Eduskunnassamme on kaikki muut puolueet kaksikielisiä, mutta RKP ei ole rekistöröitynyt puoluerekisteriin kaksikieliseksi se on vain ruotsinkielinen ?
RKP:n suomenkielinen nimi on käännös puolueen virallisesta nimestä.
RKP:n piirissä on käyty kovaa väittelyä juuri tuosta asiasta tulisiko puolueen olla kaksikielinen vai ei. RKP:llä ei ole yhtään suomenkielistä osastoa eikä sen nykyiset säännöt sitä sallisikaan.
Niin kummallista kuin joistakin voi tuntua on senioripuolue rekisteröity kaksikieliseksi puolueeksi, mutta en tiedä onko sillä ruotsinkielistä osastoa?
Tuo yksikielisyys on outo poikkeus ja nimenomaan RKP:llä ja en käsitä miksi he käyttävät puheissaan aina suomea vaikka heidän ruotsalaisina pitäisi käyttää omanmaansa ruotsinkieltä?
RKP on ruotsalainen nimensä mukaisesti.
Meitä kansalaisia ihmetyttää miksi joku puolue on yksikielinen
10
202
Vastaukset
- RKP:n törkeilyä
"RKP:llä ei ole yhtään suomenkielistä osastoa eikä sen nykyiset säännöt sitä sallisikaan."
Tuo on jo ihmeellistä ettei suomenkielistä osastoa edes sallittaisi kun 95% kansasta on suomenkielisiä? Olisiko tuo jo kansalaisten eriarvoistamista ja ihmisiin kohdistuvaa rasismia sieltä törkeimmästä osiosta katsottuna?
Pitää vain ihmetellä ketkä äänestävät tuota rasistista ihmisten erottelua kannattavaa puoluetta ja tuosta pitäisi tehdä jo vakava kantelu EU:n oikeusasimiehelle. - Svedarit on ruotsia
Ei pidä ihmetellä RKP tekee yhteistyötä Ahvenanmaan politiikassa ja siellä ei suomenkielisillä ole mitään oikeuksia. Ahvenanmaan kansanedustaja istuu samassa karsinassa RKP:n politrukkejen kanssa ja ilkeää vielä vaatia suomalaisten pakkoruotsituksen lisäämistä?
- Laillistako rasismi
On käsittämätöntä miten Suomen-ruotsalaisista on suomessa tehty hallitseva vähemmistö joka pystyy sortamaan enemmistöä ja maassamme asuvia kielivähemmistöjä? RKP on täysin rasistinen ja saa silti toimia vapaasti ilman että kukaan puuttuisi sen toimintaan?
- epäsymmetriaa
Jos kaksikielinen kunta liitetään yksikieliseen kuntaan, koko isomman kunnan on jatkossa oltava kaksikielinen, koska kaksikieliseltä kunnalta ei saa purkaa kaksikielisyys-statusta. Kunnallinen itsehallinto takaa sen kaksikielisyyden säilymisen.
Kunnallinen itsehallinto ei kuitenkaan kuntaliitoksessa suojaa yksikielistä kuntaa ja sen oikeutta yksikielisyyden säilyttämiseen.
Ruotsinkielisyyden säilyttäminen ja vahvistaminen menee yli kaikkien muiden oikeuksien tässä maassa.
- RKP:n rasistit
"Kunnallinen itsehallinto ei kuitenkaan kuntaliitoksessa suojaa yksikielistä kuntaa ja sen oikeutta yksikielisyyden säilyttämiseen."
Tarkoittaa sitäkin vaikka kunnassa ei ole yhtään ruotsinkielistä niin kunta on silti kaksikielinen?
RKP:n touhuaminen alkaa muistuttaa Hitlerin natsismia. - Boikotti puree
Ehdotan RKP:n boikotoimista ihmisten erottelemisesta ja lapsiin kohdistuvasta pakkoruotsittamisesta. Perustetaan anti-RKP sivusto sekä suomenruotsalaisten korostamaa ruotsalaisuutta vastaan ja yleensä anti-sivusto ruotsinkielisten etuoikeutettuun asemaan. Jos poliitikot eivät puutu tuohon, sitten pitää oikeus ottaa omiin käsiimme.
- kusta pukkaa
Kuunnelkaa sitä RKP:n keulakuvaa Nallea, ihan "sairas" tyyppi....ahneudessaan. Raha sokaisee kenet tahansa.
- anja koivistoinen
ELÄKKEIDEN OSTOVOIMA HIIPUU!
Veteraani politiikko eläkeläisten asialla, Kalevi Kivistö 73v. antaa eläkeuudistukselle kouluarvosanan 7.
Kivistö on Eläkeläiset ry:n puheenjohtaja. Arvata saattaa, että yhdistys on vasemmistolainen. Ja jokaisella puolueellahan on oma eläkeläisyhdistyksensä. Se, miksi sitten eläkeläisten asiat ovat näistä yhdistyksistä huolimatta retuperällä, johtuu siitä, että eläkeläiset äänestävät näitä puolueitaan uskollisesti.
1,5 miljoonaisella eläkeläisjoukolla olisi mahdollisuus oman puolueen kautta suurimmaksi puolueeksi, jos he niin haluaisivat.
MIKSI NÄIN EI OLE?
Kivistön mielestä lapsi- ja eläkeläisköyhyys on yhteiskuntamme kipeimpiä ongelmia. - RKP ja politrukit
Pitäisi ottaa yhteyttä RKP:n politrukkihallitukseen.
- Me olemme Suomea
RKP:n touhut kummastuttavat, että ollaan Suomea liittämässä ruotsiin?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sanna Marin teki sen, mihin muut eivät pystyneet - sote kerralla maaliin
Yli 15 vuotta Suomessa vatvottu sote-uudistus meni lopulta läpi Sanna Marinin hallituksen aikana. Edeltävät hallitukset16911046Marinin hallitus hyväksyi soten (105-77) vuonna 2021
vastaan äänesti Kok, persut, KD, Liike Nyt. Nyt on sitten käynyt niin kuin on käynyt. Pääkirjoitus: Sanna Marin jätti1146252Kannattaako suomalaisen duunarin enää äänestää vasemmistopuolueita
sillä eivät ne tunnu kovasti ajavan suomi-duunarin etuja. Jos katsotaan Vasemmistoliittoa, niin sehän on ihan feministi1755615Jaaha, sitä on vasemmistoryhmä käynyt häiriköimässä Purran kodin vieressä
On näköjään iso lakana levitetty puiden väliin, jossa lukee mm. "Haista vi*** Riikka Purra". Tunkekaa leikkaukset pers..1025549Professori: Maahanmuuttajien rikollisuutta hyssytellään - hävytöntä
Kriminologi Jukka Savolaisen mukaan ikä ja vaikeat olosuhteet eivät riitä selitykseksi. – Tutkitun tiedon valossa sanoi1774520Enää viisi yötä Sannan kirjaan
Ihan täpinöissään tässä odotellaan. Vaikea pysytellä aloillaan, kun koko ajan tekisi mieli jo kirjakauppaan rynnätä, mut784392Mistä kummasta voi johtua se, että vasemmistolaiset usein häpeää itseään
voiko se johtua esim. köyhyydestä? Ja tästä on siis ihan suomalainen tutkimus olemassa. "Suomalainen tutkimus osoittaa514003Sanna-kulttilaiset hehkuttaa edelleen Marinia, vaikka esim. Sote oli susi jo syntyessään
mutta kulttilaiset eivät ole järjen jättiläisiä, ja sanoihin Lasse Lehtinenkin, että Suomessa on pohjoismaiden tyhmimmät613880Marin teki sen mihin muut eivät pystyneet, vei susi-Soten maaliin
ja sitten hävittyjen vaalien jälkeen lähtikin vastuuta pakoon...... "Professori: sote-uudistus on täysi susi. Sosiaali303538IL - 100 000 potentiaalista sotilasta pakeni Ukrainasta!
"Ukrainasta nuorten miesten joukkopako Liki 100 000 asevelvollisuusikäistä miestä on poistunut Ukrainasta parin viime k873137