Onko teillä käytössä tai tiedossa, mitään "hätäkeinoja" jännitykseen. Eli semmoisia mitä voit tehdä vaikka huomaamatta työpaikan ruokalassa lievittämään akuutisti jännitystä. Itse kärsin kahvikuppineuroosista ja lievästä sos.tilanteiden pelosta. Tänään kokeiliin ennen taukohuoneeseen menoa käydä vessassa ja jännittelin lihaksia ja vetelin syviä henkosia. Kyllä vähän helpotti. Ja kahvia juodessani kun aloin tuntea, että kohta kädet tärisee ja helvetti on irti , Laskin kupin pöydälle ja jännitin kättäni huomaamattomasti pöydän alla. Ei käsi rento missään nimessä ollut, mutta pahin vapina jäi. Ja yritin koko ajan hengitellä syvään.
Itse menen asian johdosta perjantaina lääkärille ensi kertaa, jos sieltä saisi vielä vähän lääkitystä tähän hirveään vaivaan. Aloitin uudessa työpaikassa, jossa pitää olla tauolla ison porukan kanssa pienessä tilassa, joten oli pakko kehitellä selviytymiskeinoja, jotta kestää perjantaille asti.
Eli onko teillä käytössä helppoja selviytmisvinkkejä pahoihin tilanteisiin.
hätäkeinoja jännityksen lieventämiseen
9
207
Vastaukset
- wanha sitkee sissi
Totta kai on. Sellaisia joita voi lääkkeettömästi käyttää kaikissa sosiaalisissa tilanteissa. Mielikuvaharjoitukset yhdessä hyvän hengitystekniikan kanssa.
Itse olen oikeasti pahoin syrjäytynyt mies. Jännittäessäni lieviäkin sos.tilanteita, hengitykseni meni niin pinnalliseksi, että iho käsissä ja kasvoissa tuli laikulliseksi.
Nyt olen vanha eläkeläismies. Silti minun on pidettävä joka päivä yllä hengitysharjoituksistani ja venyttelyliikkeistäni hoitopöydällä.
Joka päivä olisi mielikuvaharjoituksin siirtää ajatukset vaikka jonkin tutun veden ääreen ja pitää niitä siellä. Sydän tihentää sykettään, veri alkaa kiertämään.
Nuo jännitystilat voivat kestää elämän loppuun saakka, ellet satu löytämään hyvää kumppania mieluummin vastakkaisesta sukupuolesta.
Näillä yksinkertaisilla vapaa-ajan harrastuksilla voi kukatahansa vahvistaa psyykeään. Paremmalla elämänotteella voi myös saada uusia ystäviä yli sukupolvirajojen. Tänäänkin tuon koin.
Googleta näitä hengitystekniikoita. Joku Mindfueldness- tyyppinen nyt muodissa. - M28
Täytyy kysyä ensimmäiseksi käytätkö alkoholia? Itselläni meinaan oli vuosikausia just samaa ja paljon pahempaakin, mutta ne ovat hävinneet kun lopetin alkoholin käytön kokonaan.
- koolli
vaihda kahvi vaikka teehen tai mehuun niin sekin jo helpottaa, kun pääset porukkaan sisälle niin kyllä se loppuu .
- tutina stop!
Tässä vahva ohje vapinan loppumiseen. Haet jo huomenna apteekista jotain veren rautapitoisuutta vahvistavaa tuotetta.
Tästä on jaksamiseen iso apu. Alkuun voi ottaa suositusta enemmän. - annukka2
Kannattaa käydä lukemassa Mielenterveystalon sivuja https://www.mielenterveystalo.fi/aikuiset/itsehoito-ja-oppaat/Pages/default.aspx .
- hellea pangitys
1000 tehokasta, perättäistä uloshengitystä joko istualtaan rentoutuneena tai pitällään.
joka hengityskerta ohut siivu ahdistusta pois. Monilla tämä toimii.- tärinätäti
Käsien tärinään auttaa kun tärisytät niitä ennen tilaisuutta.itellä ainakin auttanu.sama homma niskan kanssa. Tärisytät sitä muutaman sek niin pahimmat jää pois. Huonoin keino on yrittää peitellä tärinää..silloin ne vasta täriseekin.
- Yleisläärille
Käy kysymässä yleislääkäriltä propral ni auttaa jännitysoireisiin.
- ropraalia
Propralia tarjotaan kaikille, mutta auttaa harvoja.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 934079
Miksi juuri vasemmiston puolelta tulee niin paljon luusereita, kelapummeja jne.
Tämä asia ihmetyttää suuresti.613359Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1633060Putin lähti takki auki sotaan....
Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,703012SDP ylivoimainen ykkönen
En ole koskaan viitsinyt käydä äänestämässä, mutta nyt SDP:n etumatka on niin kutkuttava, että pakkohan se on vaivautua.812499Suomalainen lähti ilman takkia sotaan
Malli oli "kajander", johon kuului pelkästään kokardi, ja sotilaan itse metsästä katkoma puukeppi ryssien huitomiseen.52316Polttomoottoriauto on köyhän merkki
Kun ei ole varaa ostaa sähköautoa, niin joutuu köyhän autoa käyttämään.1842027Patteriauton ovia ei saatu auki - kuljettaja koki hirvittävän kuoleman!
”Oviongelma johti kuskin kuolemaan kolarissa – tämä ratkaisu saatetaan kieltää kokonaan Sivulliset pyrkivät tempomaan a282024Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s651982- 951403