Dodgeball - arvostelu

the_expert

Suomennettuna "Boltsit pelissä", Dodgeball on vuonna 2004 valmistunut, pääasiallisesti ihan onnistunut ja mukiinmenevä komedia. Leffa on eräänlainen urheilukomedia, tällä kertaa kyseessä on vähintäänkin Suomen mittapuussa katsottuna eksoottinen urheilulaji, nimittäin polttopallo.

Juonellisesti liikutaan aika simppeleissä kuvioissa. Average Joen punttisalin omistava Peter (Vince Vaughn) ajautuu pahoihin rahaongelmiin lafkansa suhteen, ja on vaarassa menettää koko liiketoiminnan hänen pahalle kilpailijalleen, niljakkaalle mr. Goodmanille (Ben Stiller).

Niinpä Peterin on pakko etsiä rahaa keinolla millä vain, ja pian ajautuukin työkavereidensa kanssa jahtaamaan 50.000 dollarin arvoista palkkiota polttopallo-kisassa. Mutta tottakai Goodman saa vihiä asiasta, ja osallistuu itsekin oman joukkueensa kanssa kyseiseen mestaruuskilpaan...

Boltsit pelissä vilisee alapää- ja vessahuumoria, se ilkeilee kivuliaiden kohtauksien kustannuksella mutta näistä huolimatta homma toimii, vaikkei nyt mistään ratkiriemukkaasta tekeleestä ole kyse.

Eli mitään yliampumista ei ollut havaittavissa tässä kohti, vaan leffaan on onnistuttu tuottamaan ihan mukava perusvire. Suositeltavaa kaikille Ben Stillerin elokuvien ystäville.

*** / *****

1

369

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hanszki

      Siinähän tuo meni... sivussa. Tyypillistä samanlaista paska huumoria kuin seinfeldissäkin... ei mistään kotoisin, mutta tämä vince vaughnin esittämä torvelo oli aika sulonen joten se saa pisteet kotiin. Mutta ei kannata tähän leffaan rahojaan tuhlata ellei ole masentunut tai Stiller fani =)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      250
      4828
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      93
      2387
    3. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      117
      1520
    4. Mahtavaa, Trump pelasti lentäjän, Irania nöyryytettiin

      https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011917601.html Taas osoitus kuinka ylivertainen maa USA on Trumpin johdolla.
      Maailman menoa
      321
      930
    5. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      72
      894
    6. Keskiviikkona 8.4.2026 se tapahtuu

      Nimittäin tulevana keskiviikkona 8.4.2026 Donald Trump ilmoittaa Naton pääsihteerille että Yhdysvallat eroaa Natosta. N
      NATO
      270
      849
    7. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      115
      802
    8. Rakastin sua niin paljon ettei löydy sanoja sille tunteenpalolle mitä silloin koin

      Sellaista tunnetta ei koe kuin ehkä kerran elämässä. Tuntui, että sekoaa, että menee järjiltään. Tuntui että räjähtää si
      Ikävä
      33
      767
    9. Hitto mulla

      On sinua ikävä ihana.
      Ikävä
      38
      726
    10. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      67
      692
    Aihe