9000 suomalaisnuorta opiskelee ulkomailla ja heistä kolmasosa (3000) Ruotsissa. Suomen ja Ruotsin talous ja elinkeinoelämä ovat integroituneet vahvasti toisiinsa. Hedelmällisen yhteistoiminnan pohjalla on aina hyötynäkökulma molemmille osapuolille. Suomalaisruotsalaisessa yhteistyössä hyödyt ovat ilmeiset. Yrityskaupat suomalaisten ja ruotsalaisten yritysten välillä ovat arkipäivää. Ruotsissa on 800 suomalaisten omistamaa yritystä. Luku on yli tuplaantunut reilussa kymmenessä vuodessa. Suomessa toimii 700 ruotsalaisyritystä. Suomalaisyritykset työllistävät 60 000 ruotsalaista ja ruotsalaiset saman verran suomalaisia Suomessa. Suomi on Ruotsissa suuri työnantaja heti Yhdysvaltojen ja Iso-Britannian jälkeen.
Suomi&Ruotsi kanssakäymistä
Järkifennoilua
1183
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Ja Suomi-ruotsi thteistyöstä huolimatta Suomi on vajonnut syvään lamaan. Kansa köyhtyy, valtio velkaantuu
Eikä poistu työttömyys ( 300.000)
Suomella on kiinteää taloudellista ja muutakin yhteistyötä MONIEN muidenkin maiden kanssa, mutta ei tarvita niiden maiden pakkokieliä.
Pointti on tietysti, ettei ruotsin kielellä tee mitään. Pakkoenglannilla pystyy hoitamaan kaiken.
Pointti on siinä, että PAKKOruotsilla ei tee mitään. Surut ja vapaaehtoisesti ruotsinsa lukevat pystyvät paremmin kuin hyvin täyttämään Suomen ruotsin kielen tarpeen.
Pakkoruotsia ei kannata Ruotsin-kaupalla perusteella. Suppean kielipaletin takia suomalaiset ovat pakotettuja suuntaamaan kiinnostuksensa Ruotsiin, mikä taas on haitannut kaupankäyntiä muihin maihin. Kauppa Ruotsin kanssa on ylikorostunut kun kauppa muihin maihin on alikehittynyttä.
Nopea lasku osoittaa että venäjä on 27 kertaa tehokkaampaa kuin pakkoruotsi talouden kannalta. Kuinka suureksi venäjänkauppa voisi kasvaa jos 100% suomalaisista opiskelisi venäjää aivan kuten ruotsia tällä hetkellä?
Venäjänkauppa on vuosittain ollut kutakuinkin samaa luokkaa kuin ruotsinkauppa vaikka vain 2-3% opskelee venäjää.
Ruotsinkauppa ei ole kuin 11% vaikka 100% opiskelee ruotsia! Pakkoruotsi on suurta tuhlausta. Ruotsinkaupalla ei pakkoruotsia kannata perustella.
Venäjänkauppa on 9% vaikka vain 2-3% opiskelee venäjää.
Tästä saamme oikein numeerisen arvon joka osoittaa kuinka suurta tuhlausta pakkoruotsi on.
3% / 9% = X / 11%
=>
X = 3% / 9% * 11% = 3,6666 %
Jos ruotsin kielellä tehtäisiin yhtä menestyksekkäästi ulkomaankauppaa kuin venäjän kielellä niin silloin kansasta 3,66% riittäisi muodostamaan nykyisen kaupanvolyymin Ruotsiin. Eli meidän ruotsinkielinen vähemmistö ylittää melkein kaksinkertasesti tarpeen.
96,34% kansasta opettelee turhaan ruotsia ulkomaankaupan kannalta.
Tehokkuuden suhteellinen ero
Ruots. venäjä
100% / 3,666 % = 27,3
Saatu luku on suhdeluku ja se kertoo että venäjänkauppa on 27 kertaa kannattavampaa per kielenopiskelija. Eli 2700% tehokkaampaa kuin ruotsinkielellä kaupankäynti.
Siinäpä olisi Suomelle uusi nokia jos venäjän opiskelijoiden määrä nousisi edes 10%:iin. Venäjä olisi varsinkin nyt merkittävä kauppakumppani koska heillä on rahaa nykyään paljon enemmän kuin ennen ja kansalaisten kulutus kasvaa siellä vauhdilla. Venäjä korvaisi kauppaa EUn kanssa koska EU:ta vaivaa talouskriisi luultavasti hamaan tulevaisuuteen.
Kaksikielisyys on näivettänyt itä-Suomen taloutta jo 90 vuotta ja pakkoruotsi 40 vuotta. Aito kanssakäyminen itärajan yli ja Itä-Suomen taloudellinen kehitys on estetty kaksikielisyyden ja pakkoruotsin takia.
Meillä on vieressä suuri venäjänkielinen neitseellinen markkina jonka on vajaakäytössä, koska venäjänkieltä taitattomina ojennamme kilpailijoillemme mm. Ruotsille edun hydyntää meidän naapurimaan kaupallisia mahdollisuuksia. Ruotsissa opiskellaan enemmän venäjää kuin Suomessa.
Suomessa on tuettu ruotsin kieltä ja siten tuettu yrityselämää Länsi-Suomessa toimimaan Pohjoismaissa ja Ruotsissa. Mutta se ei ole ollut ilmaista koska se on estänyt koko maassa yrityselämää suuntautumasta suurin markkinoihin (Etelä-Amerikka, Kiina ja Venäjä ym.). Selkeimmin pakkoruotsi on estänyt Itä-Suomen yrityselämää luomaan yhteyksiä venäjänkieliseen maailmaan.
Ei ihme että Itä-Suomessa on maamme köyhimmät paikkakunnat. Nyt olisi Itä-suomella mahdollisuus saada hyöty Venäjän markkinoista jos olisi Venäjän taitoisia ja venäläisen kulttuurin tuntijoita. Pakkoruotsi on tämän estänyt koska se ei ole rikkaus vaan Se on rasite .
Täyttä asijaa
Kovin vetää Huusianna pulttia vaikka aloitus on vain toteava. Vastaavat luvut olisi voinut tuoda esille myös Venäjän kanssa käydystä yhteistyöstä ja todeta, että uusia mahdollisuuksia on runsaasti olemassa. Ei tarvitse hyökätä pakkoruotsin kimppuun vaan todeta, mitä etuja ja haittoja pakkoruotsin vapauttaminen tuo mukanaan mm.venäjän kauppaan ja muuhun yhteistoimintaan. Asialliseen asiaan on syytä suhtautua asiallisesti eikä helvetinmoisella tunteella. Voi olla, että pakkoruotsi on tullut tiensä päähän jo ajat sitten mutta ei se tunteenpurkauksilla siitä muutu. Taitaa olla Huusiannallakin todelliset lähtökohdat jossakin täysin muualla kuin pakkoruotsissa.
Fennoille ei saa kirjoittaa Ruotsista muuta kuin pahaa ja likaista. Ruotsin ja Suomen välilä ei fennojen mielestä saa olla hyvää ja rakentavaa. Jos kertoo hyvistä asioista Suomen ja Ruotsin välillä, fenno menettää hermonsa. Fenno suhtautuu ruotsalaisuuten voimakkaan tunteenomaisesti. Tuossa tilassa fennon järki ei toimi rationaalisesti ja koko maailma tuntuu kääntyvän fennoa vastaan. Ja kaikki tämä johtuu ruotsin osaamisen täydellisestä puuttumisesta.
Aivan ne todelliset lähtökohdat ovat minulla olleet mm. taloudessa.
Valtamedia surumediasta puhumattakaan vain ylistää Ruotsia ja ruotsalaisuutta suorastaan järjettömästi. Nettisvekon mielestä tasapainottava pikku kirjoittelu keskustelupalstoilla on pahempaa vääristelyä!?
Huhhuh! Kukaan ei ole niin kohtuuton ja yksisilmäinen kuin nettisveko...
Eipä näy fennojen suuresti mainostamia r.ssiä missään!