Korealaiset autot ovat erittäin laadukkaasti valmistettu, ja työn laatu on erinomainen.
En ihmettele yhtään, miksi näille uskalletaan antaa 3-5 vuoden tehdastakuita.
Pitkään autoansa pitävälle kannattaa teettää lisäsuojaus, koska sinkityksen ruosteenesto-ominaisuudesta ei ole vielä kokemusta.
Laadukkaita autoja
8
1407
Vastaukset
- huonot?
Kannattaa uusissa malleissa odottaa ainakin talven yli jotta saamme kokemustietoa talviominaisuuksista.
Enkä menisi vannomaan korealaista työnlaatua ja suunnittelua, kokemukseni perustuessa teollisuuden
työstökoneisiin. - Franz-setä
Viiden vuoden takuu on tosiaan lisäarvo auton ostajalle, ja saattaa toki kertoa myös siitä, että maahantuoja luottaa tuotteeseensa.
Maahantuojan intresseissä ainakin Kian tapauksessa oli varmasti ennenkaikkea huomioarvon saavuttaminen. Tässä onnistuttiinkin hyvin; uutiskynnys ylittyi ja Kian nimi tuli kerralla kaikille tutuksi. Muut korealaiset vastasivat haasteeseen nopeasti, vaikka esimerkiksi Ennevaara väittääkin päätöksen tapahtuneen jo ennen tietoa Kiasta. Mene ja tiedä.
Pitkä takuu parantaa luonnollisesti auton jälleenmyyntiarvoa, mikä onkin korealaisten tapauksessa yksi suurimmista kysymysmerkeistä. Pitkä takuu ylläpitää tavallaan keinotekoisesti auton haluttavuutta myös käytettynä. Retorisesti voisi kysyä millä tasolla auton haluttavuus ostajien silmissä on, jos sitä täytyy markkinoida edullisen hinnan lisäksi ylivoimaisella takuulla.
Tulevaisuus sitten näyttää miten viiden vuoden takuut käytännössä toimivat. Takuuhan ei kata "normaalia kulumista", mikä jättää paljon tulkinnan varaa kun autolla on ikää lähemmäs viisi vuotta ja kilometrejäkin takana reilusti. Samalla muita takuuehtoja, kuten vaatimusta säännöllisestä huollosta, syynätään varmasti suurennuslasilla. Haastetta tullee olemaan niin asiakkailla kuin kauppiaillakin!- Kor..
Onhan se selvä juttu, että vuosihuollot pitää merkkiliikkeessa hoitaa, koska saahan sitä itsekin käyttöturvaa tehdastakuun muodossa sen 3-5 vuotta. En usko, että Korealaiset merkit alkavat kikkailemaan takuun kustannuksella maksamalla rikkoutuneet osat auton omistajalla.
ps. Jokainen automerkki vaatii huollot valtuutetuissa huoltoliikkeissä edellytyksenä takuun säilymiselle. - ei ole
Kor.. kirjoitti:
Onhan se selvä juttu, että vuosihuollot pitää merkkiliikkeessa hoitaa, koska saahan sitä itsekin käyttöturvaa tehdastakuun muodossa sen 3-5 vuotta. En usko, että Korealaiset merkit alkavat kikkailemaan takuun kustannuksella maksamalla rikkoutuneet osat auton omistajalla.
ps. Jokainen automerkki vaatii huollot valtuutetuissa huoltoliikkeissä edellytyksenä takuun säilymiselle."Onhan se selvä juttu, että vuosihuollot pitää merkkiliikkeessa hoitaa,"
Mites sitten kun merkkiliikettä ei enää ensi vuonna ole? - Teuvo
ei ole kirjoitti:
"Onhan se selvä juttu, että vuosihuollot pitää merkkiliikkeessa hoitaa,"
Mites sitten kun merkkiliikettä ei enää ensi vuonna ole?Aivan varmasti ovat merkkiliikkeet tallessa. Esimerkiksi Metro-Autoko lakkaisi olemasta sen takia, että Daewoon nimi vaihtuu Chevroletiksi!?
Älä nyt hassuja puhu! - loppuu
Teuvo kirjoitti:
Aivan varmasti ovat merkkiliikkeet tallessa. Esimerkiksi Metro-Autoko lakkaisi olemasta sen takia, että Daewoon nimi vaihtuu Chevroletiksi!?
Älä nyt hassuja puhu!Daewooita ei tuoda maahan enää ensi vuoden alusta.
Daewoo-merkki lakkaa olemasta ==> ei ole merkkiliikettä.MOT.
Takuunkin kanssa on niin ja näin. Jos daewoo on laadukas ja kestävä auto, takuu pysyy, jos osoittautuu vikapesäksi, takuu lyhenee, pahimmassa tapauksessa loppuu tämän vuoden lopussa.
Lisätietoja http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000041&posting=22000000005494703, eli daewoo ja chevrole nollaavat automalliensa takuut vaihtamalla merkkiä keskenänsä. - Teuvo
loppuu kirjoitti:
Daewooita ei tuoda maahan enää ensi vuoden alusta.
Daewoo-merkki lakkaa olemasta ==> ei ole merkkiliikettä.MOT.
Takuunkin kanssa on niin ja näin. Jos daewoo on laadukas ja kestävä auto, takuu pysyy, jos osoittautuu vikapesäksi, takuu lyhenee, pahimmassa tapauksessa loppuu tämän vuoden lopussa.
Lisätietoja http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000041&posting=22000000005494703, eli daewoo ja chevrole nollaavat automalliensa takuut vaihtamalla merkkiä keskenänsä.Jos GM Daewoo-autojen valmistus yht'äkkiä lopetettaisiin niin sitten saattaisi tulla ongelmia joskus kaukana tulevaisuudessa. Mutta koska lopettamista ei edes suunnitella niin ei mitään hätää. Valmistusmääriähän tullaan päinvastoin korottamaan nykyisestä. Onko nokalla merkkinä Chevrolet tai jokin muu, sillä nyt ei niin suurta merkitystä ole.
Enemmän tässä voisi olla huolestunut esimerkiksi GM Saabin puolesta, mitenkähän sille mahtaa käydä jatkossa? - Takuu
loppuu kirjoitti:
Daewooita ei tuoda maahan enää ensi vuoden alusta.
Daewoo-merkki lakkaa olemasta ==> ei ole merkkiliikettä.MOT.
Takuunkin kanssa on niin ja näin. Jos daewoo on laadukas ja kestävä auto, takuu pysyy, jos osoittautuu vikapesäksi, takuu lyhenee, pahimmassa tapauksessa loppuu tämän vuoden lopussa.
Lisätietoja http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000041&posting=22000000005494703, eli daewoo ja chevrole nollaavat automalliensa takuut vaihtamalla merkkiä keskenänsä.Voi pyhä yksinkertaisuus! Ei voi olla totta, että on noin yksinkertainen ajattelumalli. Kyllä tosiaankin GM:n takuu jatkuu ihan samanlaisena, vaikka auton nimi vaihtuu ja ihan samoissa paikoissa merkkihuolto on, kuin aikaisemminkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra haluaa muuttaa
maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....2089727Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!
🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen404483Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan
Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht1244027Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!
Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu1103912- 2193577
Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut
😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik402994Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle
Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos1561547Mihin rakastuin sinussa?
Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its741432- 901224
Anssi Heikkilä umpirehellisenä - Rankka yö TTK-yllätystippumisen jälkeen!
Minkä parin tai kenen olisi mielestäsi pitänyt tippua TTK:sta? Tämä oli kyllä todellinen yllätys, että Mira Luoti ja A151191