Allekirjoitathan Amnestyn vetoomuksen!
4+11
1077
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Kuolemanvakavilla terveyssyillä se toki tulisi sallia.
Mutta tässä vaaditaan vapautusta siis _vähintään_ mm. raiskaus-alkuisen raskauden keskeytyksiin (jonka jälkeen tietenkin näiden määrä räjähtäis "kummasti" käsiin syystä jonka kaikki voi arvata). Seuraava askel oiskin sitten täysvapautuksen vaatiminen. >Varmistamaan, että _kaikilla_ naisilla ja tytöillä on pääsy lailliseen, turvalliseen aborttiin.>
Alotukses on muuten säätöjen vastainen kun siinä on pelkkä linkki.
Voi luoja taas kerran. En viitsi nyt muuta edes kommentoida kuin että sun nyt ei tosiaankaan kannata kimittää mitään sääntöjen vastaisuudesta, ottaen huomioon, että sinä et muunlaisia aloituksia teekään kuin sääntöjen vastaisia, joten melkoinen tekopyhistelijä olet.
Niin, että varmuuden vuoksi ei anneta terveyssyilläkään, ja annetaan tyttöjen kuolla mielummin kuin että joku käyttäisi sitä muuhun tarkoitukseen?
Slippery slope.
Allekirjoitan.
Täysvapautus on tietysti päämäärä kaikkialla maailmassa, mutta pikkuaskelin eteenpäin.
"Täysvapautus on tietysti päämäärä kaikkialla maailmassa,"
Saahan sitä yrittää ja senku unelmoit vaan ;DD taitaapa ne lasten ihmisoikeudet ja mukavuusmurhakielto voittaa sitä ennen.. ;))
"sinä et muunlaisia aloituksia teekään kuin sääntöjen vastaisia,"
Niinkun missä viimeks? Missä vastustaja on tehny pelkän linkin sisältävän alotuksen, tai joka ois yhtä selkeesti sääntöjen vastanen eikä vaan sun mutuharhoissas?
"annetaan tyttöjen kuolla mielummin kuin että joku käyttäisi sitä muuhun tarkoitukseen?"
Miksei sitä sit vaadita pelkillä vakavilla terveyssyillä?
Todella hassunkurista - tällä palstalla on varmaankin suolen sairaimmat jutut, ja joku nipottaa säännöistä linkin suhteen :D :D
Helposti voisi huolestua kansan mielenterveyden tason totaaliromahtamisesta, mutta onneksi kipeimmät jutut tuottaa pari ahkeraa nyrjähtänyttä fanaatikkoa.
Onhan se raadollista, että El Salvadorissa abortti on täysin kielletty kaikissa tilanteissa. Tässä joutuu "valitettavasti" harrastamaan huonoa ulkopolitiikkaa. =)
Harmillisesti ei äkkiseltään selvinnyt, mitä tuomioita on raiskaajalle ja insestin harrastajalle luvassa. Joissakin valtioissa insesti on sallittua, esimerkiksi Espanjassa ja mitenkään ei yllätä, että El Salvadorin kieli on Espanja. Ilmeisesti sukulaisjuuri (kansoitus) on alkanut yksi-, kaksi-, ja kolmimastoisilla purjealuksilla. Jännä, että myös insesti on sallittu Patonkien, viinien ja kielisuudelmien maassa (Ranska), että myös tuhansien tulppaanien maassa (Hollanti).
Me "Suomalaiset" tunnetusti ollaan erittäin siveellisiä, kädestä pitäminen 30-vuotiaanakin voi olla eroottista ja odotellaan sille "kirkon tai jotain muuta hyväksyntää". Mahdollisesti El Salvadorissa on hyvin Espanjalainen kulttuuri, "kaikki panee kaikkia sukujuhlissa", joten mikäli tämmöistä harrastaa, niin kärsiköön seuraamuksista. Tarvitseeko rakkaalle sedälle antaa tai vaihtoehtoisesti tädille, kun nyt harvoin tulee käymään tms. Itse insestiä pitäisi erittäin paljon valottaa kansakunnankäytäntönä. Tietäen ja tahtoen riskeistä edelleen harrastaa insestiä, niin joku muu menee alkujaan väärin kuin lainsäädäntö.
En yhtään ihmettele, mikäli Espanjassa ja El Salvadorissa on hyvin tiheä asukasluku, se ei kerro huonosta lainsäädännöstä, vaan erittäin vilkkaasta ja avoimesta seksuaalisesta kanssakäymisestä, joka voi yhtä hyvin tapahtua pikkukahvilan pöydällä, jossa Matti ja Maija nauttii aamukahvia ja patonkia, niin itse kahvilan pitäjä Pedro samalla polkee serkku Briseistä samassa pöydässä pöydän päällä. Kaksi Espanjalaista naista ja jalkapallojoukkue ja vastaus on kyllä. ;) Insestin uhri, ei välttämättä siis ole insestin uhri.
Sitten tulee moraali, joka jää pois. Eli kun kaikkia pitää... Niin tietenkin seurauksista pitää valehdella, ei ollut setä, raiskattiin tms. Sain keskenmenon, en tehnyt aborttia. Kun se seksi on ongelma, eli riippuvuus. Sitä tapahtuu useammin ja estottomin kuin yhdellekään pohjoismaan asukkaalle. Mikäli joku väittää tekevänsä sitä 8 kertaa päivässä, niin ne tekee sen saman tunnissa. :P
(400 metrin viesti, kapulasta vaihto)
Raiskatut naiset ymmärrän, valitettavasti kun sellainen sallitaan raiskatuille naisille, on kaikki naiset yllätys, yllätys, raiskattu.
Erityisesti abortin pitäisi sallia heille, joiden lapsi ei voi selvitä tai vanhempi ei selviä. Tähän riittää muutaman lääkärin lausunto ja selonteko, tämmöisen voisi valtion taholtakin hyväksyä. Rikoksen tehneet lääkärit nyt kiinnijäädessään oletettavasti pääsee seisomaan seinää vasten odottamaan tuomiota.
Ensimmäiseksi pitäisi kyseisen kansakunnan tulla puolitiehen vastaan ja sitten lainsäädännön. Ensiksi pitäisi alkaa enemmän pidättäytymään ylivilkkaasta ja viriilistä toiminnasta ja huolehtia ehkäisystä, muutenhan lääkärit saa työuupumuksen, kun hoidettavia alkaa tulemaan liukuhihnalta. Siinä on valtava toiminta ja kulttuuri ero pohjoismaihin nähden. "Kivalla" on valitettavasti seuraamukset ja mikäli niistä seuraamuksista ei halua maksaa, niin miksi sitä "kivaa" pitää silti tehdä. ("Kokoajan ja joka paikassa")
Sanchez ei maksa tästä minulle pulverina tai dollareina. :P
Mitä ihmettä ihminen hourailet, oletko tajuissasi lainkaan, ja aivanko todella toimit jonkin sortin valvojana täällä? Pitää tehdä ilmoitus ylläpitoon.
En houraile, olen täysin sielullisesti ja ruumiillisesti tajuissani ja kaikissa mahdollisissa tutkimuksissa täysin normaali. Ilmeisesti myös toimin täällä jonkin sortin valvojana.
Ole ystävällinen ja tee yllätys ja ilmoita ylläpidolle. =) Vahvasti kantaaottavan mielipiteen ilmaisu huumorilla maustettuna ei tietääkseni ole kiellettyä. Muistaakseni jonkin sortin valvojat ovat ihmisiä joilla saattaa olla mielipide ja näkemyseroja, en muistaakseni ole automaattisesti toimiva botti, joka on ohjelmoitu tekemään tietyllä tavalla. Muistaakseni ei ole jonkin sortin valvojalta kiellettyä ottamasta kantaa asioihin. Ihan saman kannanoton voin antaa ilman jonkin sortin valvojan oikeuksia tai piilotetulla nimimerkillä, mutta en ajatellut piilottelevani vahvaa kantaa ja näkemystä asiasta.
Onko jokin tietty kohta viestissä jotenkin erityisen asiaton? Esimerkiksi insesti (sukurutsaus) on sallittu monessakin maassa, harvassa maassa sitä on edes kriminalisoitu. Insestin eli sukurutsauksen uhri on harvoin uhri, koska jos setä raiskaa, niin se on edelleen raiskaus, vaikka siinä sukulaisuussuhde onkin.
Olisitko sinä kykenevä keskustelemaan vahvan kannanottoni toisenlaiseksi, vai jääkö näyte ainoastaan tiedottamisena että teet ilmoituksen?