hevoselle tullut kauhea haava kylkeen

alina4

Hevoselle on siis tullut paha haava kylkeen, se on tosi syvä ja muutenkin iso. Miten tuota nyt voisi sitten hoitaa? Olen kyllä yrittänyt pitää haavaa puhtaana mutta näyttää aika pahalta. Onki mitään vinkkejä? Vai pitäisikö kuitenkin kutsua se eläinlääkäri katsomaan sitä.. ?

4

290

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • alina4

      Oli siis ulkona telonut itsensä johonkin reunaan.. :o

    • Kannattaa kutsua lääkäri sitä katsomaan. Jos haava on iso, se voi tarvita tikkejä ja antibiootteja tulehdusten estämiseksi, ja jos ei tarvitse, hän osaa ainakin antaa asialliset ohjeet sen hoitamiseen. On parempi kutsua lääkäri monta kertaa "vain" varmuuden vuoksi, kuin yhden kerran liian vähän.

    • Kasiro

      Pitää kutsua eläinlääkäri jos kerran haava on iso. Ihmettelen ettet jo ole tehnyt niin.
      Se olisi pitänyt neuloa heti, parikin päivää väliä niin voi olla ettei voi enää neuloa. Haavan reunat ei välttämättä enää tartu. Mutta, kutsu lääkäri katsomaan sitä.

    • alina4

      Okei, kiitos vastauksista (: pyydämpä sitten sen lääkärin käymään.. toivottavasti tuo nyt tuosta parantuisi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuinka Riikka Purra on parantanut Suomen kansalaisen elämää?

      Haastan kaikki perussuomalaisten kannattajat kertomaan konkreettisia esimerkkejä kuinka Riikka Purran harjoittama politi
      Maailman menoa
      81
      3898
    2. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      69
      3697
    3. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      44
      2215
    4. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      52
      2179
    5. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      58
      2074
    6. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      51
      1746
    7. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      27
      1429
    8. Vuoksesi kaiken

      Tekisin vuoksesi kaiken. Enemmänkin. Kunpa tietäisi ja hyväksyisit sen. Ymmärtäisit, en voi elää ilman sinua. En halua
      Ikävä
      115
      1173
    9. Kehu kaivattuasi

      Mikä hänessä on parasta? Jos osaat kertoa muuta kuin ulkonäköön liittyvää, niin ansaitset mitalin.
      Ikävä
      105
      1153
    10. Missä yleensä törmäät kaivattuusi??

      Tai näet hänet!!
      Ikävä
      60
      1099
    Aihe