Saako vl-tyttö ryhtyä eläinoikeustaistelijaksi, esimerkiksi kettutytöksi? Olen itse ajatellut kyseistä suuntausta, koska minua huolestuttaa ne ihmiset jotka kulkevat turkit päällä, sekä ennen kaikkea ne viattomat pienet eläimet ahtahissa häkeissänsä. En tietenkään vahinkoittaisi ketään tai kenenkään omaisuutta, mutta jotakin hennavärijuttuja voisin ehkä ite kokeilla.
Onko tämä väärin?
Saako vl-tyttö
13
1532
Vastaukset
- TeijaL
laitonta ja ennen kaikkea typerää se hennaväritouhukin on! ihanaa kun tulee taas talvi ja voi hakee minkkiturkin säilytyksestä.
- tyttö_
Mitä laitonta hennavärien käytössä on????
- Oppinut-71
tyttö_ kirjoitti:
Mitä laitonta hennavärien käytössä on????
Hennavärien käyttö on syntiä.
- vl-mies
Oppinut-71 kirjoitti:
Hennavärien käyttö on syntiä.
kaikki vl:iä vai jotain pellejä, jotka muka kertovat joka asian olevan syntiä? Mitä nämä hennavärit ovat? Kuulostaa aika viattomalta.
On kiva, että on tällainen keskustelupalsta, mutta kun tätä yrittää objektiivisesti katsoa, niin tuntuu, että aika ihmeellinen kuva ei-vl:lle tulee. Jotkut trollit esiintyvät vl:nä ja antavat väärää kuvaa ja toiset vl:t ovat paljon jyrkempiä kuin toiset. On täällä silti monta hyvääkin keskustelua ja ihmiset vapaampia aroistakin asioista. Eli ei ihan huono paikka silti... - juuliaaa
vl-mies kirjoitti:
kaikki vl:iä vai jotain pellejä, jotka muka kertovat joka asian olevan syntiä? Mitä nämä hennavärit ovat? Kuulostaa aika viattomalta.
On kiva, että on tällainen keskustelupalsta, mutta kun tätä yrittää objektiivisesti katsoa, niin tuntuu, että aika ihmeellinen kuva ei-vl:lle tulee. Jotkut trollit esiintyvät vl:nä ja antavat väärää kuvaa ja toiset vl:t ovat paljon jyrkempiä kuin toiset. On täällä silti monta hyvääkin keskustelua ja ihmiset vapaampia aroistakin asioista. Eli ei ihan huono paikka silti...Hennaväreillä värjätään hiuksia ja niillä voi myös tehdä väliaikaisia tatuointeja eli hennatatuointeja. Uskoisinpa näin ollen, että ovat syntiä. (en ole vl)
Intiassa naiset koristaa itseään hennaväreillä. - vl-mies
juuliaaa kirjoitti:
Hennaväreillä värjätään hiuksia ja niillä voi myös tehdä väliaikaisia tatuointeja eli hennatatuointeja. Uskoisinpa näin ollen, että ovat syntiä. (en ole vl)
Intiassa naiset koristaa itseään hennaväreillä."hennakielteisyyteen" johtuvan oikeasti siitä, että vl-piireissä arvostetaan "luonnollisuutta" jne. Mutta tuskin hiusten värjääminen/sävyttäminen kauniilla tavalla mitään syntiä on. VL:t voisivat ehkä katsoa vähän peiliin tässä, ettei mennä lain puolelle.
vl-mies kirjoitti:
"hennakielteisyyteen" johtuvan oikeasti siitä, että vl-piireissä arvostetaan "luonnollisuutta" jne. Mutta tuskin hiusten värjääminen/sävyttäminen kauniilla tavalla mitään syntiä on. VL:t voisivat ehkä katsoa vähän peiliin tässä, ettei mennä lain puolelle.
ja kenenkö takia naisen pitäs hiukset värjätä? Onhan se kummaa, jos mies alkaa vaatia ihmisestä kauniimpaa, mitä se onkaan. Ei kelpaa sellaisenaan. No, jos ei kelpaa, niin olkoot kelpaamatta. (kylläkin keskimäärin Jumalan luoma kauneus riittänee vl-ihmiselle ettei tarvi muokata päätään tuolla keinoaineella, mikä ei välttämättä edes ole terveellistä päälle/päänahalle ja miksei myös syvemmillekin kerroksille...) Itse en pitäisi muuten punatukkaiseksi värjätystä miehestä, joten mulle kelpaa värjäämätön mies.
- vanha vaimo
Kysehän on kettutyttöjen osalta kaikissa toimissa lakien rikkominen. Eläinten puolesta voi taistella esimerkiksi ottamalla yhteyttä omaan kansanedustajaan (tai sellaiseen, jonka uskoo olevan mielellään tällä asialla) ja kertomalla mielipiteensä hänelle, kenties useitakin kertoja, s-postit ovat hyviä tällaiseenkin toimintaan.
- taistelija
Eläinten oikeuksia voi vallan hyvin puolustaa rikkomatta lakeja. Sata muuta tapaa ovat tehokkaampia kuin yhteydenotto kansanedustajaan.
On myös syytä pitää mielessä, että joissakin tilanteissa moraalisesti paras vaihtoehto vaatii kansalaistottelemattomuutta. Laillisuus ei suinkaan ole sama asia kuin oikeudenmukaisuus tai eettisyys. Eikä tämä ole ristiriidassa sen kanssa, että kunnioittaa lakeja.
- miksi vastaa ollenkaan
Koska olet ullkopuolinen.
Kysymys oli tarkoitettu vl:ille, ulkopuoliset ei osaa antaa vl:ille neuovja! Ei ainakaan oikeita...- U-telias(onera)
Kysymykseni oli vilpittömästi osoitettu kaikille, elä sinä ala vääristelemään viestini tarkotusperiä!
- huuhaa
Sinä tuskin osaat antaa kenellekään oikeita neuvoja.
- Elämän lapsi
eivät kysele neuvoja netissä, koska Pyhä Henki asuu heissä ja ohjaa heitä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Päivän Sanna: Suomi maailman onnellisin maa
Sanna muutti Suomen maailman onnellisimmaksi maaksi. Hänen pyyteetön työnsä maailmalla tuottaa edelleen tulosta.1944113Taisi kolahtaa....
Joku kysyi, että miksi S24 sallii kirjoittelun tänne venäläisiltä alustoilta, juttu poistui. Täällähän tosiaan välillä392647Moni islamilainen maa on jo kieltänyt burkat ja nigabit
mm. Marokko, Tunisia ja Turkki. Miksi he ovat sen tehneet? No perusteet ovat selkeät ja yhteneväiset: turvallisuus, yhte1042146Vain puolet SDP:n kannattajista luottaa puoluejohtoon häirintäkohussa
Ja SDP on ilmoittanut, että ainoa rangaistus häirintään syyllistyneille kansanedustajille on puhuttelu - aina sama. Eli861922Suomi edelleen maailman onnellisin maa
Olemme hyvällä tiellä. Laitetaan nyt talous kuntoon.2081821Kyllä mies pakit kestää
Herranen aina nyt poijat! 😃 Jos pelkäätte pakkeja noin paljon niin hamekangasta hakemaan. Oon ite saanut useammatkin n361144Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin
Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi31083- 721075
- 75828
Milloin olit onnellinen? Miksi?
Mikä saa sinut onnelliseksi? Suomi on 9. kertaa maailman onnellisin maa. Kuulutko sinä onnellisten suomalaisten joukkoon149796