu tiistaina. Tosi hyvin toimi. Harmi vaan kun samaan aikaan sattui satamassa se sähkökatko. En päässyt latausta kunnolla edes aloittamaan. Kotona katselin uudestaan latausohjetta mutta ei onnistunut kun elisalta oli tossa mäellä jokin kaapeli katkennut samaan aikaan sähkökatkon kanssa. Epäilivät jotain kytkentävirhettä satama-alueella. Ihan harmittaa kun ei ammattimiehet osaa näiyä kytkentäjuttuja
- Bossu
Laita pistokkeeseen kulutusmittari. Tai jos et osaa, irrota telakan kaikki muut johdot ja tutki pääkeskuksen sähkömittaria ja vertaa sitä laturin valmistajan ilmoittamaan tehonkulutukseen. Jos et viitsi, hanki erittäin herkkä lämpökamera.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan firma haastettiin käräjille
Seiska: Martinan firma haastettiin käräjille, taustalla outo rahasotku.4133442Veriteko Kajaanissa.
Nuorta naista epäillään puukotuksesta. Väkivaltaisuus lisääntyy, eihän ole kauan kun kyse oli samanlaisesta teosta.433252Anna vihje jonka vain te tiedätte
Tällä näkyy olevan monia etsijöitä ja kaipaajia. Otetaan ketju jossa voi antaa vihjeen. Kirjoittakaa jotain mitä muut e1832355Millaisiin naisiin miehet OIKEASTI hullaantuvat
Kerrotaanpa nyt muutamia tosiasioita, joita miehet eivät yleensä halua myöntää ja joihin naiset usein haluavat olla usko2241643Miksi haluat satuttaa
Sillä tiedolla ettet välittäisi minusta vaikka se ei ole totta. Silti tiedän että rakastat minua edelleen. Niinkuin sano601581- 991239
- 691164
- 881151
Farmi Suomi: Ari Koivunen tekee "ongelmallisen" päätöksen eläimille - Lloyd Libiso kieltää jyrkästi!
Oho, heti “kriisiä” pukkaa Farmilla! Uusi kausi starttaa tv:ssä torstaina. Jaksaako Farmi Suomi kiinnostaa? Lue lisää,161055Mitä sanoisit jos uskaltaisin
Avautua IRL ihan oikeasti? Mietin keinoja siihen koska en vain enää jaksa että meidän välit jatkuu näin. Tiedän ettet ha701049