Hur.reja suojellaan taas

Suomenkielisessä mediassa. Vaasassa oli siis ruotsinkielinen nuoriso tapellut ja asiasta kerrottiin kyllä suomenkielisessä mediassa, mutta jätettiin mainitsematta että kyseessä on hur.rit. Jolloin kaikki taas luulee että finnet riehuivat.

Suomenkielinen media antaa jatkuvasti vääristeltyä kuvaa näistä asioista, kun kerrotaan että suomalaiset tappeli. Vaikka hur.rit tappelee myös, mutta sitä ei haluta mainita.

Näin syntyy svekoillekkin väärä kuva todellisuudesta, että he ovat hyviä ja kunnollisia, kun taas fennot tekee kaikki pahat.

Voi vit.tu että ottaa päähän tää hur.rien jatkuva suojelu.
1699
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Svenska nyheter meddelade nog att det var fråga om svenskspråkiga ungdomar.

Äänestä

Onko muka yleensä ollut missään lehdessä tapana erityisesti kertoa minkäkieliset henkilöt ovat missäkin tapelleet? Tai minkäkielinen rattijuoppo on jäänyt kiinni tai minkäkielinen tappaja tai murhaaja on tuomittu.
Itse asiassa sellaista uutisen kannalta epäoleellista asiaa ei saa toimittajien eettisten sääntöjen perusteella edes kertoa.

Journalistien eettisen ohjeistuksen pykälä 26:

"26. Jokaisen ihmisarvoa on kunnioitettava. Etnistä alkuperää, kansallisuutta, sukupuolta, seksuaalista suuntautumista, vakaumusta tai näihin verrattavaa ominaisuutta ei pidä tuoda esiin asiaankuulumattomasti tai halventavasti."

http://www.journalistiliitto.fi/pelisaannot/journalistinohjeet/

Äänestä
  • Miksi ruotsinkielinen Yle kertoi totuuden, mutta suomenkielinen Yle ei?

    Tää on aina sama.

    Äänestä

  • ?????? kirjoitti:

    Miksi ruotsinkielinen Yle kertoi totuuden, mutta suomenkielinen Yle ei?

    Tää on aina sama.

    Niin näyttää olevan.

    Äänestä

Jos poliisit eivät osaa ruotsia ja vievät silti rähisijät putkaan, niin siitä kirjoitetaan tuohtuneena lehdissä. Kohta Folktinget puuttuu asiaan vaatien selvitystä siitä, että humalaisten toivetta ruotsinkielisestä palvelusta ei noudatettu. Eduskunnan oikeusasiamies huomauttaa poliisilaitosta. mikä ilahduttaa monia!. Näin Espoossa, (Kaikki kerrottiin moneen kertaan ruotsinkielisissä lehdissä surren kansalliskielen laiminlyömistä,) Tällä kertaa ruotsinkieliset tappelijat rauhoitettiin eettisesti ruotsin kieltä käyttäen, ja oikeusasiamies, Folktinget ja me muut voimme olla tyytyväisiä, Miksi ei lehti saisi kertoa eettisesti miellyttävää, poliisia kunnioittavaa uutista, joka ei halvenna ketään. Juuri tämä tapaus osoittaa, että Folktinget on osoittautunut olevansa tarpeellinen puolttaessaan ruotsinkielisten asiaa.

Äänestä

Kaikki pistetään aina suomalaisten piikkiin vaikka kyseessä olisi olleet hur.rit, joten helposti syntyy kuva että surut ovat pyhäkoululaisia. Vaikka itsekkin tiedän että hur.reissa on juoppoja, narkkareita jne. suhteessa yhtälailla kuin suomalaisiakin.

Äänestä

Tätä pastaa parikertaa kuukaudessa, olen hiukan utelias tuosta Ankasta joka ei ole kiinnostunut pakkoruoitsista omien kijoituksiensa mukaan, mutta kyllä Ankka vaikuttaa pakkoruotsiltajalta, eikai Ankka muuten kopiosi tänne kaikenmaailman lakipykäliä joissa vaaditaan ruotsinkielisiä palveluja. Ja sitten vielä väittää että missä hän on niin kirjoittanut, anna linkki, no ankan krjoituksiin usein ei ole sitä linkkiä. Milestäni Ankka vaikuttaa vahtiankalta, sellaita joka päivystää palstaa joka ikinenpäivä, vaikka ei ole kiinnostunut fennojen pakkotuotsista omien kijoituksiesa mukaan.

Äänestä
  • Ankka on puhdas RKP:n svekomaani.

    Äänestä

  • Ankkamatami vetoaa siihen, että hänen mielestään vain peruskoulun pakkoruotsi on pakkoruotsia. Muuta kuin peruskoulua kun ei ole pakko käydä, vaikka nykyään ei oikein kelpaa siivoojaksikaan ilman pakkoruotsiammattikoulua tms. Toisaalta ankka tarkoittaa sitä, että häntä ei kiinnosta pakkoruotsin poistaminen, mutta poistuminen kiinnostaa ja siksi hän on täällä tänäänkin.

    Äänestä

Aivan käsittämätöntä tuollainen vähemmistön suojelu.

Äänestä

Poliisin mukaan mukana oli hyvin humalaista joukkoa joten tuntomerkit sopivat persujugendiin.

Äänestä

"Vaasassa oli siis ruotsinkielinen nuoriso tapellut – –."

Muistatttehan tämän nettisvekon, joka kirjoittaa täällä fennoista yleistyksenä esimerkiksi: fenno tappeli, on se sellainen; fenno tappoi, on se sellainen.

Nyt siis voisi kirjoittaa: svekot tappelivat, ovat ne sellaisia.

Fennoja on sentää viisi miljoonaa ja svekoja manner-Suomessa vain 0,27 miljoonaa. Olkoonpa joukko suuri tai pieni, tappelijoita näyttää löytyvän.

Äänestä
  • Hur.ri on hur.ri

    Äänestä

Karmeaa....

Äänestä

Karmeita nämä valtaväestön edustajien aggressiiviset ja rasistiset kommentit. Karmeita...

Äänestä

Ainakin hesassa hur.rit ryyppää ja heiluu ihan yhtälailla, kuin suomalaisetkin. Ei ole eroa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


luuvitonen- kirjoitti:

Suomenkielisessä mediassa. Vaasassa oli siis ruotsinkielinen nuoriso tapellut ja asiasta kerrottiin kyllä suomenkielisessä mediassa, mutta jätettiin mainitsematta että kyseessä on hur.rit. Jolloin kaikki taas luulee että finnet riehuivat.

Suomenkielinen media antaa jatkuvasti vääristeltyä kuvaa näistä asioista, kun kerrotaan että suomalaiset tappeli. Vaikka hur.rit tappelee myös, mutta sitä ei haluta mainita.

Näin syntyy svekoillekkin väärä kuva todellisuudesta, että he ovat hyviä ja kunnollisia, kun taas fennot tekee kaikki pahat.

Voi vit.tu että ottaa päähän tää hur.rien jatkuva suojelu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu