Onko tuoreita kokemuksia Kenian safarien turvallisuudesta, entä Nairobin?
Kenian safarit ja Nairobi / turvallisuus
4
2318
Vastaukset
- myös
Älkää menkö! Nairobi on erittäin vaarallinen ihan keskustakin ja asuinalueet. Asukkaat ajavat lujaa ampumisuhkan vuoksi. Joka perheellä on aseellinen vahti ovella. Kiberan slummissa opas joutuu maksamaan vähän väliä uhkaaville miehille, etteivät nämä tapa valkoihoisia. Slummista jos ostaa jonkin rihkamakorun, saa syyhyn.
Safareissa on eroja, osa on ok mutta yleisesti joutuu telttaan nukkumaan (skorpionit, erilaiset hyönteistenpuremat), tai sitten johonkin hylättyyn homeiseen hotelliin, jossa saa syyhyn lakanoista. Melko varmasti jää terveys sille tielle. Älkää menkö!!!! Jos pakko mennä, niin sitten ennestään tuttu opas on oltava vastassa lentokentällä. Vain Serena-hotelleissa voi yöpyâ suht vaaratta. Uima-altaisiin ei saa mennä, niistä saa skistosomiaasi-matoja. Paikalliset eivät ui niissä. Eivät ui myöskään turistien ihailemilla rannoilla. Paikalliset tietävät vaarat.
Kotiin tullessa saa vielä luteet ja muut hyönteiset matkamuistoksi. Jos näin käy, saa varautua tuhannen euron lisälaskuun tuholaistorjunnan vuoksi. Matkalaukku on jätettävä suosiolla ulkomaille kaikkine tavaroineen. Kotiin astuttaessa riisutaan kylpyammeessa, josta lutikat eivät pääse kiipeämään pois. Laitetaan päällä olleet vaatteet heti muovipussiin ja ulos polttoroskiin. Aloitetaan syyhyhoito. Terveys voi helposti mennä loppuiäksi. Kannattaako tosiaan mennä? Ei kannata!- Ghanalainentyttö
Kuulostaa kamalalta!
- Kotuko
Höpö-höpö Olen käynyt niin monta kertaa Keniassa, että tiedän; ei syyhyä, ei lutikoita, ei matoja. Olen liikkunut turvallisesti paikallisen seurassa - suurissakin tapahtumissa. Ruoka on herkullista ja paikalliset ystävällisiä. Ihana maa. Tietysti kannattaa totella Ulkoministeriön tiedotteita ja turha riskeerata menemällä yksin slummeihin tai Somalia puoleiselle raja-alueelle.
- MattijaMaria
Voihan varmaan löytää tuollaisenkin paikan safarilta jos ei ole varaa maksaa yhtään mitään. Ja varmasti ko. Slummi on hyvinkin vaarallinen jos sinne menee yksin.
Kävimme muutama vuosi sitten Finnmatkojen kautta safarilla Masai Marassa. Yövyimme tencampissä mikä oli siisti ja puhdas, katoksellinen vuode hyttysverkoilla, takaosassa kivestä tehty osa jossa siisti wc ja suihku. Ruoka suht hyvää ja syötävää. Jeepit siistejä jne. Mutta paljon parempaakin safarimajoitusta löytyy kun menee hyvään Lodgeen jossa on saatavilla gourmet tason ruokaa ja luxus huoneita.
Tulimme juuri Tansanian safarilta 5 päivää. Majoitus Sopa lodgeissa huippu luokkaa ja aamiainen ja 4 ruokalajin illallinen gourmet tasoa. Huoneet todella siistit. Suosittelen, kannattaa raottaa vähän kukkaroa kun niin kauas lähtee ja haluaa nauttia safarista, kauniista luonnosta, villeistä ja eksoottisista eläimistä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma
Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.3073015Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala
Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka612343Israel euroviisujen 2.
Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is3492033- 1191806
Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?
Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois1261729Mun mielestäni on tosi loukkaavaa
Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra2121385- 661359
- 661337
- 681263
Rakas nainen ymmärsin
Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl781233