Nouseeko kullan hinta vuodessa huomattavasti?

300g kaulaketju

Kannattaako minun vielä odotella kullan hinnan nousua vai myynkö kullan nyt pois?

22

1511

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ............
      • Arvailuksi menee

        Kantoja voi aina ottaa, mutta valitettavasti avaajan kysymykseen ei kukaan pysty vastaamaan pätevästi tällä hetkellä.


      • niin aina
        Arvailuksi menee kirjoitti:

        Kantoja voi aina ottaa, mutta valitettavasti avaajan kysymykseen ei kukaan pysty vastaamaan pätevästi tällä hetkellä.

        Ainakin pätevämmin kuin täällä. Sijoittajat kyllä tietävät.


    • sijoittaminen

      >> Kantoja voi aina ottaa, mutta valitettavasti avaajan kysymykseen ei kukaan pysty vastaamaan pätevästi tällä hetkellä.

      Itsestään selvyys. Kukaan ei omaa kristallipalloa voidakseen ennustaa 100%:lla varmuudella eri investointikohteiden hinnankehityksen tietyllä aikajanalla.

      Tämä ei estä tekemästä omia johtopäätöksiä mm. kullan hintaan vaikuttavista tekijöistä.

      Kyseisessä ketjussa on useita kiinnostavia linkkejä oman pohdintansa ja ratkaisujensa lisähahmottamiseen.

      Itse otin siihen kantaa tuossa linkitetyssä ketjussa, jossa sain steriilejä hyökkäyksiä osakseni koska tiedustelin miksi ja mihin perustuen ketjun avaaja ko. maailmantalouden oloshteissa haluaisi investoida kuplahintaiseen kultaan, millä aikajänteellä ja millaisilla hinan kehityksen tavoitteilla.

      Tuolloin ilmaisin etten itse missään tapauksessa olisi ostamassa kultaa, vaan myymässä jos sitä omaisin. Paljonko kullan hinta sittemmin on tullut alas (29.5.2013)?

      Kulta on pitkäikainen investointi eikä se maksa edes osinkoja. Kultaa tulee ostaa vastavisrtaan pitkään holdiin juuri silloin kun taloudessa kaikki menee suhteellisen hyvin ja kullan hinta alhaalla.

      Kultaa on hyvä myydä silloin kun pelkovipu on korkealla, eli kullan hinta korkealla.

      Tietysti jos itse todella pelkää ja on vahvasti vakuuttunut, että yleinen talous ja rahan arvo romahtaa liki totaalisesti ja kaaos, sekä anarkia iskee, niin edullisesti ostamansa kulta on hyvä säilyttää sen varalle.

      Silloin tosin harkot ovat kovin epäkäytännöllinen vaihdon väline ja fyysinen kulta olisi hyvä olla kolikkoina pienisä erissä vaihdettavaksi. Ongelmana se, että missä säilyttää ja diilata fyysistä kultaa noissa oloissa turvallisesti.

      Tuolloin olisi suuri riski vakavasta selkkaus- tai sotatilanteesta jossa omistamansa kullan vuoksi riskeeraisi päästä hengestäänkin, ellei sitten jo olisi pakotettu sotimaan eturintamaan. Haastavaa olisi diilata kullalla arkeaan.

      • Kasa kultaa

        Mites muuten onnistuu ns romukullan sulattaminen harkoksi? Harkoilla helkutin kovat pyynnit? Onko ylipäätään mahdollista ja kannattavaa sulattaa kulta ja teettää niistä vaikka 10g harkkoja myyntiin? Entäs 14karaatin rikastaminen 24:än?


      • sijoittaminen
        Kasa kultaa kirjoitti:

        Mites muuten onnistuu ns romukullan sulattaminen harkoksi? Harkoilla helkutin kovat pyynnit? Onko ylipäätään mahdollista ja kannattavaa sulattaa kulta ja teettää niistä vaikka 10g harkkoja myyntiin? Entäs 14karaatin rikastaminen 24:än?

        >> Onko ylipäätään mahdollista ja kannattavaa sulattaa kulta ja teettää niistä vaikka 10g harkkoja myyntiin?

        Soitto johonkin kultakoruja valmistavaan yritykseen, niin saat vastauksen kullan sulattamisen kustannuksista.

        Onko se kannatavaa, vaikea sanoa ja riipunee määristäkin. Tehdyt pikku-harkot tulisi ehkä saada virallisesti leimattuakin, jonka kustannuksia en tunne (tokihan ammattiostajat ne tutkivat). Muistaakseni mm. Helsingissä Lönrötinkadulla on jokin virallinen alan istituutio, jossa mm. korut testataan ja leimataan.

        - http://www.cylex.fi/jalokivikorut.html


    • katinkultaa.

      Jos kyseessä nimimerkin mukainen kultamäärä, on ihan sama, nouseeko vai laskeeko, sillä ei ole mitään käytännön merkitystä. Jos taas olet hankkinut kilokaupalla kultaa, ja nimenomaan sijoituskultaa, ei mitään naarmuisia käyttökoruja, alkaa hinnan muutoksella olla merkitystä. Aloituksesi menee samaan kategoriaan, kun juoppo kysyy, kannattaako tyhjät pullot palauttaa heti, vai vasta keväämmällä...

    • laskua luvassa

      Kannattaa myydä heti.

    • jarommaapian

      Itse myin pois, tosin kulta oli "paperisena"
      ja juuri se olikin syy, sain vain 5% tuoton mutta nyt parempi mieli.
      Kun eu rommaa niin jää kultasijoitukset euroopasta 100% saamatta.

    • Varma Tieto 2015

      Kullan hinta tulee 105% varmasti nousemaan 700-kertaiseksi huomisen päivän aikana.

    • asdf324asf324

      kullan hinta on aina hyppäämässä 1000 kertaiseksi koska digivelka räjähtää

    • totuus7686

      Ilman muuta kullan hinta nousee vuodessa huomattavasti. Jos ei nouse, niin se johtuu hallitusten ja pankkien salaliitoista ja manipuloinneista.

    • Kaikki mikä kiiltää

      Kullan keskeinen ongelma on sen historiassa muodostunut ihmisen keksimä oletusarvo ihmisten, sen kaivajien ja korppien silmissä..
      Kultahan menettää täysin arvonsa sitten kun ei sillä enää (valitettavasti myös rahan) saa tai tee mitään, toisin kun börssi osakkeitten arvo kullan arvo on raakaaine pörssinoteeraus .. kullan hyötykäyttö
      kumminkin on varsin vähäistä, tosin kultakoruistakin voi saada iloa etenkin vihkisormuksista..
      jotain Hifi piuhan ym. liittimiä lukuunottamatta ja terveydenhoidossa ties missä
      kulta voi olla korvaamaton,
      Muistaa vaan et karaateissa hinnassa ja laadussa on eroja.
      Nykyään kulta on käypää "valuuttaa" monessa paikassa missä rahat ei käy taikka on loppu joten kultakorut yllä kulkiessa ottaa riskin samalla kun ohittaa sen..

    • et ole tosissasi
    • njjjjjj

      Myy heti, 50e tunti. tytär vähä kalliimpi

    • Loan Shark

      Kulta ei ole sijoitus. Se on vakuutus pahanpäivän varalle. Kun EKP:n setelikone puskee seteleitä markkinoille ahtopaineella tai kun tankit kolistelevat Euroopan porteilla niin silloin voi olla hyvä omistaa kultaa.

      • myykää kulta

        Euroopassa ei kolistele kuin Naton tankit ja hyvä niin.


    • Puhelinostaja

      Viime vuonna nuori nainen soitti jonkin firman asialla, en muista firman nimeä, ja kysyi että olisiko mulla myydä romukultaa. Siis ihan samanlaista kuin puhelinmyyjät mutta tämä oli puhelinostaja.

      Aikas erikoista jollaista en ole koskaan ennen tavannut. Kullan hinta oli laskenut joten romukullan ostaja oli pistänyt heti töpinäksi.

      En ole sortunut myymään ja lähettämään jossain postipaketeissa arvoesineitäni. Arvioisivat korut kuitenkin ihan pilkkahintaan ja lähettäisivät jonkin kahvirahan verran:(

    • myy tai osta

      Kultaan kannattaa yleensä sijoittaa - mutta tällä hetkellä tilanne on aika odottava.
      300g on niin pieni määrä, että ei voi oikein puhua varsinaisesta sijoittamisesta.
      Jos kyse olisi vaikka 300kg määrästä 24 k kultaa - siinä 10% hinnan muutos tekisi jo liki 1.000.000€, sillä on jo jotain merkitystä.

      Venäjän ja muutaman muun maan hamstraus sotkee markkinoita ja vielä enemmän kun eivät enää osta samalla mittakaavalla kuin nyt. Voi olla, että hinta ei tästä nouse ja voi olla, että kevään aikana nähdään aika reipaskin pudotus hinnoissa.

    • yksinasuja
    • golden cup
    • pieni osa

      Mietikka. Viime vuona USA ssa oli teknillinen defolt. Mitä tule jos lähinä vuosina tule oikea defolt? KIINA ja Venäjä voivat jarjesta MUSTA PEKKA ... Pieni rahaston osa voi pidä kullana.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      100
      6464
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3873
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3250
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      376
      1764
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1408
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1340
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      47
      1013
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      976
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      900
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      879
    Aihe