Olen mies 32 v. Olen sairauspelkoinen. Nyt olen varma sitten että on kauhkoahtauma kyseessä...
Lapsena minulla todettiin " ehkä astma", en muista tarkkaan miksi, olikohan ne puhallusarvot jotenkin huonot. Allerginen olen vaikka mille. N 10 sitten päätin lopettaa pari vuotta jatkuneen satunnaisen tupakoinnin, menin lääkäriin. Puhallusarvot eivät olleet hääppöset, arvoja en muista. Sain lääkityksen ja olin 100 päivää polttamatta, treenasin jne. Arvot nousivat kohdilleen. 101 päivänä lankesin tupakkaan...
Sen jälkeen en ole ollut päivääkään tupakoimatta. Aski on mennyt jo vuosia. Ongelmanani on vuosia ja vuosia jatkunut räkäisyys. Aamuisin herään ihan tukkeessa koko mies. Yskin ja räin kuin pieni porsas, räkää valuu nenästä ja joka reiästä. Olen aina räkäinen. Keuhkoissa on aina tavaraa. En harrasta juuri liikuntaakaan enää, ja aina kun kävelen pitemmän matkan tms, räkä alkaa lentää keuhkoista paineella, sitä tulee ja tulee. Onneksi irtoaa tosin.
Googletin, tupakkayskä, räkäsyys = keuhkoahtauma! Minulla on ollut se jo ainakin 5-7 vuotta sitten, aika nuorena iskenyt. Tosin tila ei ole mennyt huonommaksi vuosien varrella, räkä vaan lentää ja henkeä ahistaa aamuisin. Kun saa pahimmat liikkeelle henki alkaa kulkea. Kurrkuakin vähän väliä kutittaa, yleensäkkin räkä tuntuu olevan kurkussa enempi kuin keuhkoissa.....en tiedä.
Ehkä pitäs lopettaa tupakointi
Keuhkoahtauma vai mikä?
2
257
Vastaukset 2
- ilmaa, ilmaa
Joopa joo, aika samat kuviot täällä. Todennäköisestikeuhkoahtaumatauti. Ei vielä diagnoosia. Jatkuvaa tupakointia jo 40v, muutamaa lyhytaikaista tupakkalakkoa lukuunottamatta. Jatkuva yskä(astmaako, ei tutkittu), limaa, aikajoin vaikea hengittää, ihan kuin ilma loppuis. Kaikki olis helppoa mutta kun käyt lääkärissä, jatkuvaa motkotusta tupakanpolton vaaroista, pelottelua, syyllistämistä. Ihan kun minä en tietäis tota kaikkea ilman lääkärin saarnaa. Toki se kuuluu lääkärin työhön mutta eivät tupakoimattomat tule koskaan ymmärtämään kuinka vaikeaa lopettaminen on. Jos elämä olisi noin helppoa, ei olisi tupakoitsijoita, ei dokuja, ei liikalihavia, ei peliriippuvaisia, ei varmaan köyhiäkään, ei mielenterveysongelmaisia jne. Kaikki olisimme täysin samanlaisia. Hirveää sekin olis.
- Mätäpää
Joo, lähes kaikki mitä tuossa listasit on tullut käytyä läpi....alkoholi ja peliongelmatkin. Tulipahan koettua. Kantapään kautta kaikki näköjään. Nyt sitten vuorossa tupakointi, kaipa se jotenkin olis lopetettava. Se kun tuntuu olevan se vaikein. Viina ja pelit, lastenleikkiä tämän lopettamisen kanssa.
Itse huoleen, minulla on myös refluksitauti, ja sekin pirulainen kerää sitä räkää keuhkoihin ja kurkkuun. Muutama vuosi sitten katsottiin keuhkokuvat ja olivat ihan ok( ei liittynyt ahtauma huoleen). En tiedä, henki kulkee paremmin mitä enemmän fyysisesti tekee jotain....menee vaan röhiessä aikas pitkään enenkuin alkaa homma toimia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"
Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va1092260- 103896
- 70889
Mitä tapahtuu?
Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???22872- 48835
Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...
...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha554789- 80697
Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti
Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk76660Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen
Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik23610- 57561