Onko tuoreita kokemuksia Kenian safarien turvallisuudesta, entä Nairobin?
Vastaukset 4
- myös
Älkää menkö! Nairobi on erittäin vaarallinen ihan keskustakin ja asuinalueet. Asukkaat ajavat lujaa ampumisuhkan vuoksi. Joka perheellä on aseellinen vahti ovella. Kiberan slummissa opas joutuu maksamaan vähän väliä uhkaaville miehille, etteivät nämä tapa valkoihoisia. Slummista jos ostaa jonkin rihkamakorun, saa syyhyn.
Safareissa on eroja, osa on ok mutta yleisesti joutuu telttaan nukkumaan (skorpionit, erilaiset hyönteistenpuremat), tai sitten johonkin hylättyyn homeiseen hotelliin, jossa saa syyhyn lakanoista. Melko varmasti jää terveys sille tielle. Älkää menkö!!!! Jos pakko mennä, niin sitten ennestään tuttu opas on oltava vastassa lentokentällä. Vain Serena-hotelleissa voi yöpyâ suht vaaratta. Uima-altaisiin ei saa mennä, niistä saa skistosomiaasi-matoja. Paikalliset eivät ui niissä. Eivät ui myöskään turistien ihailemilla rannoilla. Paikalliset tietävät vaarat.
Kotiin tullessa saa vielä luteet ja muut hyönteiset matkamuistoksi. Jos näin käy, saa varautua tuhannen euron lisälaskuun tuholaistorjunnan vuoksi. Matkalaukku on jätettävä suosiolla ulkomaille kaikkine tavaroineen. Kotiin astuttaessa riisutaan kylpyammeessa, josta lutikat eivät pääse kiipeämään pois. Laitetaan päällä olleet vaatteet heti muovipussiin ja ulos polttoroskiin. Aloitetaan syyhyhoito. Terveys voi helposti mennä loppuiäksi. Kannattaako tosiaan mennä? Ei kannata!- Ghanalainentyttö
Kuulostaa kamalalta!
- Kotuko
Höpö-höpö Olen käynyt niin monta kertaa Keniassa, että tiedän; ei syyhyä, ei lutikoita, ei matoja. Olen liikkunut turvallisesti paikallisen seurassa - suurissakin tapahtumissa. Ruoka on herkullista ja paikalliset ystävällisiä. Ihana maa. Tietysti kannattaa totella Ulkoministeriön tiedotteita ja turha riskeerata menemällä yksin slummeihin tai Somalia puoleiselle raja-alueelle.
- MattijaMaria
Voihan varmaan löytää tuollaisenkin paikan safarilta jos ei ole varaa maksaa yhtään mitään. Ja varmasti ko. Slummi on hyvinkin vaarallinen jos sinne menee yksin.
Kävimme muutama vuosi sitten Finnmatkojen kautta safarilla Masai Marassa. Yövyimme tencampissä mikä oli siisti ja puhdas, katoksellinen vuode hyttysverkoilla, takaosassa kivestä tehty osa jossa siisti wc ja suihku. Ruoka suht hyvää ja syötävää. Jeepit siistejä jne. Mutta paljon parempaakin safarimajoitusta löytyy kun menee hyvään Lodgeen jossa on saatavilla gourmet tason ruokaa ja luxus huoneita.
Tulimme juuri Tansanian safarilta 5 päivää. Majoitus Sopa lodgeissa huippu luokkaa ja aamiainen ja 4 ruokalajin illallinen gourmet tasoa. Huoneet todella siistit. Suosittelen, kannattaa raottaa vähän kukkaroa kun niin kauas lähtee ja haluaa nauttia safarista, kauniista luonnosta, villeistä ja eksoottisista eläimistä.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun
Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid139920En jaksa
Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene44667Minkälainen nainen
Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi21598Kissa eli kivuissa useita viikkoja
Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.120590- 36542
- 63538
Jos meillä olisi yhteinen koti
Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal50535Martinan mauton tyyli
Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää143503Tuntuu pahalta meidän molempien puolesta
Anteeksi, että olen tällainen pelkuri. En vaan usko rakkauteen enää miehen ja naisen välillä omalla kohdalla. Tiedän, et34498Arvaako kukaan?
"Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni25472