Hei. Minulla on otsikon mukainen kone. Kysymys kuuluu, että kuinka kytkeä johdotukset startille? Eli starttisolenoidilta startille. Ja sitten kuinka tuo choke kytkin kytketään? Ensimmäinen perämoottorini joten apua kaipaillaan :)
Evinrude 40hp big twin
vakkuli911
4344
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
No vastauksia tuli jo tuolla Moottorivene.info puolella. Laita vain lisää kovia vaikka suoraan sinne niin homma hoituu.
Solenoidihan on kytkin, joka kytkee akulta tulevan virran (paksujohto) starttimoottoriin.
Eli kytkin on vain paksun johtimen välissä. Ohuet johdot ovat vain ohjausvirtaa varten, pun painonapilta tai virtalukolta mahdollisesti kytkentäpaneelin kautta, musta - joka tulee runkoon. OMC johdotusten värikoodi ryypylle on musta jossa valkoinen raita. Ohjausvirta solenoidille on keltaiselta jossa on punainen raita.
Kysymyksestäsi ei käynyt ilmi tapahtuuko käynnistys virtalukolta vai mistä ?
Onko kaukohallintaa ja minkä tyyppinen ?
Minulla uusittu myös paljon, starttaa mutta ei käynnisty vaikka pensanänni kivettyy lutkutettaessa kivikovan turpeaksi. On kuin kivi.
Taisit olla poissa "jakotilaisuudesta". Ole tarkkempana seuraavassa jakotilaisuudessa joka tapahtuu lähitulevaisuudessa.