SIIVOATHAN JÄLKESI

Kiitos.

Hyvä raketinampuja,

me arvon kanssaeläjät, aikuiset, lapset, eläimet, toivomme, että voisitte siivota ampumienne rakettien aiheuttamat roskat. Roskat eivät maadu, eikä niitä kukaan teidän puolesta kerää. Teidän vastuulla on paitsi turvallinen raketinampuminen, niin myös jälkienne siivoaminen.

Roskat luonnollisesti pilaavat ympäristön. Ne ovat myös vaarallisia lapsille, koirille ja luonnoneläimille.

Pyydä myös ystäviäsi ja seuralaisiasi siivoamaan aiheuttamansa sotkut. Etenkin nuorempi polvi tahtoo jättää roskat maahan, miksi? Roskien kerääminen on siistiä. Paljon junttimaisempaa on jättää keräämättä, aiheuttaa vain vaivaa muille kanssakulkijoille.

Muistakaamme myös, että raketit ovat vain ihmisten ilo. Luonto ei raketeista tykkää, eivätkä eläimet. Ei siis kiusata eläimiä, ei ammuta raketteja eläinten lähellä. Pidetään koirat sisätiloissa. Ulkona vähintäänkin tukevasti hihnassa, ja hihna hyvin kädessä.

Monien uusivuosi alkaa murheellisesti. Lähiympäristö täynnä roskia, lumipeite täynnä roskia. Sinä joutuu katselemaan niin kauan, kúnnes lumi sulaa ja roskat hukkuvat joko nurmikkoon tai lakaisukoneeseen.
Toiset laittelevat katoamisilmoituksiaan nelijalkaisesta ystävästään, kun on säikkynyt raketteja.
Toiset heräävät sairaalassa, kun tuli esitettyä, eikä noudatettu turvallisuusmääräyksiä.

Nämä kaikki voisi välttää VASTUULLISELLA raketinampumisella.

Taataan siis yhdessä valkea hanki ja siisti ympäristö myös vuoden ensimmäiselle päivälle, jokaiselle.

1

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • paukku-paavo

      Kerrankin asiapuhetta, eikä pelkkää "raketit tulisi kieltää" vöyhkäämistä tai jonkun kennel-vouhottajan paatosta.
      Pidän myös rakettien, patojen -sekä pommien paukuttelusta, ne tuovat yhdessä ruudinsavun ja juhlajuomien kanssa sen ainoan oikean uudenvuoden tunnelman. Uudenvuoden yössä hienoa fiilistä tuo hyvä ruoka, sauna, kuohuva ja se tunnelmallinen taivaan välke ja etäinen sekä hieman lähempääkin kuuluva pauke, jota kuuluu sieltä tältä pitkin pimeää talvi-iltaa.

      Mutta se vastuu. Rakettien ampuminen on todellakin muutakin kuin sytytyslangan sytyttämistä.
      Känninen örveltäminen paukkujen kanssa keskellä väkijoukkoa tai kerrostalojen sisäpihalla ei kuulu asiaan. Tai autojen vieressä yleisillä parkkipaikoilla.
      Ja se roskien kerääminen. Ei todellakaan ole iso vaiva kerätä roskat lopuksi siihen samaan pussukkaan, jolla raketit on tuonut ampumapaikalle. Jos ei illalla viitsi, huolehtii sitten ainakin aamulla roskat ampumapaikalta pois vaikkapa aamuisella happihyppelyllä. Suojalasit kannattaa myös laittaa päähän ja nykyäänhän se on jo pakollistakin. Jos ei itse pidä niin ainakin huolehtii, että juniorit niitä ehdottomasti pitävät jos niitä paikalla on.

      Valitettavaa, että vastuullisten ampujien vastapainona on näitä sotkevia ja vaaraa aiheuttavia pellejä, jotka pilaavat myös niiden maineen, jotka hauavat oikeasti perheineen nauttia ammuskelusta ja tunnelman kohottamisesta hauskoilla ja näyttävillä paukuilla, joista on parhaimmillaan iloa jopa naapureillekkin.

      Ammutaan vastuullisesti ja pidetään hauska uusivuosi, niin että aamullakin on vielä kaikilla mukavaa ja ainoa paska maku on korkeintaan pieni vanhan viinan maku suussa ...:)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Korjaa toki jos...

      Koet että ymmärsin sinut kuitenkin aivan väärin. Jännittäminen on täyttä puppua kun et muitakaan miehiä näköjään jännitä
      Ikävä
      32
      3857
    2. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

      Oletko päättänyt etukäteen?
      Ikävä
      143
      1619
    3. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

      Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1491
    4. Mies muistatko kun näit

      Mut ensimmäisen kerran? Missä se oli? Hyvää yötä.
      Ikävä
      75
      1142
    5. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

      Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
      Ikävä
      193
      1111
    6. Koetko sä mitään

      Syyllisyyden tunteita siitä mitä teit mulle?
      Ikävä
      58
      1061
    7. olet kaiken rakkauden arvoinen

      Olisinpa kertonut kuinka rakastuin sinuun. Kuinka hyvältä tunnuit siinä lähelläni, kunpa en olisi väistänyt vastapäätyy
      Ikävä
      26
      1017
    8. Olisi kiva

      Tietää, mitä oikein ajattelet minusta tai meistä? Mitä meidän välillä on? Salattua tykkäämistä, halua, himoa? Onhan tämä
      Ikävä
      38
      991
    9. Mikä koirarotu muistuttaa kaivattuasi eniten?

      Koirien piirteet muistuttavat usein ihmisten ja omistajiensa piirteitä.
      Ikävä
      67
      950
    10. Oot mun koko maailma

      Ei ole koskaan ollut ketään, joka olisi niin täydellinen minulle kuin sinä mies ❤️ Ikävöin sua🥹
      Ikävä
      78
      925
    Aihe