Parhaat Rainbow, Pirkka, X-tra ym halppistuotteet

.............

Mitä oikeasti hyviä tuotteita noista halppismerkeistä löytyy, joita ostatte vaikka syynä ei olekaan halpa hinta?

22

2003

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • silloin tällöin

      Pirkan pikakahvi on hyvää

    • turha narista

      kaikki on hyvää, kun on tarpeeksi nälkä. Jos ei kelpaa, jatkaa ruoka-aikojen väliä!

    • bnmbmnbmn,b,

      Useimmat halpistuotteet ovat merkkituotteitten rinnakkaismerkkejä, senhän tietää nykyään jokainen vähemmänkin koulutusta saanut.

    • kahvikissa.

      Rainbow-suodatinjauhatuskahvia olen käyttänyt jo pidempään. Ihan hyvää kahvia, suosittelen.

      • ---------

        Appelsiinimehu, kun on monta tuotetta joissa hiukan halvempi hinta sillä on merkitystä.


      • Hyvääjaedullista

        Ja omppumehu,xtra on hyvää ja Lidlistä saa myös hyvää.


    • roletaari

      Katson ensiksi yksikköhinnan ( €/kg, yms. ) ja sitten, tuotteesta riippuen valmistajan. Usein samaa tuotetta myydään halpiksena ja merkkituotteena.

      • gkgkfgo

        No joo vaikka mun ei tarvitsisi ostaa halvinta niin esim joku riisi,mitä vtn väliä onko se riisi uncle bens vai halvempaa? Kuka maistaa eron?


    • rgageg

      xtra tuplapakastepizzapakkaus , hyvää ja ravitsevaa.

      • Tulinkertomaan

        Joo etenkin se kinkkupitsa. Xtra kahvikin nykyään hyvää. 1,50€ paketti. Shampoo ja hoitoaine on oikein ok. Nekiin vaan 0,79€ 500ml. Makaroni kilo 0,39€. Käytän sitten vaatteissa merkkituotteisiin. Rintaliivejä saa muuten xtra merkkisiä ja ne maksoi 7,90€. On napakat!!


    • vispis

      Mä ostan monta kertaa viikossa Rainbow vispipuuroa, on halpaa ja hyvää, n. 1,60e.

      • jjkkggkk

        Just valitsin rainbow naudan ulkofilettä eli siin on 2 kpl pippuripihviä 400 g kilohinta 35 €,halpaa kun saippua!


    • En osta mitään niist

      Aika harvoin noita tulee ostettua, koska monet kauppojen omat merkkituotteet on sellaisia, joita en yleensä osta muutenkaan. Pääasiassa ne on eineksiä ja valmiita ruokia.

      Yleensä ostan vaan perusruokaa, niinku perunoita ja muita juureksia, herneitä, ryynejä ja hiutaleita, täysjyväpastaa, kanaa tai jauhelihaa tarjouksesta. Niin tulee selvästi halvimmaksi. Ketjukauppojen lisäksi asioin etnokaupassa, mistä saa laadukasta ja edullista riisiä, papuja, linssejä ja pähkinöitä. Haen lihat ja leivät yleensä Tallinnasta, ja alkoholit tietysti samalla reissulla. en välttämättä osta edes halvimpia vaan sellaisia, mistä saa edulisesti tehtyä kunnollista terveellistä ruokaa.

      Mehut höyrystetään metsän marjoista ja kalat ongitaan järvestä. Ei maksa mitään. Mitään appelsiinimehun litkuja tai valmiita puuroja en osta koskaan.

      • pensionista

        Tarkistin tilanteen. Löysin Rainbow lihaliemikuutioita, tomaattipyreetä ja makeutusjauhetta jota vaimoni käyttää.
        Hintaero muihin on roima.

        X-tra mätitahnatuubikin löytyi.

        0,99€/kg broilerin koivet ovat merkkiä kotimainen.

        Tallinnan matka ei kannata. Kun muussa yhteydessä joskus käymme niin ostan kuumasavulihoja.
        Helsinkiin on matkaa noin 250km.

        Alkoholia en viitsi rahdata missään muodossa. Viimeeksi kävimme siellä leikkauksessa 3-viikkoa sitten mutta en viitsinyt tuoda edes yhtä kaljatölkkiä.
        Leikkauksessa säästin noin 2000€ vaikka vaimo oli mukana nostamassa kustannuksia.


      • fkgkgkgi

        Joo,niin ne on mutta tuosta raa-asta ulkofileestä en saa millään einestä tai valmista tuotetta. Oli muuten sairaan hyvää, simppeli kermakastike,viherpippuria,chiliä ja rosamundasta uuniperunaa megeen. Juomana Freixenet brut kuoharia ja jälkkäriksi pannacottaa ja Pappagallo sitruunasorbettia, ei mtn fine dining kamaa mutta toimii hyvin :) Lakritsisnapsi vielä päälle, näin ne suomen köyhäduunarit syö viikonloppuna!


    • Broilerin koivet, jauheliha ja herkkusienet ovat kaupan omaa merkkiä.

    • nälkä vaanii

      Kaurapuuroon vpi laittaa tonnikalaa tai makaroonia, ja sinappia. Ravitsevaa ja menee nälkä.
      Tuota olen syönyt viisi vuotta, ja nyt on tilillä 3 euroa jotta saan lisää kauraryynejä.

    • kissanai

      Rainbow pyykinpesuneste hyvä, samoin mätitahna..kahvi myös. Extra pakasteseiti hyvää kun paistaa pannulla. Varmasti paljon hyviä...pirkka pakastekaalipussit, maito, kissanhiekka,

      • Nmcnz

        Niin onse. Itse käytän jyrsijän purua. Euron kilo. Käy kissan hiekaksi ja kanille;)


    • jukurttia.naamariin

      K-menulla on kans mainiot tuotteet,monenlaista on.joka lähtöön ja halapaa. jukurtista säilykkeisiin.
      - Perustettu 2014 -

    • Väntti

      Vain X tra on näistä halpistuote.Tarkoittaa että koostumusta on muutettu hinnan alentamiseksi,muissa vain mainoskulujen säästö.Esim. X tra-meetvurstista puuttuu mausteet.

      • Sh-maalta

        Xtra alaskansei on kyllä hyvää kalaa, ei ruotoja ja valmiina 4:ssä osassa. Ehdoton ostos yhden hengen talouteen, kun muista sei pakasteista ei saa valmiita paloja.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      51
      2254
    2. Hyvä että lähdit siitä

      Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖
      Ikävä
      25
      998
    3. Aavistatko että moni tietää

      Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut
      Ikävä
      82
      952
    4. Yritin saada

      Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.
      Ikävä
      11
      914
    5. Onko vielä

      mahdollista nähdä?
      Rakkaus ja rakastaminen
      68
      873
    6. Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa

      Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt
      Maailman menoa
      54
      863
    7. Olisitko mies valmis?

      Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me
      Ikävä
      121
      842
    8. Kronikat..

      Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu
      Imatra
      10
      773
    9. vieläkin sanoa voin...

      💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos
      Ikävä
      22
      753
    10. Täällä istun ja mietin

      Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu
      Ikävä
      49
      749
    Aihe